Antiikin kreikkalais-roomalaisessa maailmassa lasten seksuaalinen hyväksikäyttö oli yleinen ja yleisesti hyväksytty tapa. Kreikassa ilmiölle oli oma sana, παιδεραστία, joka tarkoittaa kirjaimellisesti lasten rakastamista. Kristityt tuomitsivat lasten seksuaalisen hyväksikäytön jyrkästi. Tämä näkyy kristittyjen kielenkäytössä: sana παιδοϕθόρος 'lasten turmelija' on kristittyjen keksimä uudissana. Kristityt siis kutsuivat pederastiaa sen oikealla nimellä. Kristillinen seksuaalietiikka oli vallankumouksellista.
Asiasta kirjoittaa tarkemmin tutkija Larry Hurtado blogissaan: https://larryhurtado.wordpress.com/2015/08/26/early-christianity-on-sexual-abuse-of-children
Kuinka Jeesus pelasti lapset
3
132
Vastaukset
- ehkäpähyväkin
äh, luukussa on huoltokatko, 6 tuntia
6 tunnin kuluttua en enää muista mitä piti sanoa, mikäli olen ylipäätään hereillä Jatketaan vähän. Jeesus pelasti lapset paitsi seksuaaliselta riistolta myös kuolemalta: antiikin kreikkalais-roomalaisessa maailmassa, kuten pakanallisessa maailmassa laajemminkin, lasten surmaaminen oli laillista ja tavallista. Kristityt tuomitsivat lapsensurman jyrkästi.
Varhaiskristityt vastustivat myös aborttia. Didakhessa (varhaiskristillinen, mahdollisesti jo ensimmäiseltä vuosisadalta peräisin oleva teksti) kielletään suoraan paitsi syntyneen myös syntymättömän lapsen tappaminen.
Kristinusko on parasta, mitä lapsille on koskaan tapahtunut.
Tässä vielä linkki aiheeseen liittyvään artikkeliin: http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/paatosoikeus-vastasyntyneen-elamasta-on-yksin-jumalalla- tuleetästämieleen
Hyvä linkki.
Kyllä luulisin, että nuo vauvasurmat ovat ihan parinkymmenen vuoden päästä aivan normaaleina pidettyjä.
Ja se menee sitten vielä siihenkin, että terveetkin, kun ei satu sopimaan tai olemaan oman mielen mukainen, surmataan vielä siinäkin vaiheessa.
Tässä ei ole mitään ihmeellistä, sillä olemme menossa eräänlaiseen antiikin maailmaan.
Yleensäkin vedämme monessa asiassa takapakkia, eikä etupakkia kuten ihmiset luulevat.
Kristinuskohan oli hyvin moderni ja se tulee aina pysymään sellaisena, ja nyt aika on ikään kuin kääntymässä taaksepäin, olemme taas menossa täyteen tietämättömyyteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1904325Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1133755Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma453270Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest252590- 1972419
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem222359Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu351586- 1021369
Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1451280Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja261260