talviasuttava kesämökki, tyhjillään oleva asunto
mielestäni olisi velvollisuus näiden antaa asunto pakolaisten käyttöön!
SE ei oikeasti ole keltään pois!
Jos tämä ei tapahdu vapaaehtoisesti, niin valtiovallan olisi puututtava tilanteeseen. Tällöin esim. naapuri voisi paljastaa, että jollain henkilöllä on asunto, jota ei käytä - tämä otettaisi valtiovallan toimesta pakolaiskäyttöön.
mielestäni olisi velvollisuus näiden antaa asunto pakolaisten käyttöön!
SE ei oikeasti ole keltään pois!
Jos tämä ei tapahdu vapaaehtoisesti, niin valtiovallan olisi puututtava tilanteeseen. Tällöin esim. naapuri voisi paljastaa, että jollain henkilöllä on asunto, jota ei käytä - tämä otettaisi valtiovallan toimesta pakolaiskäyttöön.
Vastaukset 8
Vanhimmat
no mutta kun ne ei halua metsään, pitää päästä kaupunkiin. ei kun ai niin, suomalainenhan voi mennä sinne mökilleen talveksi. kyllä sieltä hiihtämällä töihin pääsee veroeuroja tuottamaan..
Mene hullu hoitoon ! Nyt ei ole kyse henkihieverissä elämänsä puolesta pakenevista vaan porukasta joka havittelee ennenkaikkea parempaa elintasoa.
Jos maassa ei sodan takia voi olla, johan sinne olisi aikaa sitten lähetetty rauhanturvajoukot ja armeija.
Juuri niin, Helsinki-turku seutu tyhjäksi, pääsee mamut sopeutumaan ja risteilyille.
Itse voin nähdä jo kuinka kiitollisia he ovat kun pääsevät mökille uimapaljuun katselemaan tähtikirkasta taivasta. Tästä tulee kaikille hyvä mieli.
Valitettavsti ei ole lähetetty, koska toisten maiden asioihin ei ole haluttu puuttua. Ei siellä voi olla. Myös Suomen suurlähetystön henkilökunta on jo aikaa sitten poistunut maasta. Lue matkustustiedote: kehotetaan poistumaan maasta. http://formin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=215758&contentlan=1&culture=fi-fi
Laput silmiltä ja sassiin ! Suomeen tulevat pakolaiset eivät tule Syyriasta vaan ihan muualta.
No saatanan pelle,mä. Aksanukolme asuntoani, mökkiäni,alotetaansiitäet sä otat itelles ekaks yhenperheenasumaan,sit alat vasta jakamaan muiden omaisuuta,annan ilmaseksi heti yhenasunnonkun todistettavasti majotat ite ensin ,
Kenenkään Suomalaisen ei tarvi tehdä kortta ristiin pakoloisten eteen, ellei itse halua. Itse en tee mitään, olen kun niitä ei olisi ja samalla toivon, että niitä ei olisi....Tehköön ken haluaa ei kulu mulle.