Mistä löytyisi kuivaa polttopuuta Kurenaluksen lähistöltä?
Vastaukset 18
- halako
Kattele kaupan ilmotustauluja, monesti mainostavat siellä myyjät. Paljonko tarvit puuta?
- sähkölämmittäjä
seuraa tori.fitä, siellä alkaa näistäpuolin olla ilmotuksia
- Eimaksavaivaa
Eräskin firma myy kotiin toimitettuna 120-160€/motti. Se on tosiaankin aika arvokasta.
Polttopuun myynti on niin erikoista kaupankäyntiä, että moni jättää mieluummin myymättä. Koivuklapia saa isänniltä 60-90€/motti. Yleensä ihmiset eivät raski tätä maksaa.
Itse myyn vuosittain 10 -20 mottia tutuille. Ennen möin enemmänkin, mutta kyllästyin siihen että kun halot oli ihmisten pihoille viety, niin karmea valitus hinnasta, tai sitä rahaa ei sitten löytynytkään.
Moni möisi halkoja suht edullisesti, harrastusmielessä ja pienenä sivuansiona. Ostaja ei yleensä vaan ymmärrä sitä, mikä mittayksikkö on minäkin hintainen.
Sekin on ostajalla monesti vaikea käsittää, että kukaan halkokauppias, ei niitä ilmaiseksi kuljeta. Ei varsinkaan siten, että kuskataan kymmenen kertaa vuodessa, motti kerrallaan.
Mutta jos sinulla on vaan terveyttä ja hieman aikaa, niin osta metsäyhtiöltä vaikka nuppi kuorma koivukuitua. On edullista pihaan tuotuna. Sitten harrastus ja kuntoilu mielessä teet haloksi. Muutama tuttu on tätä harrastanut jo vuosia ja ovat pitäneet mukavana ja edullisena keinona hankkia puuta. - Anonyymi
joo
- Anonyymi
3333333333333333
- Anonyymi
5555555555555555
- Anonyymi00008
Pimeästi ne halot myydään. Kyllä niitä sutkeja kauppamiehiä Pudasjärveltä löytyy kun tietää etsiä.
Kannattaa käydä vaikka Torilta kyselemässä. - Anonyymi00009
Kyllä täältä sutkeja poronlihan myyjiäki löytyy,ilman kuitteja ja leimoja.Mitä niitä veroja ulkomaalaisten hyvinvointiin liikaa kannata..
- Anonyymi00010
En enää myy,nämä mökkiläiset vaan kitisee hinnasta,ovat märkiä,lahoa,liianpitkiä,lyhyitä,liian isoa,liuin pientä..toimitus heti,voitko pinota,maksu aikaa...
- Anonyymi00011
Pappa on kaiken lisäksi vielä "polttopuukauppias".
- Anonyymi00015
Anonyymi00011 kirjoitti:
Pappa on kaiken lisäksi vielä "polttopuukauppias".
Sinä olet kyllä hullu
- Anonyymi00012
Hyä että poroista ja haloista jää rahat paikkakunnalle.
- Anonyymi00013
Juu,tuossa järven rannalla on rikkaitten Oululaisten mökkejä.Kesällä kysyessä eivät tarvi puita,mutta oota kun tammikuu niin sitten alkaa soittorumba.Ja pyytävät ohikulkiessa kun lingoan muille maksaville,pyyhkäseen heidän liittymän auki talkoo hengessä.On nämä rikkaat helvrtin itaraa kansaa.
- Anonyymi00014
Onko Paapalla metsämallin linko? Varo kalliita akkunoita, voipi joutua maksumieheksi. Vinkiksi.
- Anonyymi00016
Anonyymi00014 kirjoitti:
Onko Paapalla metsämallin linko? Varo kalliita akkunoita, voipi joutua maksumieheksi. Vinkiksi.
Tosiasiassa Papalla on linko vain unessa.
- Anonyymi00017
Toriukot myy likisattuisia halkoja sekä romuja.
- Anonyymi00018
Nää mökkiläiset piti olla että tuovat elämää rannoille.Paskat melua ja kesä öitten riidan ja juopottelun ääntä vaan.Sitten pummataan ilmaisii kyytejä,bensoja,halkoja,työkaluja,katiskoja..polttopuut on maksamatta,ja tien auraukset jo viime talvelta.Mut myykää toki,onnea jos teillä onnistuu..Kuulin että ostaneet vesijetin,Puhoksella elämää luvassa kesäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56502
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427