ja SAK on tarunsa lopussa. Jäsenet hylkäävät vastuuttoman johtonsa. Samalla SDP katoaa maailman kartalta.
Lylylle jo luuta heiluu
suomen.syöjät
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
SDP ja SAK ovat kuolemanspiraalissa. Kaikki mitä he tekee tai sanoo vain kiihdyttää alamäkeä.
Internet on voittamassa Suomen lehdistö - ja YLE-sensuurin trolleista huolimatta.
Nykyisen kaltainen YLE pysyy pystyssä vain kansan pakkoverotuksella. SAK on pysynyt vallassa verovapailla jäsenmaksuilla ja vääristelemällä rahan käyttöään ja todellisia kasvojaan. SAK ja AY-liitot myös painostavat työntekijöitä. Kannettu vesi ei kaivossa pitkään pysy.
SAK-SDP-VVO-SATO-Asuntosäätiö-ASO-Kodit.
SAK:n johto ei ole tehtäviensä tasalla. Samoin Rinteeltä on pallohukassa. Molemmat toistavat samaa hokemaa "vienti vetoon". Mitään konkreettista keinoa tai tointa he eivät osaa esittää. Eivät voi myöntää, että suomalaiset ovat hinnoitelleet itsensä pihalle kansaivälisestä kilpailusta. Kukaan ei osta pakolla suomalaisia tuotteita, jos niiden hinta/laatusuhde ei ole kilpailukykyinen.
Lyly ja Rinne ovat taantumassa. Mutta hyvä kun kansa ymmartää liittyä LOIMAA KUTSUU mitä pirua me noilla pakanoilla tehdään. En tule lakkoilemaan haluan Suomen nousuun ja pitää työpaikkani kuulun LOIMAAN KASSAAN
Tuo on totta. Miksi esim. YLE:n toimittajat eivät laita heitä kertomaan oikeaa konkretiaa. Rinteen käsitys konkretiasta on kertoa esimerkki yhdestä onnistujasta.
Heidän käsityksensä koulutuksen lisäämisestä ei katkaise velkaantumista. SAK:laisen koulutus tarkoittaa hänen kustantamistaan jollekin parin päivän kurssille. Kustannuksia tulee ja työntekijä iloitsee vapaapäivistä ja päivärahoista. Työllisyys paranisi, kun koulutusta VÄHENNETTÄISIIN. Kaikkiin ammatteihin ei tarvita kolmen vuoden koulutusta oppilaitoksissa joissa henkilökunta ei ole tehtävien tasalla (eivät kelpaisi itse yksityiselle sektorille). Kun paremmista opiskelupaikoista kilpailtaisiin, alkaisi heikommatkin työt kiinnostamaan.
Onpas täällä sekavaa puhetta.
Kortisto insinööttejä täynnä onko kannattanut maksaa kaikki
On totta, että ammatilliset opettajat eivät useinkaan ole tehtäviensä tasalla. Perussyy on pätevyysvaatimukset. Niissä on tingitty ammatillisesta osaamisesta, koska ensisijaisesti haluttiin varmistaa opettajien työllistyminen.
Muodollisesti pätevä ammatillinen opettaja, jolla useiden vuosien työkokemus omalta alaltaan, on harvinainen tapaus. Ja herkästi tulee puukkoa selkään.
Kun eräästä isosta pääkaupunkiseudun ammatillisesta oppilaitoksesta lähti kaksi muodollisesti ja ammatillisesti pätevää opettajaa puolen vuoden sisällä, oppilaitos menetti samalla ammatillisesta kokemuksesta yli 80 % työvuosina. Ammatillinen osaaminen on todella ohutta. Kirjaviisaat opettavat ja varjelevat saavutettuja etuja. Nämä "muodollisesti" pätevät pitäytyvät ns. luokkaopetuksessa ja välttelevät aikuiskoulutuslinjoja, koska oppilaat varsinkin siellä ovat huomattavasti osaavampia omilla osaamisalueillaan.
Tuloksia on katseltu jo 20 vuotta. Vahvat ammattiliitot tässäkin taustalla.
Esimerkiksi JHL:än jäsenhakemukset ovat tuplaantuneet parina viime päivänä.
http://www.jhl.fi/portal/fi/jhl-tieto/uutisarkisto/?bid=5480
Liitoista eroaa satoja ihmisiä joka päivä, kertoo HS
Pelkästään sähköisten kanavien kautta JHL:ään liittyneiden määrä on ollut keskiviikkona ja tänään torstaina tuntuvasti suurempi kuin normaalisti tähän aikaan vuodesta.
- Normipäivänä liittyneitä on noin sata. Eilen 9. syyskuuta liittyneiden saldo on tuplasti sen verran, kertoo jäsenpalvelupäällikkö Pertti Paajanen.
Työpaikoilla paperisen jäsenyyskaavakkeen täyttäneiden määrä on myös nousussa, mutta se näkyy vasta viiveellä jäsentilastoissa.
- Näyttää siltä, että ammattiliittojen merkitys korostuu samaan tapaan kuin 90-luvun lama-aikana. On tärkeää, että työntekijöiden tahtoa voidaan organisoida joukkovoimaksi liitossa, sanoo Pekka Soini.
Tyypillinen valehteleva ammattiliiton huijaripummi. Ay loiset valehtelevat mitä vain varastaakseen muilta. Itse he eivät ole koskaan vaivaituneet työtä tekemään.