Talouden nousu syvän laman pohjalta käynnistyi 1990-luvun puolessa välissä vientivetoisen kasvun vauhdittamana ja työvoiman kysyntä alkoi jälleen elpyä. Vuodesta 1994 vuoteen 1998 työllisten määrä lisääntyi yhteensä 167 000 henkilöllä. Samanaikaisesti työttömyysaste aleni 5,2 prosenttiyksikköä eli 11,4 prosenttiin (miehillä 10,9 %, naisilla 12,0 %). Työttömyyden kehitys on jatkunut myönteisenä tänä vuonna.
Aika hyvät 10 vuotta, eikö?
Aika hyvät 10 vuotta, eikö?
Vastaukset 9
Vanhimmat
milloinkas me siihen EU:hun liityimmekään?
http://www.etla.fi/kultap/valik/kp01.html
Tosi rakettimainen nousu tapahtunut! Ja joku vielä kehtaa valitaa...
Muuten voisitko ystävällisesti kertoa mitä tekisit toisin, jos oltaisiin markka -valuutassa ilman EKP:tä?
rakettimainen lasku...
http://www.kaapeli.fi/~veu/sosalsajo-pain.pdf
monet joutuvat valittamaan.
Miten nuo EU:hun liittyvät???
Huomatkaa, taas valitetaan mutta ei osata muuta. Esim. keskustelua mitä pitäisi tehdä...
Eikö tuo käyrä alkanut nousta turhan aikaisessa vaiheessa, jotta nousu voitaisiin selittää EU:sta johtuvaksi?
Mistä kuntatalouden vaikeudet juontavat, jos hyvin menee?
"Sailas varoittaa kunnallisverojen kohoamisesta
Julkaistu 20.12.2004 03:02 (päivitetty 03:41)
Valtiosihteeri Raimo Sailas patistaa kuntia uudistustoimiin, jotta kunnallisveroprosentit eivät karkaisi käsistä.
Valtiovarainministeriön valtiosihteeri Raimo Sailas varoittaa kunnallisverojen korotusten uhasta.
-Jos kunnissa ei nopeasti aloiteta vaadittavia uudistustoimia, niin kunnallisveroprosentin nousulle ei ole mitään kattoa, Sailas varoittaa Helsingin Sanomien haastattelussa.
Sailas muistuttaa, että joissakin kunnissa maksetaan jo 20 prosentin kunnallisveroa, jota aiemmin pidettiin maagisena rajana.
Sailaksen mukaan kuntien menojen kasvu johtuu paitsi valtion ja viranomaisten velvoitteista, myös kunnissa "erittäin hitaasti" etenevästä uudistustyötä. Hänestä esimerkiksi peruskouluja, lukioita ja ammattioppilaitoksia on Suomessa liikaa, kun ottaa huomioon ikärakenteen muutoksen ja muuttoliikkeen.
(MTV3-STT)
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa/kotimaa.shtml?2004/12/337385
--
Sailas kirjoittaa syyksi kuntien velvoitteet ja hitaan "uudistustyön".
Tosiasiassa syynä on valtion ja kuntien vähentyneet verotulot.
"Tosiasiassa syynä on valtion ja kuntien vähentyneet verotulot."
Aivankohan tuo on noin kun budjetit kasvavat järjestään vuosi vuodelta.
Taitaa olla niin EU:sta huolimatta, vaikka ei ansiosta. Enemmän "vientiä" eli työn ja rahan sekä tuotantovälineiden menoa ulkomaille kuin on tullut tänne päin.
Posteja, kauppoja, kouluja ja muita peruspalveluja on karsittu EU-aikana koko rahan edestä.
"Työttömyyden kehitys on jatkunut myönteisenä tänä vuonna." Näin siis sijoittajien kannalta.