Homesairailta kaipaan neuvoja

Neuvojavailla

Hei homesairaat! Haluaisin kuulla teidän kokemuksia homeallergian lääkitsemisestä ja sen vaikutuksesta. Itse olen heinäallergikko ja lääkkeet saavat sen mielestäni pidettyä hyvin kurissa. Syön antihistamiinia läpi kesän ja kortisoninenäsuihketta käytän läpi vuoden. Oireiden yllättäessä Heinix hoitaa loput. Nenähuuhtelu auttaa myös. Eli heinäallergia on hyvin kontrollissa.
Mutta. Syksyllä kun oireilen ulkoilman homeille niin en koe hyötyväni mistään lääkkeestä. Astmalääkkeet (Flixotide, Montelukast, Ventoline) ehkä vaikuttavat hieman hengenahdistusoireisiin, mutta allergisiin oireisiin kokeilemani Aerius, Heinix, Beclonase Aqua => ei mitään vaikutusta. Duact ehkä hieman hillitsee nenän tukkoisuutta. Nenähuuhtelu ja Mar 5% helpottaa lyhyen aikaa.
Minulle tulee oireita vain harrastaessani kovatahtista liikuntaa syksyllä ulkotiloissa. Hengitys on silloin suorituksessa vaikeutunut ja suorituksen jälkeen minulla on oireina jatkuva nenän kirvely, nenän tukkoisuus, aivastelu, jatkuva silmän vuotaminen, silmäluomen turpoaminen. Tätä saattaa kestää viikon ajan urheilusuorituksen jälkeen. Virallisesti minulla ei ole todettu astmaa eikä homeallergiaa. Astma ei mene diagnostisten kriteereiden yli ja homeallergiatestithän on ihan höpöjä eli mitään ei tietysti löydetty nykyisin analyysikeinoin. Mainittiin vain, että minulle tulee jotain ärsytysoireita, koska olen allerginen eli lääkäri ei uskaltanut oireiden perusteella ottaa kantaa homeallergiaan.
Eli en saanut mitään neuvoja miten oireita hoitaa. Siksi haen neuvoja kokeneilta homesairailta. Minkälaisia kokemuksia teillä on oireiden hoitamisesta?

6

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MorningYawn

      Tähän liittyen löytyykö Oulusta erikoislääkäriä, joka tuntee homeallergiat ja -astmat?

    • Meinaankokeilla

      Eipä ole muuta lääkettä ollut kuin pois pysytellä paikoista missä oireita esiintyy.
      Joku mkolesterolilääke on kuulemma pieni helpotus homesairauteen, mutta Marevan lääkitys jos on, niin ei sovi silloin.
      Seuraavaksi olen ajatellut kokeilla näitä 4 kuukauden kuurin. Jos auttaisi ede hieman immuunipuolustuksen palauttamisessa entiselleen. Eikä tämä ole mainos vaan pakko kokeilla jotain kun lääkkeitä ei ole.
      https://shop.juiceplus.ch/fi_fi/juiceplus/juice-plus-r-premium-1446.html?options=cart

    • Hometoipuja

      No homeoireilu harvoin on mitään allergisuutta sinänsä, johon allergialääkkeillä voisi vaikuttaa. Itselläni ainakaan mikään allergialääke ole auttanut homeoireiluun, ei myöskään kortisoni.

      Ensimmäinen ja paras lääke, ja ehdoton edellytys kaikelle seuraavalle, on välttää homeita. Riittävä raitis ilma. Erityisesti nukkuma- ja työpaikka puhtaita. Tuuleta aina kun voi. Ulkoile. Yritä päästä parempaan yleiskuntoon, siinä auttaa ulkoilun ja liikunnan lisäksi hyvä ravinto, lisäksi ravintolisät ja ylimääräiset annokset vitamiineja.

      Jotkut ovat saaneet apua maitohappobakteereista, akupunktiosta tai jopa homeopatiasta, eikä mikään estä kokeilemasta. Itse olen parhaan avun saanut erittäin suurista C-, D- ja E-vitamiineista, sekä ihon pesemisestä ja rasvaamisesta, lisäksi olen käyttänyt magnesiumia ja orgaanista rikkiä. Mutta on yksilöllistä miten homeet vaikuttavat ja millaisia oireet ovat. Hoidonkin tulisi olla yksilöllistä. Valitettavasti sitä ei nykylääketiede tarjoa.

      • Hometoipuja

        Ai niin, ja tosiaan kun kerran oireilet syksyllä ulkohomeista, niin kannattaa sitä liikuntaa syksyllä siirtää sisätiloihin. Ajan kanssa se oireilu saattaa vähetä tai hävitä, kunhan vältät riittävän pitkän aikaa.

        Solut uusiutuvat, ja solumuistikin siten voi uusiutua.


      • Neuvojavailla

        Niin. Olen itsekin sitä mieltä, että tämä homeallergia on erilainen kuin siitepölyallergia ja olen siksi jokseenkin taipuvainen uskomaan, että kyseessä ei ole varsinainen allergia niin kuin jossain väitetäänkin vaan puhutaan ärsytysoireista.

        Mutta silti oireet on melkein samat kuin allergiassa. Itsellä poikkeavaa on vain se, että silmät eivät kutia niin kuin siitepölyallergiassa ja että oireet kestää yhtäjaksoisesti kauan eli eivät häviä niin nopeasti kuin siitepölyallergian oireet kun altistuspaikasta on poistunut.

        Jotenkin se vaikuttaa sellaiselta tulehdustilalta kun siihen liittyy lievää lämmönnousuakin ja vilunväristyksiä. Toivottavasti näitä asioita tutkitaan niin joskus vielä löydetään tehokkaita täsmälääkkeitä akuuttiin tilanteeseen.

        Ehkäpä aineet, jotka vaikuttavat tulehdustilaan olis tehokkaimpia pitempiaikaisessa hoidossa.


      • jhygtfred
        Hometoipuja kirjoitti:

        Ai niin, ja tosiaan kun kerran oireilet syksyllä ulkohomeista, niin kannattaa sitä liikuntaa syksyllä siirtää sisätiloihin. Ajan kanssa se oireilu saattaa vähetä tai hävitä, kunhan vältät riittävän pitkän aikaa.

        Solut uusiutuvat, ja solumuistikin siten voi uusiutua.

        Hankala vaan siirtyä sisätiloihin sillä lähes joka paikassa saa oireita. Jos en sisäilmaan reagoi niin sitten joku ihminen "haisee" vanhalle talolle tmv.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      16
      3391
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      20
      2126
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      1895
    4. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1861
    5. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      82
      1788
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1582
    7. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      29
      1430
    8. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1387
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1384
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1324
    Aihe