Evolutionistien kauhun päivät joka sunnuntai

Evolutionisteilla ja ateisteilla on kauhun päivät joka sunnuntai, kun maamme kirkoissa pidetään Jumalanpalvelus, joissa kerrotaan Jumalasta, Jeesuksesta ja Raamatun tapahtumista. Ei ihme, että heitä ei juuri näissä tilaisuuksissa olekaan.

18

54

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eihän niissä jumalanpalveluksissa ole yleensä ketään muutenkaan, kovimpia uskovaisia eli lahkolaisia varsinkaan.

    • ItseJumala

      Jumala on nyt hyvin hyvin vihainen.

      Jaakob-Markille.

      Pohtikoon hän miksi.

    • IlkimysJaAtteEvokki

      Meillä grillataan ja syödään viikolla varastettuja pikkulapsia joka sunnuntai jumalanpalveluksen aikaan.

      • HiskiJaNaapurinKissa

    • Kreationismi_on_sairaus

      Eihän sunnuntai ole mikään kauhunpäivä. Mukava vapaapäivä. Minua ainakin huvittaa kun te jeesuksenmorsiammet kuuntelette taikauskoseuroissanne satuja ja jeesuspörinää. Ja idiootteina vielä uskotte niihin satuihinne.

    • Taikauskonnoton

      Ei sunnuntaissa muuta vikaa ole, kuin että kaupat on silloin vähän huonommin auki kuin arkena. Onneks tuostakin krisseliriesasta ollaan pääsemässä pian eroon.

      Jos olisin päättämässä laeista, haluisin säätää uskisten mieliksi lain, joka kieltäisi yli 100m² kirkoilta sunnuntaiaukiolon. Nää krisselithän tykkää näistä sunnuntairajoituksista.

      • IlkimyksenIsomummi

        Loistava ajatus! Äkkiä kansalaisaloitetta pykäämään!


    • lhgpohogho

      Maamme kirkoista valtaosa on luterilaisia. Suomen luterilainen kirkko ei kiellä evoluutioteoriaa. Taisi taas kressun kommentti rakentua tyhjän päälle.

      • "Maamme kirkoista valtaosa on luterilaisia. Suomen luterilainen kirkko ei kiellä evoluutioteoriaa. Taisi taas kressun kommentti rakentua tyhjän päälle"

        Ateistit ja evolutionistit pelkäävät mennä Jumalanpalvelukseen jo sen takia, että siellä puhutaan Jumalasta ja se muistuttaa heitä Jumalan olemassaolosta. Vielä vähemmän he uskaltavat mennä ns. vapaiden uskonsuuntien tilaisuuksiin, jotka usein myös ovat sunnuntaisin. Jumalfobia on vallannut heidät niin täydellisesti, että he kiertävät kaukaa kaikki hengelliset tilaisuudet.
        Jeesus voi kuitenkin vapauttaa heidät Jumalfobiasta, jos he vain uskaltaisivat ottaa sen askeleen, että menisivät johonkin hengelliseen tilaisuuteen.


      • PerkeIe

        Jälleen kerran pitää minun kiittää sinua. Teet niin loistavaa työtä ateismin hyväksi, ettei siihen moni muu pysty.


      • joo-0
        Mark5 kirjoitti:

        "Maamme kirkoista valtaosa on luterilaisia. Suomen luterilainen kirkko ei kiellä evoluutioteoriaa. Taisi taas kressun kommentti rakentua tyhjän päälle"

        Ateistit ja evolutionistit pelkäävät mennä Jumalanpalvelukseen jo sen takia, että siellä puhutaan Jumalasta ja se muistuttaa heitä Jumalan olemassaolosta. Vielä vähemmän he uskaltavat mennä ns. vapaiden uskonsuuntien tilaisuuksiin, jotka usein myös ovat sunnuntaisin. Jumalfobia on vallannut heidät niin täydellisesti, että he kiertävät kaukaa kaikki hengelliset tilaisuudet.
        Jeesus voi kuitenkin vapauttaa heidät Jumalfobiasta, jos he vain uskaltaisivat ottaa sen askeleen, että menisivät johonkin hengelliseen tilaisuuteen.

        "Jeesus voi kuitenkin vapauttaa heidät Jumalfobiasta, jos he vain uskaltaisivat ottaa sen askeleen, että menisivät johonkin hengelliseen tilaisuuteen."

        Miksi, eikö Jumalan pitäisi olla kaikkialla?


      • Rymy-Ietu
        Mark5 kirjoitti:

        "Maamme kirkoista valtaosa on luterilaisia. Suomen luterilainen kirkko ei kiellä evoluutioteoriaa. Taisi taas kressun kommentti rakentua tyhjän päälle"

        Ateistit ja evolutionistit pelkäävät mennä Jumalanpalvelukseen jo sen takia, että siellä puhutaan Jumalasta ja se muistuttaa heitä Jumalan olemassaolosta. Vielä vähemmän he uskaltavat mennä ns. vapaiden uskonsuuntien tilaisuuksiin, jotka usein myös ovat sunnuntaisin. Jumalfobia on vallannut heidät niin täydellisesti, että he kiertävät kaukaa kaikki hengelliset tilaisuudet.
        Jeesus voi kuitenkin vapauttaa heidät Jumalfobiasta, jos he vain uskaltaisivat ottaa sen askeleen, että menisivät johonkin hengelliseen tilaisuuteen.

        Täydellisenä ateistina (minuun ei nappaa sen enempää Helinä-keijut kuin jumalatkaan) voin kertoa että olen käynyt kirkossa n. 3-4 kertaa vuodessa ja viihdyn sen tunnin jonka palvelus kestää. Papeilla on yleensä hyvä puheääni jota on miellyttävä kuunnella.

        Frank Zappa-vainaa kertoi eräässä haastattelussa että hän olisi mieluummin säveltänyt instrumentaali-biisejä mutta eräs hänen musiikkia pitkään harrastanut ystävänsä kehotti häntä myös sanoittamaan biisit koska ihmiset pääsääntöisesti haluavat kuulla puhetta ja laulua eli ihmiset haluavat kuulla ihmisääntä.Ehkä minulla on sama halu kuulla ihmisääntä. Toisekseen, pidän myös teatraalisuudesta ja rituaaleista esim joissain konserteissa mutta myös jumalanpalveluksissa. (en käy baletissa tai oopperassa)

        Krisseleille tiedoksi; veisaan virret ja hyrisen rukoukset ja uskontunnustukset ilman mitään pelkoa että Jeesus-pörinä alkaisi päristää päätäni


    • Mark-Obadja-Jaakob, olet oikeassa kun sanot, etteivät ateistit ja evolutionistit uskalla mennä jumalanpalvelukseen. He pelkäävät että Jumala tekee heistä samanlaisia kuin sinä.

      Olen kyllä milloin tahansa avoin kaikenlaisten jumalien yhteydenotoille. Nimeni ja osoitteeni ja puhelinnumeroni ovat puhelinluettelossa, minkä täten ystävälliseksi vihjeeksi ilmoitan.

      Huomasin naapurin kissan maininneen, että virusturvan päivitys avasi tien Suo24:n sisimpään. Minä taas pääsen nyt kirjautumaan ja kirjoittamaan, kun vaihdoin operaattoria. Toinen juttu on sitten se, että moni vakiokirjoittaja näyttää Suo24:n uudistuksen myötä lopettaneen ja palstasta on tullut Jyrien ja Jaakobien temmellyskenttä, niin että vähän turhaa täällä on käydä.

      • Keväinen suomi24-uudistus oli kyllä surkeuden huippu.


      • rää-ä-ä-ää-ää-men
        kekek-kekek kirjoitti:

        Keväinen suomi24-uudistus oli kyllä surkeuden huippu.

        Rämen


      • rää-ä-ä-ää-ää-men kirjoitti:

        Rämen

        Rāmen?


    • ItkisköVaiNaurais

      Aina välillä lipsahdan miettimään, ettei Mark5-Jaakob kerta kaikkiaan voi olla tosissaan - ja sitten muistan erään noin vuosi sitten edesmenneen sukulaiseni. Tämä iäkäs nainen tiesi, että

      - Kuussa ei ole voitu käydä, sillä koska suihkumoottori perustuu ilman imemiseen ja puhaltamiseen, se ei voi toimia avaruuden tyhjiössä. Turhaa oli edes yrittää selittää, että raketti ja suihkumoottori ovat kaksi eri asiaa.

      - että Raamattu on totta, vedenpaisumus on totta ja Nooan arkki on totta, koska Raamattu on Jumalan sanaa eikö Jumala voi valehdella.

      - että fossiilit ovat kiviä, jotka vain sattuvat näyttämään eläimiltä ja kasveilta.

      - ja että Putin on antikristus ja valloittaa Suomen ja Euroopan ja koko maailman ennemmin tai myöhemmin. Afrikasta ja Lähi-idästä Eurooppaan tulevat pakolaiset ovat kuulemma Putinin leivissä. Ja "ryssänkirkko" on tietenkin harhaoppinen.

      • IlkimyksenVetohärkä

        "Kuussa ei ole voitu käydä, sillä koska suihkumoottori perustuu ilman imemiseen ja puhaltamiseen, se ei voi toimia avaruuden tyhjiössä. Turhaa oli edes yrittää selittää, että raketti ja suihkumoottori ovat kaksi eri asiaa."

        Olen muistavinani että jossakin salaliittoteoriassa asia esitetään siinä muodossa, että rakettimoottori ei voi toimia tyhjiössä, kun ei sillä ole takanaan mitään mihin sen suihku kohdistuisi. Vai oliko se painovoimattomassa tilassa?

        Yhtä kaikki, jaksan edelleen odottaa että joku esittää sen todellisen todisteen siitä ettei Kuussa ole käyty. Se kun on edelleen näkemättä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe