Suomeen on tullut Ruotsin rajan yli tuhansia somaleita "turvapaikanhakijoina". Somaliassa on kuitenkin olot jo rauhoittuneet aikapäiviä sitten, mutta jostakin syystä ULKOMINISTERIÖ ei ole julistanut Somaliaa turvalliseksi maaksi. Ulkoministeriön tehtäviin siis kuuluu arvioida eri maiden turvallisuutta. Ja kaikkihan me tiedämme, kuka on maamme ulkoministeri nykyään (kun ei uskaltanut ottaa valtiovarainministerin tehtävää).
Miksei Soini siis julista Somaliaa turvalliseksi maaksi? Tällaista saamattomuutta voidaan pitää MAANPETOKSELLISUUTENA.
Miksei Soini siis julista Somaliaa turvalliseksi maaksi? Tällaista saamattomuutta voidaan pitää MAANPETOKSELLISUUTENA.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Kepu ja kokoomus ovat enemmsitönä eduskunnassa joten PS ei voi päättää asiasta yksin. Kepu ja kokoomus kannattavat Suomen rajatonta mamutusta koska ainakin osa mamuista jalostuu te-keskutsen kautta halpatyövoimaksi kepu ja kokoomusyrityksiin. Ensi vaalien jälkeen PS on pääministeripuolue ja silloin PS voi tehdä todellisia muutoksia Suomen mamutuspolitiikkaan.
Ulkoministeriö tekee luonnollisesti itsenäisesti tällaiset turvallisuusarviot. Soini ei ole kertaakaan esittänyt julkisuudessa omana mielipiteenään, että Somalia voitaisiin julistaa turvalliseksi maaksi. Tässä on siis SOININ tekemistä ja tekemättä jättämisistä kysymys.
Ei taida riittää PS:lle edes pelkkä pääministerin paikka mihinkään radikaaleihin muutoksiin, jos muut puolueet yhdessä ovat sitä vastaan. Radikaali muutos vaatisi PS:ltä yli 50%:n enemmistön eduskuntaan ja se ei ole taas realistinen. Viimeisin kannatuslukemakin oli vain vaatimattomat 15%.
Älä kokkare satuile. Ei Soini sitä voi yksin päättää.
Soinilla olisi ulkoministerinä mahdollisuus esittää asiaa, eikä mies kuitenkaan ole julkisuudessa kertaakaan sellaista esittänyt. Miksi siis tuollaista maanpetturia täällä puolustelet?
Turha sen on istä esittää koska kepu ja kokoomus torppaavat kuitenkin asian.
Ulkoministerin TEHTÄVIIN kuuluu esittää juuri mm. tällaisia asioita. Samalla se olisi signaali äänestäjille siitä, mitä mieltä hän asioista on. Mutta kun ei edes esitä asiaa, niin sitten ei edes halua sitä, että Somalitulva saataisiin estettyä.
Soini tietää että kepu ja kokoomus torppaavat asian.
Miksi Soini siis ylipäätään on sitten hallituksessa? :D
Kun saa kyydin ministeri-Audilla vai? :D :D
Kokkaretrollin aivopieru taas.
Persukikkareen vastaus taas - jälleen jauhot suussa! :D
Kokkaretrolli jaksaa viisastella.
Sinun pitää kysyä sitä Soinilta. Luultavasti Soini ei yksin pysty siihen vaikka haluaisikin. Meidän äänestäjien on annettava yksissä tuumin sellaisille valta, jotka laittavat Suomen edun etusijalle. Viime vaaleissa niin ei tapahtunut.
Soinihan on jo aiemmin julkisuudessa sanonut, että Suomeen pitäisi haalia ulkomaista työvoimaa. Nyt sitten kun somaleita lappaa tänne, niin Soini näköjään ajattelee, että siitähän sitä työvoimaa nyt saadaan, eikä siis halua julistaa maata turvalliseksi.
http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/Soini_Filippiinit-11456
Älä vääristele Soinin sanoja. Soini ei kannata halpatyövoimaa kuten kepu ja kokoomus.
Juuri sitä halpatyövoimaa Soini on tänne haalimassa. Miksi turhaan hölmö petät siinä itseäsi?
Älä vääristele Soinin sanoja kokkare.
Älä itse vääristele kepun tai kokoomuksen sanomisia, idiootti :D
Älä sinä väärsitele Soinin sanoja.
Kyllä tuo kuultiin jo ensimmäiselläkin kerralla, senkin aivoton papukaija :D
Ehe, ehe, ehe, kokkareella alkaa pinna kärtsätä.
Soini on pelkuri
Kokkareen aivopieru.
Soini on maanpetturi
Sipilä on pettruri.
Sipilän on pakko antaa somaleille majoitus, kun Soini niitä päästää tänne eikä julista maata turvalliseksi. Soinihan se petturi on.
Sipilä on petturi. Turhaa jaanaat selvää asiaa kokkare.
Alat kuulostaa jo rikkinäiseltä levyltä :D
Ei muuta kuin pää pensaaseen ja ääni jatkossakin mamuttaja-persuille? :D
Äänsetä sinä vaan petturikokoomusta.
Timon mahanalusnakista ei ole enää rouvalle iloa. Siksi Soini tuo oikeita miehiä maahan puolisoa tyydyttämään.
Pelkään pahoin, että hallitusyhteistyö rakoilee jossakin vaiheessa tämän mamutuksen takia. Ei Soinilla riitä malttia kompromisseihin jatkuvasti, jos kepu ja kokoomus eivät ala sopeutua hallitusohjelmaan. Yhdessä päätettiin ettei mamutusta jatketa, ja nyt nostellaan käsiä pystyyn, ettei muka mahdeta sille mitään.
Soinihan tässä pahin mamuttaja on, kun ei ulkoministerinä julista Somaliaa turvalliseksi maaksi
Kepu ja kokoomus eivät halua niin tehtävän.
Ja Soini siis matelee maassa kepun ja kokoomuksen edessä vai? Ihan vain ministerin paksun tilipussin ja Audi-kyyditysten takiako, vai miksi? :D