Polttopuita myynnissä?

Saunapuutloppuu

Mistä löytyisi kuivaa polttopuuta Kurenaluksen lähistöltä?

7

2589

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halako

      Kattele kaupan ilmotustauluja, monesti mainostavat siellä myyjät. Paljonko tarvit puuta?

      • sähkölämmittäjä

        seuraa tori.fitä, siellä alkaa näistäpuolin olla ilmotuksia


    • Eimaksavaivaa

      Eräskin firma myy kotiin toimitettuna 120-160€/motti. Se on tosiaankin aika arvokasta.

      Polttopuun myynti on niin erikoista kaupankäyntiä, että moni jättää mieluummin myymättä. Koivuklapia saa isänniltä 60-90€/motti. Yleensä ihmiset eivät raski tätä maksaa.

      Itse myyn vuosittain 10 -20 mottia tutuille. Ennen möin enemmänkin, mutta kyllästyin siihen että kun halot oli ihmisten pihoille viety, niin karmea valitus hinnasta, tai sitä rahaa ei sitten löytynytkään.

      Moni möisi halkoja suht edullisesti, harrastusmielessä ja pienenä sivuansiona. Ostaja ei yleensä vaan ymmärrä sitä, mikä mittayksikkö on minäkin hintainen.

      Sekin on ostajalla monesti vaikea käsittää, että kukaan halkokauppias, ei niitä ilmaiseksi kuljeta. Ei varsinkaan siten, että kuskataan kymmenen kertaa vuodessa, motti kerrallaan.

      Mutta jos sinulla on vaan terveyttä ja hieman aikaa, niin osta metsäyhtiöltä vaikka nuppi kuorma koivukuitua. On edullista pihaan tuotuna. Sitten harrastus ja kuntoilu mielessä teet haloksi. Muutama tuttu on tätä harrastanut jo vuosia ja ovat pitäneet mukavana ja edullisena keinona hankkia puuta.

    • Anonyymi

      joo

    • Anonyymi

      3333333333333333

    • Anonyymi

      5555555555555555

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      203
      7154
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      51
      2733
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2241
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1603
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      139
      1546
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1217
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1180
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1133
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1097
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      49
      1003
    Aihe