Kuinka Jeesus pelasti lapset

Antiikin kreikkalais-roomalaisessa maailmassa lasten seksuaalinen hyväksikäyttö oli yleinen ja yleisesti hyväksytty tapa. Kreikassa ilmiölle oli oma sana, παιδεραστία, joka tarkoittaa kirjaimellisesti lasten rakastamista. Kristityt tuomitsivat lasten seksuaalisen hyväksikäytön jyrkästi. Tämä näkyy kristittyjen kielenkäytössä: sana παιδοϕθόρος 'lasten turmelija' on kristittyjen keksimä uudissana. Kristityt siis kutsuivat pederastiaa sen oikealla nimellä. Kristillinen seksuaalietiikka oli vallankumouksellista.

Asiasta kirjoittaa tarkemmin tutkija Larry Hurtado blogissaan: https://larryhurtado.wordpress.com/2015/08/26/early-christianity-on-sexual-abuse-of-children

3

169

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäpähyväkin

      äh, luukussa on huoltokatko, 6 tuntia

      6 tunnin kuluttua en enää muista mitä piti sanoa, mikäli olen ylipäätään hereillä

    • Jatketaan vähän. Jeesus pelasti lapset paitsi seksuaaliselta riistolta myös kuolemalta: antiikin kreikkalais-roomalaisessa maailmassa, kuten pakanallisessa maailmassa laajemminkin, lasten surmaaminen oli laillista ja tavallista. Kristityt tuomitsivat lapsensurman jyrkästi.

      Varhaiskristityt vastustivat myös aborttia. Didakhessa (varhaiskristillinen, mahdollisesti jo ensimmäiseltä vuosisadalta peräisin oleva teksti) kielletään suoraan paitsi syntyneen myös syntymättömän lapsen tappaminen.

      Kristinusko on parasta, mitä lapsille on koskaan tapahtunut.

      Tässä vielä linkki aiheeseen liittyvään artikkeliin: http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/”paatosoikeus-vastasyntyneen-elamasta-on-yksin-jumalalla”

      • tuleetästämieleen

        Hyvä linkki.

        Kyllä luulisin, että nuo vauvasurmat ovat ihan parinkymmenen vuoden päästä aivan normaaleina pidettyjä.

        Ja se menee sitten vielä siihenkin, että terveetkin, kun ei satu sopimaan tai olemaan oman mielen mukainen, surmataan vielä siinäkin vaiheessa.

        Tässä ei ole mitään ihmeellistä, sillä olemme menossa eräänlaiseen antiikin maailmaan.

        Yleensäkin vedämme monessa asiassa takapakkia, eikä etupakkia kuten ihmiset luulevat.

        Kristinuskohan oli hyvin moderni ja se tulee aina pysymään sellaisena, ja nyt aika on ikään kuin kääntymässä taaksepäin, olemme taas menossa täyteen tietämättömyyteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      179
      1692
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      109
      893
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      745
    4. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      96
      653
    5. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      207
      644
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      618
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      566
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      546
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      520
    Aihe