Perusjuntit

Onneksi Lappajärveläiset perusjuntit eivät voi kehitykselle mitään...!
28<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

indeed.
joskus vaan realiteetit pitää syöttää pakolla syntymäurpoille.

Äänestä

Montako pakolaista aloituksen tehnyt kukkahattu on ottanut kotiansa?

Äänestä
  • Miksi niitä kenenkään pitäisi kotiansa ottaa kun meillä on kylä täynnä tyhjiä tiloja?

    Äänestä

  • pjuntti kirjoitti:

    Miksi niitä kenenkään pitäisi kotiansa ottaa kun meillä on kylä täynnä tyhjiä tiloja?

    Koska meillä on omiakin vanhuksia hoidettavana. Jos oot enemmän huolissas laittomista siirtolaisista, se on sun asias.

    Äänestä

  • Onko ne vanhukset sun sukua jotka asuu tyhjillään olevissa rakennuksissa? Vanhuksilla on kaikilla katto pään päällä.

    Pakolaiset ei ole laittomia siirtolaisia ja sulla on iso ongelma itsesi kanssa jos peittelet omaa muukalaisvihaasi vanhusten asialla.

    Tikkua vaan ristiin siellä missä apua tarvitaan niin hyvää syntyy.

    Äänestä

  • pjuntti kirjoitti:

    Onko ne vanhukset sun sukua jotka asuu tyhjillään olevissa rakennuksissa? Vanhuksilla on kaikilla katto pään päällä.

    Pakolaiset ei ole laittomia siirtolaisia ja sulla on iso ongelma itsesi kanssa jos peittelet omaa muukalaisvihaasi vanhusten asialla.

    Tikkua vaan ristiin siellä missä apua tarvitaan niin hyvää syntyy.

    Suomessa on n. 5000 asunnotonta, omat vanhukset ovat jo nyt heitteillä, mutta rahaa riittää albaaniasta, somaliasta ja venäjältä tuleville siirtolaisille! sinä olet jotenkin sairas!

    Äänestä

  • effeefef kirjoitti:

    Koska meillä on omiakin vanhuksia hoidettavana. Jos oot enemmän huolissas laittomista siirtolaisista, se on sun asias.

    Ottakaa asioista selvää. Kun kuuluu EU:hun niin on velvotteita kuten ottaa pakolaisia vastaan. Työnkätää täm asia kalloonne. Se että onko pakolaiset lapsia ja naisia vai nuoria miehiä on kysymys jota kannattaa miettiä. Kukaan selväjärkinen ei vastusta naisten ja lasten tuloa maahan koska eu määrää että pakolaisia on otettava mutta nämä nuoret miehet ovat asia joka pistää ketuttamaan. Paikallisena nuorena sanon että lasten ja naisten tuleminen lappajärven käpylään on enemmän kuin toivottua nuorten joukossa. Jospa saatais viimein vähän väkeä ja häppeninkiä. Naiset ja lapset eivät vahingoita ketään.

    Äänestä

Naapurikuntien vihreät kukkahatut heittävät tänne keskustelunaloituksia. Ei ole kovin kummoisia nuo aloitukset.

Äänestä
  • Nää on näitä suomi24 trolleja. Tuokin on yksi Turussa asuva kehari, joka trollaa näitä kukkahattu-aloituksia ympäriinsä.

    Joku tiesi kertoa että se on puoliksi mustalainen ja sairaseläkkeellä.

    Äänestä

  • joo. ei todella ole lappajärvinen huomaahan sen jo siitä ettei ole rasisti.
    helppoa toi ajatuksen kulku.

    Äänestä

  • pjuntti kirjoitti:

    joo. ei todella ole lappajärvinen huomaahan sen jo siitä ettei ole rasisti.
    helppoa toi ajatuksen kulku.

    Sinä olet rasisti, joka on suomalaisa vastaan. Huolehditaans itten venäläisitä ja albanialaisita siirtolaisita kun saadaan omien asiat kuntoon.

    Äänestä

  • Tervetuloa tähän päivään.
    Veikkaan että sun mielestä "omien asiat" ei ole koskaan niin kunnossa että voisit vaivautua auttamaa sotaa pakenevi ihimisiä joilla ei ole yhtään mitään - toisin kuin kaikilla meillä täällä.

    Äänestä

  • pjuntti kirjoitti:

    Tervetuloa tähän päivään.
    Veikkaan että sun mielestä "omien asiat" ei ole koskaan niin kunnossa että voisit vaivautua auttamaa sotaa pakenevi ihimisiä joilla ei ole yhtään mitään - toisin kuin kaikilla meillä täällä.

    Jos nyt kuitenkin aloitettaisiin prusteista. Myös Nississä joudutaan jakamaan ruokaa, vaikka tämä juttu on isoista kaungiesta, koska Ilkka ei tee juttuja muuta kuin siirtolaisista

    "Leipäjonot kasvoivat mykistäviin mittoihin – "Poliitikot eivät uskalla tänne tulla"

    Myllypurossa elintarvikkeita jonotetaan jopa tunteja. Lahjoitukset tulevat kauppiailta.

    KAUPUNKI 1.9.2015 2:00 Päivitetty: 1.9.2015 7:19

    Kimmo Oksanen

    HELSINGIN SANOMAT

    TEEMU KUUSIMURTO

    Yli 700 metrin jono Lähes 1 000 ihmisen leipäjono kiemurteli maanantaina puiden katveessa halki Myllypuron kaupunginosan.

    Yli 700 metrin jono Lähes 1 000 ihmisen leipäjono kiemurteli maanantaina puiden katveessa halki Myllypuron kaupunginosan.

    !"

    Vapaaehtoistyöntekijä Heikki Nykänen istuu Myllypuron Liikuntamyllyn liepeillä portaiden yläpäässä. Hänen tehtävänään on antaa käsimerkki Jauhokujalta Myllypurontielle, kun seuraava ryhmä leipäjonosta taas mahtuu Myllypuron elintarvikeapu -yhdistyksen ylläpitämään ruuanjakelupisteeseen Liikuntamyllyssä.

    "Neljästä viiteen kymmenestä kiittää", Nykänen kerto

    Lainaus

    Vuokra, ruoka vai lääkkeet – moni pienituloinen tinkii terveydestään

    Rahaa riittää ainoastaan ruokaan ja vuokraan

    Vantaalaisen Eija Salon tärkeysjärjestys on selvä. Vuokra on maksettava ja ruokaa on oltava, varsinkin vielä kotona asuvalle lapselle. Kaikesta muusta voi karsia, myös lääke- ja sairaalakuluista.

    "Tarvittaessa elän itse näkkileivällä. Lääkkeissä säästän myös. Lääkäri on ohjeistanut ottamaan yhden tabletin aamulla ja toisen illalla, mutta otan vain aamulla, jotta ne riittäisivät pitempään."

    [...]

    Koko juttu:

    http://www.hs.fi/kotimaa/a1440738322240


    Miten valtiolla riittä rahaa siirtolaisille tässä tilanteessa?

    Äänestä

Ehkä pitäisi kuunnella ja katsoa millaisia kokemuksia on jo niiltä paikkakunnilta, joissa on maahanmuuttajien keskuksia.

Espanjalaisten kommetti oli aika tyhjentävä:
"Muut maat elävät uutuudenviehätyksessä, sillä näissä maissa ei asu vielä paljoakaan muista maista tulleita siirtolaisia. Espanjassa tilanne on toisenlainen."
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015090120279651_ul.shtml


Sanotaan, että suomalainen ei usko ennenkuin näkee... Punkaharjulaiset ovat nähneet ja kertovat omia kokemuksia Facebook kirjoituksina.
https://www.facebook.com/pages/Punkalaitumen-vastaanottokeskus-suljettava/832784350169308?fref=photo

http://yle.fi/uutiset/italian_poliisi_muslimit_tyonsivat_kristittyja_mereen_hukkumaan_pakolaisveneesta__15_pidatysta/7933576


"Pakolaiset eivät halua apupaketteja, koska niissä on risti!
"Kun puhutaan nyt kovasti hädänalaisista pakolaisista, niin mielestäni video kuvastaa hyvin kuinka oikeasti hädän tarpeessa he ovat jos Makedonialaisten poliisien jakamat apupaketit eivät kelpaa, koska niissä on risti."
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=M8xkYZNsKUY'

Ruokaa ja juomaa.
http://www.liveleak.com/view?i=344_1441354394

Äänestä

tämän viestiketjun aloittaja on henkisesti sairas.

Äänestä

Kyllä pakolaiset ovat tervetulleita tänne Lappajärvelle.

Äänestä
  • Realisti_vain: asut varmaan suunniteltujen vastaanottokeskusten naapurissa ja sinulla on nuoria tyttölapsia? Jos näin on, pitäisikö avata silmät ja korvat ja unohtaa se sädekehä pääsi päältä ja miettiä omaa elämääsi tästä eteenpäin. Muutoksia sinunkin päivärutiineihin tulee varmasti, koska jokainen huolehtii omistaan ja se onkin vanhemmuuden tärkein asia. Ja jos et täytä noita kriteereitä, herää kysymys, pitäisikö miettiä ensin oman kunnan perheiden hätä, eikä vain määrätietoisesti ajaa asiaa, että se ei koske minua. Negatiivisuus tätä hanketta kohtaan ei ole "vittuilua" päättäjiä kohtaan, vaan ihan oikeaa hätää ja pelkoa.

    Äänestä

Kehitys on vaan menossa väärään suuntaan

Äänestä
  • Näin on.

    Äänestä

Onko kukaan ajatellut Lappajärven lähihistoriaa ? Miten paljon yleensäkin ulkomaalaisia poimijoita tms. on asustellut Lappajärven alueella aikaisemmin ? Onko normaalia työperäistä maahanmuutoa koskaan tapahtunut Lappajärvellä ?

Vaikka nyt suunnitellaankin väliaikaista majoitusta muualta kuin Syyriasta tulleille turvapaikanhakijoille (eivät jää alueelle jatkossa kun tuet loppuvat), niin onko kunnalla oikeasti tekemisen puutetta ja kaikki asiat niin hyvin - onko ?

Äänestä

Jos ei tykkää paskasta, niin kai sen saa sanoa ääneen, eikä vaan nieleskellä menemään, ettei vaan tule mitään leimaa otsaan. Ja vihapuhe on vihapuhetta molemmin puolin.

Äänestä

Henkilöitä jotka suhtautuvat tähän kansainvaellukseen vähemmän sinisilmäisesti,saavat välittömästi rasistin leiman.Muunlaista totuutta kuin tämä uusi virallinen totuus on keskustelukiellossa.Suomi on ottanut haukkumansa Venäjän mallisen toimintatavan,tiedoitusvälineet suoltamaan yhtä totuutta ,kaikki tännetulevat pakenevat sotaa,joukossa ei ole tulemassa mitnkään muun tarkoitusperän omaavia tulioita.Muunlainen epäily on rasismia,junttiutta,maanpetos,ym....
Jotenkin ihmetyttää Unkarissa haastatellun kommentti"unkari on köyhä maa en jää tänne,haluan ruotsiin minne muukin suku menee"tai tanskassa haastatellut nuoretmiehet"tanskassa ei saa rahaa ja ruokaa,menen ruotsiin"olisikohan näillä nuorillamiehillä jo tieto Tanskan alentuneesta päivärahasta.
Ei hätää,emme jää osattomiksi,Ruotsin rautatiet kuljettavat heidän humaanisti,kuten rautateitten edustaja kertoi,Tornioon.Lappajärvellä on toivoa saada väestönlisäysruiske.

Äänestä

Ei se rasistin leima tule niille jotka on varauksellisia ja kykenevät edes jonkinlaiseen älylliseen argumentointiin.
Edellinen kommentti alkoi ihan lupaavasti, mutta sitten se liusui taas siihen, mistä sen rasisti-merkin saa.
Islamin yksioikoinen demonisointi, kaikkien pakolaisten leimaaminen rikolliseksi, raiskaajiksi ja loisiksi... ei toi ole realismia vaikka miten haluat itsellesi ja kavereillesi niin väittää. se on rasismia ja se näyttää kukoistavan kovin lakeuksilla.

Äänestä
  • Juuri näin. Ja saahan sitä olla rasisti ei siinä mitään, vielä kun noi reppanat tajuaisi just sen, että saattaisivat saadakin kannatusta ajatuksilleen kun opettelisivat argumentoimaan noi juttunsa eikä hetimiten sorruttaisi avoimeen sonnanheittoon.

    Äänestä

  • Naapurinkeijo työntää päänsä sinne turpeeseen ja pitää turpansa kiinni!! Eikä huutele tänne sienihuuruissa typeryyksiä! Tänne ei pakolaisia tuu pilaamaan rauhallista elämää! Minä oon semmonen rasisti että on kunnan herrat vielä ihmeissään että mikä iski!

    Äänestä

suomalaiset ottaisai

Äänestä
  • Korotan natsi-kortilla !

    Tämän uhkapelin selvästi voittaja-kortti. Tervejärkinen ja perusteelliseen keskusteluun kykenevä lappajärvinen pärjää kyllä kukkahattu-tätejä ja -setiä vastaan, vaikka heillä ei enään kaikki muumit olisikaan veneessä. Rohkeasti vaan tuomaan oma mielipide esiin, mielummin nyt kuin sitten kun on *askat* housuissa, eikä kukaan tule vaihtamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


antipersus kirjoitti:

Onneksi Lappajärveläiset perusjuntit eivät voi kehitykselle mitään...!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu