Kannattaa lukea Pauli Vahteran blogi Iltalehdestä!
Köyhän Kauhavan kannattaa hoitaa omat asukkaat ennen kaikkea. Vanhukset ja koululaiset ovat jo nyt heitteillä. Veronmaksajien varoilla luotuja työpaikkoja pakolaisten vastaanottokeskuksissa ylistetään. Miksi samoilla verorahoilla ei voida luoda työpaikkoja esim. vanhustenhoitoon?
Järki käteen, eiköhän jo ole aivan tarpeeksi varoittavia esimerkkejä?
Köyhän Kauhavan kannattaa hoitaa omat asukkaat ennen kaikkea. Vanhukset ja koululaiset ovat jo nyt heitteillä. Veronmaksajien varoilla luotuja työpaikkoja pakolaisten vastaanottokeskuksissa ylistetään. Miksi samoilla verorahoilla ei voida luoda työpaikkoja esim. vanhustenhoitoon?
Järki käteen, eiköhän jo ole aivan tarpeeksi varoittavia esimerkkejä?
Vastaukset 14
Vanhimmat
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/unkarin-paaministeri-voimme-muuttua-vahemmistoksi-omalla-mantereellamme/5295376
Orban tunnettu kovista mielipiteistään
Ystävä hyvä.Ei meidän päättäjiä ja eliittiä kiinnosta kohentaa esimerkiksi vanhusten elinoloja.Siitä kun ei saa EU kavereilta kommemmentteja puoleen tai toiseen.Tällä pakolaismöykällä kiilloitetaan vain omaa kilpeä,ollaan niin humaaneja ja inhimillisiä.
Samaanaikaan meidän hoitolaitoksissa ja kotihoidon piirissä makaa nälkäisinä kusessa ja paskassaan,omat vanhuksemme.Koska määrärahoja hoitopuoleta pitää vähentää kuulemma kestävyysvajeen ja velkaantumisen takia.
Yhtäkkiä sitä ei olekkaan,rahaa löytyy pakolaiskekuksiin-
Ei voi olla mitenkään odottamatonta kansan vastustus keskuksia kohtaan,huoli omista heikompiosaisista on joillekkin sydämenasia.
Heidät kylläkin lynkätaan rasistileimalla.
Suomi on sairaiden,omanedutavottelioitten päättäjien yhteiskunta.
Kai tästäkin revohkasta joku Kataisen tapaan palkkioviran Brysselistä saa.
Asiallisia ja hyviä kirjoituksia. Kunpa päättäjätkin alkaisivat tajuta oman tyhmyytensä. Kyllä tällä erää tulevaisuus pelottaa entistäkin enemmän.
On se kumma kun omat vanhukset ja puutteessa elävät ei kiinnostanu ketään ennen tätä pakolaiskriisiä. Nyt kyllä kiinnostaa. Kaikki te pakolaisia vastustavat menkää ja ottakaa se yksinäinen vanhus luoksenne elämään tai käykää edes kylässä. Olisitte näin edes vähän uskottavampia.
Joo ja mieluiten ALZHEIMERIÄ sairastavia 56-vuotiaasta lähtien sairastavia toisten mummoja, jotka ei ole muistanut kymmeneen kahteenkymmeneen vuotee, et olet edes niillä on lapsenlapsia ja nykyään lapsenlapsenlapsenlapsia.
Ota muutama turvapaikanhakija kottiisi ja tuu sitte huutelee. Omien vanhusten tulevaisuuden on muulla kuin yhteiskunnan varoilla turvannu? Nimittäin yhteiskunnsn rahoja ei enää riitä kaikille.
Olen hoitanut omat vanhukseni työni ohella heitä kunnioittaen hautaan asti.
Kaikilla vanhuksilla ei ole tätä mahdollisuutta saada omaishoitoa.
Yhteiskunnan hoitoa heille tämän maan rakentajille on leikattu kokoajan,nouseviin kustannuksiin vedoten,osa on jätetty lähinnä heitteille.
Nyt tuntuu kyllä rahaa löytyvän muualtatulleitten nuorten miesten elintason kohottamiseen.
Sinänsä järkyttäviä kuvia pikkulapsista levitetään mediassa,olen myös nähnyt ulosteissaan makaavista vanhuksista hoitolaitoksissa,nälkiityneinä lähinnä kuolemaa odottaen.Ne vain eivät ole mediaseksikkäitä.
Täällä jotkut huutelevat vanhuksien ottamisesta kotiinsa,ottakaa te vastaavasti muutama nuori albaanimies tai joku vastaava.
Minulla on jo kokemusta vanhusten kotihoidosta.
Täälä pääkaupunkiseudulla olisi totisesti käyttöä niille sadoille miljoonille valtionosuuseuroille, joilla tuetaan ja keinotekoisesti pidetään pystyssä maakuntien tyhjeneviä kuntia. Omat ensin vai mitä?
Alkuperäinen syy tälle valtaisalle maahanmuuttoaallolle on EU-projekti ja tämä tehdään tarkoituksella: http://rayhablogi.blogspot.fi/2015/08/se-iso-kuva.html
Kriitikot voisivat kohdistaa sanansäilänsä omiin valtiopetospoliitikkoihimme ja EU:n valtaapitäviin.
Suomihan vietiin osaksi EU:ta valtiopetoksellisin toimin ja kansanäänestyksessä tapahtui vielä erillinen harhautus.
Jos tuo omien poliitikkojemme valtiopetos kiinnostaa niin siitä lisää täältä: http://jormajaakkola.fi/
Vahtera on vain tyhmä Persu.
Kiitos linkistä Vahteran blogiin. Pitkä kirjoitus täynnä asiaa. Piti lukea melkein henkeä vetämättä.
Vahtera voisi ottaa faktoista selvää. Kauhavan talous on kunnossa. Ja onhan tänne siirtänyt kirjansa - oliskos se nyt 12 kpl - uusia hyvätuloisia veronmaksajia raha ei ole kuulkaa ongelma
Totta,meillä on varaa tähän,noitten 12 veronmaksajan lisäksi saamme pian 350 uutta hyvää veronmaksajaa.Lisäksi kaupunginjohto ilmoittaa sen olevan täysin kustannusvapaa kunnan osalta,joku valtio maksaa koko keskuksen kustannukset.
Olen aina luullut veronmaksajien rahoittavan valtion menot,verotulojen riittämättömyyden on paikattu velanotolla.Pyydän anteeksi edehdystäni.