Kuinka Jeesus pelasti lapset

Antiikin kreikkalais-roomalaisessa maailmassa lasten seksuaalinen hyväksikäyttö oli yleinen ja yleisesti hyväksytty tapa. Kreikassa ilmiölle oli oma sana, παιδεραστία, joka tarkoittaa kirjaimellisesti lasten rakastamista. Kristityt tuomitsivat lasten seksuaalisen hyväksikäytön jyrkästi. Tämä näkyy kristittyjen kielenkäytössä: sana παιδοϕθόρος 'lasten turmelija' on kristittyjen keksimä uudissana. Kristityt siis kutsuivat pederastiaa sen oikealla nimellä. Kristillinen seksuaalietiikka oli vallankumouksellista.

Asiasta kirjoittaa tarkemmin tutkija Larry Hurtado blogissaan: https://larryhurtado.wordpress.com/2015/08/26/early-christianity-on-sexual-abuse-of-children

3

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkäpähyväkin

      äh, luukussa on huoltokatko, 6 tuntia

      6 tunnin kuluttua en enää muista mitä piti sanoa, mikäli olen ylipäätään hereillä

    • Jatketaan vähän. Jeesus pelasti lapset paitsi seksuaaliselta riistolta myös kuolemalta: antiikin kreikkalais-roomalaisessa maailmassa, kuten pakanallisessa maailmassa laajemminkin, lasten surmaaminen oli laillista ja tavallista. Kristityt tuomitsivat lapsensurman jyrkästi.

      Varhaiskristityt vastustivat myös aborttia. Didakhessa (varhaiskristillinen, mahdollisesti jo ensimmäiseltä vuosisadalta peräisin oleva teksti) kielletään suoraan paitsi syntyneen myös syntymättömän lapsen tappaminen.

      Kristinusko on parasta, mitä lapsille on koskaan tapahtunut.

      Tässä vielä linkki aiheeseen liittyvään artikkeliin: http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/”paatosoikeus-vastasyntyneen-elamasta-on-yksin-jumalalla”

      • tuleetästämieleen

        Hyvä linkki.

        Kyllä luulisin, että nuo vauvasurmat ovat ihan parinkymmenen vuoden päästä aivan normaaleina pidettyjä.

        Ja se menee sitten vielä siihenkin, että terveetkin, kun ei satu sopimaan tai olemaan oman mielen mukainen, surmataan vielä siinäkin vaiheessa.

        Tässä ei ole mitään ihmeellistä, sillä olemme menossa eräänlaiseen antiikin maailmaan.

        Yleensäkin vedämme monessa asiassa takapakkia, eikä etupakkia kuten ihmiset luulevat.

        Kristinuskohan oli hyvin moderni ja se tulee aina pysymään sellaisena, ja nyt aika on ikään kuin kääntymässä taaksepäin, olemme taas menossa täyteen tietämättömyyteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      198
      5742
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      169
      1671
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1507
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      69
      1048
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      78
      889
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      877
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      124
      847
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      808
    9. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      779
    10. miehelle naiselta

      Monen naisen kanssa olet lempinyt, mutta mua et saanutkaan 😉
      Ikävä
      76
      761
    Aihe