Päänsärkyä punaviinistä

Kotikissa84

Tykkään nauttia lasillisesta punaviiniä iltaisin telkkarin äärellä. Välillä kuitenkin jo yhden lasillisen jälkeen herään aamulla kamalaan päänsärkyyn! Muistan lukeneeni jostai, että viinin tanniinisuus aiheuttaa päänsäryn? Osaisiko joku kertoa asiasta tarkemmin? Löytyykö viinejä, jotka sopivisat laiselleni herkkikselle?

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rikkisulfidi

      Itseasiassa viinin tanniisuus ei aiheuta päänsärkyäsi vaan viiniin lisätyt lisä-aineet kuten rikki-sulfidi, joka parantaa viinin säilyvyyttä estäen pien-eliöstön toimintaa ja samalla lopettaen käymisen.

      Osta jotain luomu-viiniä, joissa ei yleensä ole käytetty mitään kemikaalia säilyvyyden parantamiseksi.

    • viininystävä
    • Kyyninen_ihminen

      Päänsärkyä aiheuttavat lisäaineet ja ainakin migreeniherkille myös tanniinit. Eli yksi vaihtoehto ovat luomuviinit, jos kyse on lisäaineista. Jos kyse taas on tanniinista, niin vähätanniininen viini.

      Alkon tiedotus aiheesta on muuten sikamaisen huonoa! Siis tästäkin aiheesta. Henki on viinin juontia rajoittava, vaikka pitäisi tiedottaa eri aineosien vaikutuksista. Alkon labraahan on aikoinaan kehuttu. Mitä siellä on tutkittu, jos ei tällaisia perusasioita?

      • Tratti

        Osta vanhemman vuosikerran viinejä, älä kovin uusia. En tiedä miksi mutta ainakin meillä auttanut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      92
      2499
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2436
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      194
      2346
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1831
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1149
    Aihe