Sukupolven pituus

Netissä osui silmään David Splanen (jeh tod) perustelut pitkittyvälle sukupolvelle. Mitä ihmettä. Eihän sukupolven yleisellä määritelmällä tai jollain erikoismääritelmällä ole mitään merkitystä Jeesuksen sanojen tulkinnassa, koska Jeesus puhui selvästi yhdestä tietystä sukupolvesta...SE sukupolvi JOKA... se ei katoa. Mitä merkitystä on osittaisella päällekkyydellä, EI mitään. Minä en käsitä tämän Spanen käsittämätöntä järkeilyä.
585
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jos minä nyt ennustan, että tämä sukupolvi tulee näkemään kvanttitietokoneiden yleistymisen, niin koska tuo sukupolvi päättyy? Koska se on alkanut?
En ole tutustunut tuohon aloituksen selitykseen, mutta veikkaan että siitä on tarkoituksella tehty hankala ja monimutkainen, jonka selittäminen seurakuntalaisille tukee hierarkiaa ja näkemystä siitä, että orja on viisain ja sitten tulevat järjestyksessä muut siitä alaspäin päättyen tietysti rivitodistajiin.
Jeesus puhui vain siitä yhdestä sukupolvesta: "tämä sukupolvi ei katoa, ennenkuin nämä kaikki tapahtuvat", ei mistään jatko-osasta (Matthew 24:34; Mark 13:30; Luke 21:32).
Sitten on vielä se, minkä pituisena Jeesus olisi juutalaisena pitänyt sukupolvi-ajatusta? 30-40 vuotta luultavasti. Sen aika oli ja meni, mutta jotkut silti odottavat, ehkä odottamisen ilosta.

Äänestä
  • Lahko matki adventisteja myös sanomalla Jeesusta Mikaeliksi, ja ottaen sen ajanlaskunkin, joka päättyy vuoteen 1914.

    Koska lahko pitää kiinni enemmän adventisteistaan kuin Jeesuksesta, niin Jeesuksen 1 sukupolvi on vartiotornin 2 sukupolvea

    Lahkon emolahkon raamatuntutkijain perustaja aloitti uransa adventisteja kaveeraamalla. Perusti vartiotornin.

    Äänestä

David Splane vetoaa raamatunkohtaan 2. Moos. 1:6 "Lopulta Joosef kuoli ja myös kaikki hänen veljensä ja koko se sukupolvi." (Uuden maailman käännös)

Tuossa sukupolvi voidaan ajatella melko epätarkkana viittauksena Joosefin kanssa samoihin aikoihin eläneisiin ihmisiin. Tästä Splane hyppää johtopäätökseen, että osittainkin samanaikaisesti eläneet ihmiset voisivat olla Jeesuksen tarkoittamassa mielessä samaa sukupolvea, jolloin siis "sukupolven" pituudeksi hulppeat sata vuotta tai ylikin. Ja kyseessä on siis sukupolvi, josta Jeesus kuulijoilleen puhui pyöreät 2000 vuotta sitten.

Äänestä

Kolmelle ihmisryhmällehän puhuu.
Matteus24:
Oppikaa nyt viikunapuusta kuvauksena tämä: Niin pian kuin sen nuori oksa mehevöityy ja työntää esiin lehtiä, te(1) tiedätte, että kesä on lähellä. 33 Samoin myös te(2), kun näette kaikki nämä, tietäkää, että hän on lähellä, ovilla. 34 Totisesti minä sanon teille(3), että tämä sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki nämä tapahtuvat. 35 Taivas ja maa katoavat, mutta minun sanani eivät missään tapauksessa katoa.

(1)näkee alun.(pakanaajan lopun ja lopunajan alun)
(2)näkee välin(sodat ymv)
(3)näkee lopun(taivaan jamaan katoamisen)

Älkää uskoko tätä lopun ennakoimiseen näistä, Jeesushan ei tiennyt itsekkään sitä niin kuin seuraavaksi sanoo.

36 Siitä päivästä ja hetkestä ei tiedä kukaan, eivät taivaiden enkelit eikä Poika, vaan ainoastaan Isä

Äänestä
  • Väärä profetta, väärä harhaanjohtava lahko on se joka muuttaa selityksiään sen vuoksi että:PIELEEN MENEE!!
    1914 sukupolvi oli ymmärrysiässä (n.12v) ja se sukulpolvi ei katoa ennenkuin kaikki tapahtuu.Nyt noin 110-113v.Jos tuo ennustus ei toteudu niin jehovantodistajat ovat humpuukilahko koska sen ennustukset ei ole Jumalasta vaan sa.atanasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lueskelija kirjoitti:

Netissä osui silmään David Splanen (jeh tod) perustelut pitkittyvälle sukupolvelle. Mitä ihmettä. Eihän sukupolven yleisellä määritelmällä tai jollain erikoismääritelmällä ole mitään merkitystä Jeesuksen sanojen tulkinnassa, koska Jeesus puhui selvästi yhdestä tietystä sukupolvesta...SE sukupolvi JOKA... se ei katoa. Mitä merkitystä on osittaisella päällekkyydellä, EI mitään. Minä en käsitä tämän Spanen käsittämätöntä järkeilyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu