PM Sipilä, mitä oikein kuvittelitte?

Lestadiolainen, monimiljoonikko, vero-optimoija. Onko Sipilästä koko kansan pääministeriksi, vai onko kokematon miljonääri sittenkin vain EK:n ylimielinen mannekiini vailla omia ajatuksia?

Pöhöttyneestä jukistesta sektorista tarvitaan säästöjä, mutta vain ja ainoastaan kaupan ja terveydenhuoltoalan palkoista tinkimällä ei saada yhtään uutta työpaikkaa. Montako uutta ministeriä saadaa sillä että ministerit lahjoittavat 3000 e palkastaan valtiolle? Tasan yhden. Ylimieliseksi ja röyhkeäksi osoittautunut Sipilä lähtee vaihtoon. Sipilä saa maksaa ylimielisyydestään. Suomi pysäytetään ja EK vielä harjaa Sipilän.
6188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Sipilä on Suomen ahdinkoon ajannut.
Se mikä maaseudulla oli vielä hyvää on nyt tuhottu
luottamus ymmärtää toisia maaseutua ja kaupunkia.
Kasvattanut kuilua maaseudun ja kaipunkien välillä.
Hallitus nurin ja virkamies hallitus tilalle
vain aiantumtijat nostavat Suomen tästä ahdingosta.

Äänestä
  • Korot nousuun niin saadaan Stubb vararikkoon asuntovelkoinensa.

    Äänestä

Hyviä ajatuksia ja niin oikeita.
EK on Suomen syöpä Häkämiehen johdolla.

Äänestä

Suomen henkinen taantuminen noin vuodesta 2000 alkaen on taloudellisen kriisin syy. Julkisen talouden kautta kierrätetään noin puolet kansantulosta. Julkinen kulutus on noin 10 miljardia suurempi kuin taloudellinen kantokyky.
On kaksi vaihtoehtoa: supistetaan julkista kulutusta tai lisätään luovaa ja kekseliästä yrittämistä, jolloin kertyy enemmän verotuloja ja syntyy työpaikkoja.

Julkinen valta satsaa todella paljon koulutukseen ja ennen näkemättömän paljon muuhunkin aina äitiyslomasta alkaen. Itse olen ikäluokkaa, joka ei ole näitä etuja nauttinut. Mutta tuloksena näyttää olevan kansalaisten yritteliäisyyden heikkeneminen.

Äänestä
  • Lisäisin vielä tulonsiirrot. On ihme ja kumma että kaupan ja terveydenhuollon alalla pitäisi työskennellä kutsumuksesta, mutta pakolaiseksi itsensä ilmoittavien hyysäämiseen löytyy kymmeniä miljoonia vaikka heti ja vuositasolla miljardeja. ALV:n korotus olisi kohdellut kaikkia tasapuolisesti. Rikkaiden on syötävä siinä missä köyhienkin. Vaikka rikkaat eivät syö omilla rahoilla, joku yritys ne rikkaiden eväät maksaa ja lisää kulut tuotteidensa hintoihin - jos voi. Tilastojen valossa Suomesta saa turvapaikan vain 10-15 % hakijoista. Lopuilla ei ole hätää. Turvapaikan saaneista osa paljastuu myöhemmin valehtelijoiksi.

    Äänestä

Mikä mies on tämä Sipilä miehiään? Pari kertaa ollut hänellä keuhkoveritulppa? Poikansa kuoli yllättäen ja isä-Sipilä palaa heti työhön kostamaan tavallisille työläisille. Miksi niiden jotka vielä käyvät työssä pitäisi tehdä työtä alennuksella. Työnantajan kukkaroa lihottaakseen. Miksi mamuja Suomeen, jossa muutenkin köyhyyttä ja ihmiskohtaloita. Miksi salailee pojan kuolinsyytä kun kerran julkisuuden henkilö ja uskossa? Itse teen vuorotyötä ja voin sanoa , että on niin veemäistä, että heti lopetan kun ei palkassakaan enää näy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oulustaoonjakehtaansanua kirjoitti:

Lestadiolainen, monimiljoonikko, vero-optimoija. Onko Sipilästä koko kansan pääministeriksi, vai onko kokematon miljonääri sittenkin vain EK:n ylimielinen mannekiini vailla omia ajatuksia?

Pöhöttyneestä jukistesta sektorista tarvitaan säästöjä, mutta vain ja ainoastaan kaupan ja terveydenhuoltoalan palkoista tinkimällä ei saada yhtään uutta työpaikkaa. Montako uutta ministeriä saadaa sillä että ministerit lahjoittavat 3000 e palkastaan valtiolle? Tasan yhden. Ylimieliseksi ja röyhkeäksi osoittautunut Sipilä lähtee vaihtoon. Sipilä saa maksaa ylimielisyydestään. Suomi pysäytetään ja EK vielä harjaa Sipilän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu