Hallitus leikaa palkkoja - eroa kirkosta!

tyuoy

Nyt on taas aika harkita ennen vuoden vaihtumista kannattaako jatkaa kirkon jäsenenä. miettiä asiaa. jJa tehdä harkittu perusteltu ratkaisu.

Jos kirkko ei merkitse mitään, jos et käy sen tilaisuuksissa, niin kannattaako maksaa kirkkoveroa. Hyväntekeväisyys ei ole peruste kuulua evl. kirkkoon. Kirkkoverostasi menee hyväntekoon niin pieni murunen. Eroa, ja anna edes muutama kymppi vaikka SPR:lle, niin moninkertaistat hyväntekosi. Lopun muutaman satasen voit pitää itse.

Jos taas koet että kirkon jäsenyys on sinulle tärkeä niin pysy kaikin mokomin jäsenenä ja maksa kirkkoverosi.

Kunhan teet tietoisen ratkaisun, suusntaan tai toiseen, etkä vain roiku laiskuuttasi ja muodon vuoksi kirkon jäsenenä.

15

54

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olisi mielenkiintoista nähdä laskelma, miten vaikuttaisi kotimaiseen kulutuskysyntään ja työllisyyteen, jos vaikka 10/20/30% kirkon jäsenistä eroaisi, ja käyttäisi säästyneistä kirkollisveroistaan vuosittain vaikka puolet kotimaisten elintarvikkeiden, muiden tuotteiden ja palveluiden lisäkulutukseen.
      Lisäksi jäisi vielä esim. 20% ohjattavaksi suoraan hyvätekeväisyyteen ja 30% säästettäväksi.
      Kansantalouden säästämisaste kasvaisi, kotimainen kulutus kasvaisi ja hyväntekeväisyyteen ohjautuisi enemmän rahaa kuin aiemmin.

      • tyuoy

        Hyvä huomio!


      • SNF

        Mistä joku ekonomisti tai muuten asioita tarpeeksi tunteva joka osaisi tuollaisen laskelman laatia uskottavasti?
        Keskimääräinen, ylin ja alin kirkollisvero-%?
        Keskim tulotaso, josta kirkollisveroja maksetaan?
        Lisäkulutuksen vaikutus työllisyyteen, verokertymään jne? Pohjana voi varmaan käyttää sitä, että jos suomalaiset käyttää 10e enemmän kuussa kotimaisiin niin työllisyys nousee 10 000 hengellä... Miten tässä on määritelty se, kuinka moni sen 10e kuluttaisi? Aikuiset, kaikki, työssäkäyvät tms?
        Noiden pohjalta saisi jo varmaan karkean arvion-


    • Frans_2

      Ovatko kaikki ma-pe työtä tekevät varmasti panneet merkille mitä SSS ja evlut kirkko ovat heidän puolestaan päättäneet? He saavat tulevaisuudessa tehdä vuosittain kahtena lauantai-päivänä työtä koska joutuvat pitämään keskellä viikkoa palkatonta vapaata. SSS:n tavoitteet jotenkin ymmärtää mutta kirkko kieltäytyi viime vuodenvaihteessa loppiaisen ja helatorstain siirrosta viikonlopulle koska siitä aiheutuisi "haittaa ekumeeniselle yhteistyölle". SSS:lle kukin protestoikoon tavallaan mutta kirkon osalta suosittelen mielenilmaisua osoitteessa Eroakirkosta.fi

      • "haittaa ekumeeniselle yhteistyölle" no heh hee, todellakin.
        Keskitalo mussutti jotain 24/7 yhteiskunnasta ja ihmisten jaksamisesta kun helatorstaista tehdään palkaton päivä.


    • Mikä on saanut kansan juuri nyt eroamaan, kun eromäärät näyttävät olevan reippaassa kasvussa. Mainio juttu olipa syy mikä tahansa.

      • eroaValtiokirkosta

        Syynä voi olla Mtv3:n eilinen ohjelma elintasopakolaisista. Näkyi olevan myös pappeja ohjelmassa. Tänään Yle lähettää propagandaa koko päivän


      • eroaValtiokirkosta kirjoitti:

        Syynä voi olla Mtv3:n eilinen ohjelma elintasopakolaisista. Näkyi olevan myös pappeja ohjelmassa. Tänään Yle lähettää propagandaa koko päivän

        Paljon mahdollista. Tosin nuo erot lähti lievään nousuun jo viikko sitten. Mutta jos syynä on tuo kirkon osallisuus, niin olisiko nämä eroajat pääosin tälläkertaa konservatiiveja. Nehän ei kestä kirkon osallisuutta mihinkään missä haiskahtaakaan islam.



      • Zaiba

        Voisiko olla niin että lopullisten verolappujen postitus alkoi juurikin viikko sitten. Siinä se on konkreettisesti mustaa valkoisella maksetun kirkollisveron määrä...


      • 138

        Lokakuun loppuun mennessä pitäisi kaikille niille, jotka korjasivat keväällä tullutta ehdotusta, olla tullut uusi verolappu.

        Keväällä olisi jo pitänyt enemmän rummuttaa sen puolesta, että ihmiset olisivat katsoneet veroehdotuksesta kirkollisveromääränsä.

        Verohallinnon laskurilla voi konkreettisesti nähdä, paljonko kirkollisveroa menee. Kun laskee seurakuntansa mukaan veron ja ilman seurakuntaa muuten samoilla tiedoilla, saa todellisen verohyödyn selville.

        http://prosentti.vero.fi/VPL2015/Sivut/Aloitus.aspx?kieli=fi-FI


    • gfhgfhgfhfghgh
      • Vielä_lähtee

        Hieno homma, vielä kun laajemmin luetut lehdet laittaisivat uutisen näkyvästi esille!


      • hjkhps

        "1992 erosi ennätyksellisesti yli 30 000 jäsentä"

        Pieni tarkennus paikallaan - siihen mennessä ennätyksellisesti, ellei sitten jo joskus aikaisemmin, kenties 60-luvulla, ollut enemmän eroja. Kuinkakohan moni erosi heti uskonnonvapauslain tultua voimaan 1923?


      • gkkjg
        hjkhps kirjoitti:

        "1992 erosi ennätyksellisesti yli 30 000 jäsentä"

        Pieni tarkennus paikallaan - siihen mennessä ennätyksellisesti, ellei sitten jo joskus aikaisemmin, kenties 60-luvulla, ollut enemmän eroja. Kuinkakohan moni erosi heti uskonnonvapauslain tultua voimaan 1923?

        Ek.fi:n tiedotteessa oli asia paremmin ilmaistu, mutta tuossa toimittaja on vetänyt mutkia suoraksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe