Päänsärkyä punaviinistä

Kotikissa84

Tykkään nauttia lasillisesta punaviiniä iltaisin telkkarin äärellä. Välillä kuitenkin jo yhden lasillisen jälkeen herään aamulla kamalaan päänsärkyyn! Muistan lukeneeni jostai, että viinin tanniinisuus aiheuttaa päänsäryn? Osaisiko joku kertoa asiasta tarkemmin? Löytyykö viinejä, jotka sopivisat laiselleni herkkikselle?

4

264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rikkisulfidi

      Itseasiassa viinin tanniisuus ei aiheuta päänsärkyäsi vaan viiniin lisätyt lisä-aineet kuten rikki-sulfidi, joka parantaa viinin säilyvyyttä estäen pien-eliöstön toimintaa ja samalla lopettaen käymisen.

      Osta jotain luomu-viiniä, joissa ei yleensä ole käytetty mitään kemikaalia säilyvyyden parantamiseksi.

    • viininystävä
    • Kyyninen_ihminen

      Päänsärkyä aiheuttavat lisäaineet ja ainakin migreeniherkille myös tanniinit. Eli yksi vaihtoehto ovat luomuviinit, jos kyse on lisäaineista. Jos kyse taas on tanniinista, niin vähätanniininen viini.

      Alkon tiedotus aiheesta on muuten sikamaisen huonoa! Siis tästäkin aiheesta. Henki on viinin juontia rajoittava, vaikka pitäisi tiedottaa eri aineosien vaikutuksista. Alkon labraahan on aikoinaan kehuttu. Mitä siellä on tutkittu, jos ei tällaisia perusasioita?

      • Tratti

        Osta vanhemman vuosikerran viinejä, älä kovin uusia. En tiedä miksi mutta ainakin meillä auttanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      434
      6173
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5480
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4477
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3996
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      80
      3983
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3616
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3549
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3274
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2309
    Aihe