Vuokrasin eräältä avioparilta kaksion. Määräaikainen vuokrasopimus 6 kk. Aloin oireilemaan rajusti..astmani paheni ym.allergiaoireet. Aavistin asunnossa olevan hometta. Ilmoitin moneen otteeseen vuokranantajille.he eivät tehneet asialle mitään. Tilasin homekoiran..joka merkkasi 25 kohtaa asunnossa..vuokranantajat eivät vieläkään reagoineet. Sanoin itseni irti . He varastivat vuokravakuuteni...vedoten määräaikaisees sopimukseen. He ilmoittivat että on tullut heille mielipahaa ym.asian vuoksi..Heidän tyttärensä on Vuokranantajien liitossa työssä ja hän alkol lähetteleen epämukavaa postia..mm.mikäli vielä pyydän rahojani hän harkiysee asian antamosta viranomaisille....ym.ym...ym
Ihmisillä ei omaa tuntoa®
Petos vuokranantajilta
12
286
Vastaukset
- kuspäitäRiittää
Tuo "harkitsen asian antamista viranomaisille" on tapa uhkailla tietämättömiä. Hän ei ensinnäkään voi antaa asiaa yhtään mihinkään, koska ei ole asianomistaja.
Sinuna vaatisin rahoja takaisin oikeusteitse. Onhan sulla sen homekoiran ohjaajan kirjallinen lausunto?
Oletko ollut yhteydessä kuluttaja-asiamieheen?
Oletko huomannut, onko asunnossa uusi vuokralainen? Jos on, varoita häntäkin! Mikäli hänkin päätyy lähtemään asunnosta ennenaikaisesti, sinulla on yksi todistaja mahdollisessa oikeusjutussa.
Älä anna periksi, tai nuo pistävät asian kiertämään!- tehoaakyllä
- kirjoita asunnon ovelle " tässä on home asunto" ja tilaa paikallislehti tekeen juttua.
- josMuueiauta
tehoaakyllä kirjoitti:
- kirjoita asunnon ovelle " tässä on home asunto" ja tilaa paikallislehti tekeen juttua.
Kuulostaa hyvältä :) Kannatettava ehdotus!
- mielivalta
KULUTTAJA-ASIAMIES ON JULKINEN MAFIA, JOKA TOIMII MIELIVALTAISESTI. PIENISTÄ ASIOISTA, MISSÄ HEIKKO VASTUS
EHKÄ TERHISTELEVÄT. MUUTEN ISON RAHAN JA VAHVEMMAN
ASEMA RATKAISEE!
- petettykunnonIHMINEN
Joo,koen myös että tämä henkilö Vuokranantajien Keskusliitosta Helsingistä harjoitti uhkailua.On minulla homekoira-raportti tallella ja minua edeltaväkin vuokralainen oli huomannut huoneistossa ongelmia,kova päänsärky ym.oli hänellä myös ollut.Hänelle toimitin myös homekoira-raportin.Nämä vuokranantajat vain hokivat minulle.Kuinka heillä on oma lehmä ojassa,oma lehmä ojassa jne.Nyt selvisi minulle mikä lehmä siellä ojassa oli,homekoira sen niin iloisesti minulle ilmoitti.
Uusi vuokralainen on asunnossa ja hän on myös tietoinen asiasta.Sekä myös siitä että vuokranantaja riisti minun vuokravakuus-rahani.
Olin yhteydessä kuluttaja-asiamieheen joka sanoi että laki on minun puolellani ja minun kuuluu saada vakuusraha,homekoiran maksu,sekä korvaus siitä kuinka paljon sairastin tuona aikana...kuinka allergiani räjähti entisestään ja 6 kertaiseksi nostettiin astmalääkitys.Lääkärin paperit on tallella ym.Yhteensä olen heiltä saamista noin 1200 e.sekä viivästyskorko päälle.Luulisi Vuokran-antajien liitossa olevan tietoisia että vuokra-asunto on oltava sellaisessa kunnossa ettei koidu vuokralaiselle haittaa terveydelle tms.En sitten tiedä jospa heillä on oma lakikirja ja jospa tällä työntekijälläkin on --oma lehmä ojassa:)))))
Vielä en ole nostanut virallista syytettä mutta lakimiehellä on kaikki paperit---asiakirjat.Ym. - Hellina
Ota heti yhteys kuluttaja-asiamieheen!
- kusipäitäRiittää
Hienoa, että olet jaksanut hoitaa asiaa etkä ole antanut periksi uhkailuista huolimatta. Sun kannattaa ilmoittaa toiselle osapuolelle, että vaadit niin ja niin paljon. Ja että jos et sitä saa, menet oikeuteen. Jos niillä on yhtään järkeä, suostuvat vaatimukseesi. Ikävä, että terveyden menetystä ei korvaa mikään. Toivottavasti enää kukaan ei sairastu noiden verenimijöiden takia.
- Petettykunnonihminen
Kyllähän se on aivan päivänselvää että minun kuuluu vuokravakuus;homekoiran käyntilasku;lääkärissäkäynti maksut ja lääkkeet mitä tuona aikana kyseisessä asunnossa asunnon sairauden takia jouduin omasta pussistani maksamaan. Niin päivänselväähän se on että vuokranantaja-pariskunta on minulle velkaa. Tuntuu Keikyässä kasvavan kaikenlaista ohdaketta ja piikkiruusua...€
- 17x18x
Paljonko se homekoiran käynti maksoi?
- petettykunnonihminen
Homekoira on kallis mutta varma. Kannattaa jokaisen se tilata jos vaan epäilee asunnossa olevan hometta. Koiran käynti maksaa paljon. Useita satasia. Ei pikkuraha. Netistä löytyy tarkemmat hinnat. Matkakulut on myös. Kohtalaiset €.
- pistokas
Rikos ei vanhene. Asian voi viedä oikeuteen milloin vaan. Onneksi asia on jo poliisilla. Se on hyvä asia.
- ei_nyt_ihan_noin
>> Rikos ei vanhene >>
Rikoksen syyteoikeus vanhenee 2, 5, 10 tai 20 vuodessa, riippuen rikoksen rangaistusasteikosta.
>> Onneksi asia on jo poliisilla. >>
Ap kertoi antaneensa asian lakimiehelle, ei poliisille. Kyseessä on riita-asia, poliisi ei tutki riitoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1411775- 401678
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa631430- 681315
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2161197Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2791123- 701093
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää19979- 74955
Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106898