Luuletteko, että nämä laittomat maahantulijat kelpuuttavat kirkon keräämät vanhat lumput päällensä laitettaviksi ? Ehei kuulkaa kelpaa kun ovat tottuneet muodikkaisiin merkkivaatteisiin kuten heillä näkyy olevan päällään kun tulevat. Antaako siis kirkko heille säännöllisesti lahjakortteja Stockalle, että tuntevat olonsa tervetulleiksi?
Laittomille maahantulijoille lumppukeräys nauratta
Armaani.Lacoste
22102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
No toivottavasti suomalaiset voivat sitten hakea, heille kelpaa kyllä.
Toivottavasti kirkko muistaa sitten ilmoittaa, jos ei olla huolittu.
Ja viekää loput sitten niille kadulla oleville suomalaisille.
Ja muistakaa sanoa, ettei tämä vielä mitään, pian tulee talvi, että on paras ottaakin jotain vastaan, vaikka olisi minkä näköistä, jos ei halua jäätyä.
Tervetuloa Pohjoisnavalle. Ja kertokaa heille, että meilläkin on kylmä, emmekä ikinä totu tähän. Lisäksi asuminen tulee kallistaa, koska pitää lämmittää ja sen lisäksi ne vaatteet tulevat kalliiksi, kun pitää ostaa monelle vuodenajalle. Ja muistakaa nyt tehdä selväksi, että täällä on 30 astetta pakkasta
ja 3 kk kylmää ja 9 kk helvetin kylmää.
Jaa mitkä laittomat maahantulijat?
Lumppu on paperin raaka-ainetta eikä enää vaatetta, joten ei sen tarvitsekaan kelvata kenellekään.
toivotaan kylmää talvea...jäätyvät perkeleet
Lumput ei kelpaa
http://www.elisa.net/vaatelahjoituksia-vyoryi-etuajassa-kirkon-tiloihin/
Joo, mutta lumppuja ne oli kun telkkarissa näytettiin kun stadissa Paavalissa niitä läjiä tongittiin.
Lumppuja ne on ja papit valittaa.
"Rintamäki ja pastori Marjut Mulari muistuttavat, että ihmisten toivotaan lahjoittavan vaatteita, joita he itsekin käyttäisivät. Rintamäen mukaan ei ole tarkoitus, että kaapeista tyhjennetään kaikki krääsä ja lahjoitetaan se keräykseen."
minne menisitte jos tulisi tilanne että joutuisitte itse lähtemään maailman ääriin, ei se niin herkkua ole lähteä tuosta vaan täysin tuntemattomaan. Se on kivinen ja pitkä tie, uskokaa huviksenne ja miettikää vähän mitä kaikkea se sisällään vois pitää. Miks ihmeessä siihen ryhtyisi turhan tähden?
Rotat ovat lisääntyneet maissaan niin paljon että tulee jatkuvia sotia vedestä ja leivästä. Sitten tämä ruskea paska purkautuu tänne Eurooppaan. 60 vuodessa on väkiluku arabimaissa ja Afrikassa noussut 4-5 kertaiseksi. Olisi kaikkien kannalta parempi jos näiden maiden väkimäärä tippuisi 70%.
Joo eikä mulla olisi oikeutta vaatia mitään.Korkeintaan vettä.Toisin kuin pohjois-euroopassa.
Vai niin..ja voi voi .. no oisko kiva lähtee jonnekin, tunnemattomaan kolkkaan ,mitään et mistään ymmärtäisi ja vielä tympeitä ja nokkavia ihmisiä ympärillä sanomassa ryppyotsin, että hyyi mitäs tua tänne tulee meijän maille meiltä vaatimaan, jos et täälläkään voisi enää olla. Et sinä tyhjällä eläisi
Juu ja kyllä, nyt on hyvä sanoo mitä vain kun tilanne ei ole todellinen sulle, joten älä vastaa mitään!
Muslimeilla olisi paljon kivempaa muslimimaissa. Eipä ole arabokeväästä demikratiaa saaneet aikaseksi. islam on vain vahvostunut ja nyt sitä levitetään jo Eurooppaankin.
Jossain seurakunnassa oli kuitenkin puhetta, että lastenvaatteita oli tullut, nehän yleensä ovat sellaisia, joita ei ole paljon ehditty käyttää. Niitä oli tullut liikaa, kun oli miestenvaatteista tarve, kun hakijoina on miehiä enemmistössä.
Voiko kirkko mitenkään järjestää että nuo kenties hyvähkökuntoiset vaatteet saataisiin jollekin yksinhuoltajalle edes? Ja varmaan on lapsiperheitä joille kelpaisi Suomessakin.
Eikö olekin kummallista, että 20-30 vuotiaat miehet ovat kaikista hädänalaisimpia?
Kyllä. Ihan naurattaa suomalaisten ja eurooppalaisten TYHMYYS!
Uimahousut annan jos lupaavat uida takaisin mistä tulivatkin.
Kyllä munasillaankin voi uida...
Ei niille mikään käytetty kelpaa. Viimeisintä muotia pitää olla. Onhan ne olevinaan parempia ihihihjotai kuin kristityt.
Hei.
Osa seurakunnista on perustanut esimerkiksi leirikeskuksiin hätämajoitustilaa. Siellä on uupuneita, traumatisoituneita, kotinsa jättäneitä ihmisiä, joilla ei ole ollut mahdollisuutta varautua esimerkiksi Suomen pakkasiin riittävällä määrällä lämmintä vaatetta tai esim liinavaatteita. Suomalaisten lahjoitukset on otettu suurella kiitollisuudella ja tarpeella vastaan.
Kuitenkin on selvä, että lahjoitettua tavaraa joudutaan rajoittamaan tai seulomaan. Kyse on turvapaikanhakijoiden tarpeesta saada välttämättömyystarvikkeita, ei antajien tarpeesta siivota varastojaan 'jonnekin pois'. Siksi koriste-esineet yms tarpeeton on syytä viedä kierrätyskeskuksiin tai kirpputoreille ja kunkin paikkakunnan vastaanottokeskuksiin ja hätämajoituksiin viedä vain niitä tarvikkeita, joita juuri siellä olevat ihmiset tarvitsevat. Jossain voi olla tarvetta vastasyntyneen varusteille, toisessa paikassa isokokoisen miehen vaatteille.
Ota selvää sen seurakunnan tiedotteista, jonka alueella asut tai jonne on helppo tavaraa viedä. He kertovat tarkemmin, mitä tarvitaan. Yleispätevää ohjetta ei ole, koska vastaanottokeskuksia sijaitsee eri paikoissa ja seurakuntietnkin toiminta on paikkakuntakohtaista.
Kiitos kaikille auttajille.
Elämä on lahjaa, jota voimme jakaa eteenpäin.
Merja, diakoni
Kyllä on suomalaiset hyvin sisäistäneet tämän kirkon kierrätyskeskuksen :D
Siinä saattaisi aloittajallekin tulla äitiä ikävä, jos joutuisi kokemaan samaa, mitä nämä pakolaiset ovat joutuneet kokemaan.
Onhan se kurjaa syntyä muslimiksi muslimimaahan mutta ei se siitä muutu jos ei käänny islamista pois.