Toimittaja Seppo Keränen spekuloi tämänpäiväisessä Ilkassa Jorma Ollilan mahdollisella presidenttiehdokkuudella.
"Onko kepun entinen kv-sihteeri ja Suomen ylioppilaskuntien hallituksen puheenjohtaja asettelemassa askelmerkkejä kotimaan politiikan suuntaan?"
Mikäpä sen parempi, kuin Etelä-Pohjanmaalta lähtöisin oleva keskustataustainen presidentti.
Voisi hyvässä lykyssä kelvata jopa kokoomuslaisille toisella kierroksella, ellei sitten vastassa olisi Lipponen.
Sitä onkin jo vaikeampi arvailla, että kelpaisiko Ollila helsinkiläisille äänestäjille. Siellähän ei tunnetusti "pankolla makaajista" tykätä?
"Onko kepun entinen kv-sihteeri ja Suomen ylioppilaskuntien hallituksen puheenjohtaja asettelemassa askelmerkkejä kotimaan politiikan suuntaan?"
Mikäpä sen parempi, kuin Etelä-Pohjanmaalta lähtöisin oleva keskustataustainen presidentti.
Voisi hyvässä lykyssä kelvata jopa kokoomuslaisille toisella kierroksella, ellei sitten vastassa olisi Lipponen.
Sitä onkin jo vaikeampi arvailla, että kelpaisiko Ollila helsinkiläisille äänestäjille. Siellähän ei tunnetusti "pankolla makaajista" tykätä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ollila ei olekaan pankolla makoilija, mistä syystä hän otti jo kauan sitten pesäeroa Kepuun eikä ole ollut sitten 70-luvun millään tavalla poliittisesti ja vielä vähemmän puoluepoliittisesti aktiivinen.
Minun mielestäni presidentin tehtävä ulkopolitiikassa ja Suomen kansainvälisten suhteiden hoitamisessa ei edellytä aiempaa puoluepoliittista aktiivisuutta, vaan ainoastaan hyvää kokemusta kansainvälisten suhteiden hoitamisessa.
Tässä suhteessa Jorma Ollila täyttää presidenttiehdokkaan edellytykset aika hyvin minun mielestäni.
Ahtisaaren miehen kommentti... ja - taas kerran - epäonnistunut sellainen... ihan metso koko Jäbä.
Vuoden 2000 presidentinvaalin alla joissain keskusteluissa nousi esiin Pekka Tarjanne. Minusta olisi ollut kiinnostavaa, jhos häntä olisi käyty kysymässä jonkin puolueen ehdokkaaksi.
Jorma Ollila on vastaava tapaus. Mutu-tuntumalla olen nimittäin varma, että hän voittaisi vaalin suuremmalla marginaalilla kuin Matti Ahtisaari aikanaan, vaikka voitto tulisi ihan samasta syystä.
Kansa haluaa presidentin, jolla on asiantuntemusta Suomen kansainvälisistä suhteista muihin valtioihin ja kykyä johtaa. Vuomma 2000 meillä ei valitettavasti ollut yhtään sellaista ehdokasta.
Toivottavasti vuonna 2006 on.
Herjanheitto kokoomuksen suhteen on tarpeetonta, koska kokoomuslaiset äänestävät toisella kierroksella aina keskustalaista, jos keskustalla on oikean lainen ehdokas. Jorma Ollila voisi olla sellainen.
Minulla on sellainen muistikuva, että vuoden 2000 vaaleissa oli sellainen ehdokas, mutta kokoomuslaiset tykkäsivät enempi luudattomasta noita-akasta.
Myös vuoden 94 vaaleissa oli sellainen ehdokas. Vieläpä aivan poikkeuksellisen rautaisen ammattitaidon omaava. No, hän on tosin tällä hetkellä henkisesti avarammilla Aritzonan aroilla ja eltaantuneen EU-Suomen presidenttiehdokkuus on muisto vain.
Teflon-Eskoa jos tarkoitat. Perheenisänä valheellisesti esiintynyt kännykkäkasvattaja Esko oli kevyttä sarjaa ja kansan enemmistö näki hänen pintasilauksensa läpi.
Kyllä kyllä, oikeassa olet. Olin jo ihan unohtanut, että Esko Aho oli se roisto, joka soitti aina välillä kotiin, ja mikä pahinta, matkapuhelimella.
Sellainenhan on ehdottomasti väärin ja laitonta.
Paljon pahempaa kuin perustuslain rikkominen.
Myös se on hyvä, että "sitoutumaton" valtamedia "paljasti", miten Pohjanmaalla peloteltiin Halosen kannattajiksi tunnustautuneita ihmisiä.
Olisihan ollut kamalaa, jos äänestäjät etelässä olisivat jääneet tätäkin "tietoa" paitsi.
Kyllä se vain on hyvä, että meillä on vastuullinen tiedonvälitys, joka on sisäistänyt täydellisesti sananvapauden syvimmän olemuksen ja jolla on ehdottoman korkea moraali ja pyrkimys totuuteen.
Eikös nii?
Ahoa aika hyvin äänestivät.Muista kuitenkin että on kysymys suorasta kansanvaalista,ei siinä voi puolue määrätä mitä äänestätte.Muuan Sirkka-Liisa Anttila kylläkin ilmoitti jo hyvissä ajoin ennen ensimmäistäkin kierrosta kannattavansa Halosta jos vastassa on Uosukainen.
Ollila on liian väritön ehdokas poliittiseen vaaliin,minulle hän kyllä kävisi.Hänen vahvuutensa ei ole mitkään kansanäänestykset.
"
Kyllä se vain on hyvä, että meillä on vastuullinen tiedonvälitys, joka on sisäistänyt täydellisesti sananvapauden syvimmän olemuksen ja jolla on ehdottoman korkea moraali ja pyrkimys totuuteen.
Eikös nii?
"
Eikös se ole perua jo Urkin ajoilta?
Toki minä tiedän, etteivät puolueet äänestä. Tiedän senkin, että etelän kokoomuslaiset äänestivät sankoin joukoin Halosta, mikä on tietenkin sallittua.
Olisikohan "kalkkarokäärmeillä" ollut jotain osuutta S-L Anttilan lausuntoihin?
... ehdottomasti Suomen seuraavaksi presidentiksi! Ollila täyttää kaikki sliipatun kaupparatsun kriteerit. Hyvä presidentti tulisi. Suomi voisi vaikka yhdistyä Kiinan kanssa kauppa-akseliksi, ja Suomen köyhät voitaisiin lähettää Kiinaan pois silmistä. Kannatetaan.
Ollilastakin:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000003&conference=665&posting=22000000005833756
"Eiköhän se valvoja pian vaihdu
Kirjoittanut: Keskustaporvari 19.12.2004 klo 16.53
Ei kai nämä valvojatkaan erottamattomia ole.
Seuraava dopingjuttu kun jää poistamatta palstalta, niin eiköhän siinä ala jotain tapahtumaan."