TYÖLÄISET PYSÄYTTÄVÄT SUOMEN

Punikit on vahva sana mutta toisaalta kyllä äärioikeisto -sanaakin viljellään aivan surutta: mustamaalaten milloin liberaaleja, isänmaallisia, yrittäjiä; milloin mitäkin.

Mutta ei käytetä sitä sanaa.

Käytetään siis muotoa: työläiset pysäyttävät Suomen 18.9. 2015

Eikö olisi oikein, ja kohtuullista että Suomen Kansan valitsemien päättäjien päätöksiä kunnioitettaisiin?

Uudet vaalithan on taas pian ja sitten voi olla taas toisenlainen hallitus.
35<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Kysymys kuuluukin: mitä sen mielenilmaisun jälkeen tulee, mihin suuntaan ilmapiiri kehittyy yhteiskunnassa...?
Paljon mielenkiintoisia käänteitä varmaan ehditään nähdä ennen ensi lumia..

Äänestä

Ei olisi oikein,vaan se olisi oikein että hallitus peruisi typerät päätöksensä joihin kansa ei todellakaan ole antanut vaaleissa mandaattia. Väännän tämän sinulle rautalankaesimerkillä: "jos olet saanut metsästysluvan naapurisi maille, ei se suinkaan tarkoita sitä että saat ampua heidän lehmänsä".

Äänestä
  • Toki nyt pitää saada Suomi työväenvaltiosta takaisin menestyksen raiteille.

    Äänestä

  • Maat ovat naapurin ja ase metsästäjän, jolla tämä saa saalistaa luvanvaraista riistaa. Milloin ja millä metsästystä saa tehdä ja kuinka kauan, sen määritetään muualla.

    Vrt. ylipitkien lomien lyhentäminen ja samalla alipitkien työpäivien pidentäminen, mutta edelleen puolitoista viikkoa muita pitempien lomien säilyttäminen. Hoitoalan lomassa ei huomioida lauantaita, jos loma jäi epäselväksi, eikä muissa ammateissa syödä palkkaa nauttien.

    Hoitoalalalla oleva on taloudessamme, jolloin olen ihmetellyt vapaiden määrää, niin viikolla kuin vuositasolla. Vasta nyt ymmärrän syyn tähän. Puoliso ymmärtää työajan olevan nyt lyhyt ja hyväksyy pidennyksen työaikaan.

    Ehkä tulevaisuudessa ei ole niin kiire, kuten mainintaan olevan? Ovathan hoitajat silloin työpaikallaan, eivätkä vapaalla.

    Äänestä

Kyllä minä olen niin vieraantunut tästä kultuurista, toisaalta olenkin työtön syrjäytynyt, aatelin maanantaina lähettää taas muutaman hakemuksen mutta tuskin kerkeän perjantaiksi miettimään pitääkö jäädä kotiin lakon ajaksi. Lukeekohan ne hakemuksia ens viikolla, hululta tuntuu kaikki

Äänestä

Mihinkähän hallitus vaihdettaisiin? Kokkarit, demarit ja vihervasurit rantaruottalaiset? Ainiin, sitähän jo kokeiltiin. Ja kaikki meni päin p******ä.

Äänestä
  • AY-liike on tähän mennessä ottanut vastaan ja saanut pelkästään parannuksia työnantajien kustannuksella palkkoihina ja työehtoihinsa. Nyt ensimmäisen kerran Suomen historiassa kävisi toisin päin.

    Ei työtä ole yksityisen pakko kenellekään järjestää, se on aivan vapaaehtoista. Työnantajat voisivat aivan hyvin sanoa, jollei hallituken ehdot kelpaa, niin työt päättyvät tähän, kuten teki paperiteollisuus silloin, kun öykkärimäinen Ahonen tuhosi siitä tuhansia työpaikkoja sulki monia tehtaita.

    Äänestä

"Eikö olisi oikein, ja kohtuullista että Suomen Kansan valitsemien päättäjien päätöksiä kunnioitettaisiin?" Ei, jos nämä päättäjät ovat päässeet valtaan valheellisilla vaalilupauksilla. Oikeampi kysymys on: Eikö olisi oikein ja kohtuullista, että Suomen kansan valitsemat päättäjät edes yrittäisivät toimia vaalilupaustensa mukaisesti? Petollisesti valtaan päässeet eivät ansaitse minkäänlaista kunnioitusta.

Äänestä

Säästöt eivät riitä alkuunkaan, tässä taannoin ilmoitetut ovat korkeintaan nimellisiä.

Tarvitaan konkreettisia säästöjä ja nimenomaan julkisen sektorin menoista:
korkeimmista palkoista, kiinteistökuluista jne.

Verotusta on laskettava.

Pitää muistaa että "Suomessa verottaja tai vakuutusyhtiö tekevät 90 prosenttia kaikista konkurssihakemuksista."

Konkurssiin verotettu yritys ei enää työllistä, korkeintaan julkista sektoria... joka taas pyörii verovarojen turvin.

!?!?!

https://fi.wikipedia.org/wiki/Konkurssi

Äänestä
  • Yrittäjät ovat uskomattomia idiootteja. Pieni palkkaisia duunareita myös ja vittuilevat kaiken köyhimille asiakkailleen ja äänestävä Kokoomusta. Joku muistaa sut aina kun pistä nimes tuollaiseen, tuo kampanja on tyypillistä suomalaista koulukiusaamis mentaliteettia ja osuu yrittäjää omaan jalkaa. Kun ostovoimasta leikataan ei ole varaa ostaa parturilta palveluja tai kuntosalilta korttia turhasta luovutaan ensin, mutta kun on typerä niin on typerä. Juuri hoitohenkilökunta juoksee sun parturissa ja sun salilla..juuri hoitohenkilökunta tilaa sun toiminimes tekeen terassia..Oletko täysin järkeäsi vailla?

    Äänestä

Sitä vaan ihmettelen, että miten näiden laiskojen ja arvottomien työntekijöiden, joille ei ek:n mielestä pitäisi palkkaa maksaa ollenkaan, yhden päivän työnseisaus aiheuttaa häkämiehen mukaan sadanmiljoonan, siis 100 000 000€:n tappiot. Ehkä työntekijät ei sittenkään ole niin turhia.

Äänestä

Kuukauden yleislakko tehoaisi paremmin , ja siten että kaikki tosiaan olisivat lakossa.

Äänestä

Sun päättäjäs käyttäytyvät psygoottisesti..Kiristäminen ja uhkailu eivät ole työkaluja demokratiassa, sen vuoksi menen lakkoon myös! Turha siinä on mössöttää ja parkua,sitä saa mitä tilaa,ikävää että ministerin tapaista kaveria pitää opettaa käyttäyytymään kun ihmisen kun ei lesta muuten osaa.

Äänestä

Järjen käyttö Suomessa pysäytettiin jo Holkerin hallituksen kaudella. Sitähän seurasi heti se 1990-lama.
Ja sama tyhmyys on jatkunut siitä alkaen, tosin nimellä kasvu-ura ideologia.

Selvin havainto on se, että ongelmat ovat kasvaneet. Kyllä se kasvu-ura ideologia näyttää toimivan. (ensin oli pankkikriisi, sitten tuli valtion velan ja työttömyden kasvu ja nyt menee se vähäinen loppu järkikin SSS-hallituksen pakkotoimin)

Äänestä

Miten me jotka olemme joutuneet kokemaan teidän porvarien kyykytystä ja leikkauksia viimeiset 8 vuotta voisimme vielä kunnioittaa sitä että hallitsette tätä maatamme yhteistyöllä diktaattorimaisin ottein välittämällä ollenkaan meidän pienituloisten ja köyhien jokapäiväisistä kärsimyksistä ! . Rikkaiden verotuksen lisääminen on nyt ajankohtaista koska meiltä ei ole enää mistä ottaa !!!!!! .

Äänestä

Ymmärtääkseni kenenkään palkkaa ei olla muuttamassa. Ainoastaan korvausta sunnuntaityöstä pienennetään 1/8 osan verran. Työstä, josta keskustelujen perusteella ei ole jäänyt mitään verojen jälkeen.

Jos huomioidaan mahdollinen viikkolepokorvaus, niin pienennys päivän korvaukseen on ainoastaan 1/12 osa. Heikennyshän tämä tietenkin on, mutta miettikää tilannetta.

Lahdessa 90-luvun laman aikana, kaupungin työntekijät ehdottivat roimaa palkankorotusta. Tällä rahalla kaupungin palvelut olisivat pysyneet jäljellä :)

Äänestä
  • heh, sunnuntaikorvausko ei ole mielestäsi palkkaa? No, nimimerkkisi mukaisesti, kaikkeakuuleekin. Olet siis ymmärtänyt väärin.

    Äänestä

  • Jos sunnuntailisää pudotetaan 100%:sta 75%:iin eli 25% , se on kylläkin 1/4. Siinä taas kokoomuksen matematiikkanero on tehnyt laskelmia. Ei ihme, että Suomen talous on kuralla.

    Äänestä

  • oikaisija kirjoitti:

    heh, sunnuntaikorvausko ei ole mielestäsi palkkaa? No, nimimerkkisi mukaisesti, kaikkeakuuleekin. Olet siis ymmärtänyt väärin.

    Mikä ihmeen sunnuntaikorvaus. Ei nykyisin kirkkoon kuulu suomalaisista kuin reilut puolet. Hekin vain tavan mukaan. Lait ovat siltä ajalta, kun taikauskon harrastajat sanelivat, miten maassa eletään. Keskiajalla papit katkoivat vääräuskoisilta kauloja, kuten islam teke nyt ja polttivat punatukkaisia naisia nuotiossa.

    Äänestä

Koska lomia ei saa lyhentää eikä palkkoihin saa koskea ja verokulut eivät riitä rahoittamaan tätä kaikkea, niin on ruvettava lakkauttamaan verovaroilla toimivia aloja. Verovaroin ylläpidettävä YLE on lakkautettava kokonaan mahdollisimman pian ja ohjattava siitä säästyneet verovarat heikommassa asemassa oleville.

Äänestä

Jaahas taas on joku pässi aloittaja aivoton mulkero päässyt aukomaan päätään. ON VAIN HYVÄ ETTÄ KANSA SANOO MIELIPITEENSÄ.

JA TÄMÄHÄN ON VASTA ALKUA . SYKSYLLÄ HYÖHEMMIN YLEISLAKKO JOS HALLITUS EI TAIVU.

TÄMÄ SSS HALLITUS ON SAIRAS. SANOTAAN ETTEI OLE VAIHTOEHTOJA SEHÄN ON ISO VALE MAAILMA ON VAIHTOEHTOJA TÄYNNÄ. JA TÄLLAINEN TOUHU ASETTUU ITSEÄÄN VASTAAN


TOIVON HALLITUKSEN KAATUVAN MITÄ PIKIMMIN SEN PAREMPI. UUDET VAALIT VAAN

Äänestä
  • AKT ON KOMMARI, EI AUTA KETÄÄN

    Äänestä

  • UUSI HALLITUS : KUMISIITIN TÄRISEVÄ, HAPPANNUT SÄKKI PERUNOITA JA KANSANDUSTAJIKSI KANOJA. OLISI SENTÄÄN TOIMIVAPI KUIN EDELLINEN "RAHAT KREIKKAAN" HALLITUS!

    Äänestä

Millähän rahalla sitä maailmaa syleillään ja unelmia rakennellaan, kun ei tehdä töitä, eikä kohta enää ole töitä????

Äänestä

Helpointa olisi valita toiset työläiset tilalle, ja paperitehtaat Kiinaan!

Mamut töihin Perjantaina, tekisivät töitä !

Äänestä

Kaikki muut ovat suhtautuneet leikkauksiin ymmärtäväisesti ja hyväksyen Suomen erittäin ongelmallisen tilanteen pitkään jatkuneen äärisosialistisen työväenpolitiikan johdosta.

Mistäs yrittäjät oikein perjantain osalta maksavat veroja kun ei hommat hoidu?

HÄ!?

Äänestä

Hyvä Suomi! Nyt pannaan stoppi kyykyttämiselle!

Äänestä

äärioikeistolaiset ovat vajakkisinikkejä.

Äänestä

Miksi kukaan ei vaadi päästä eroon tästä kv. pankkikartellin rahanväärennökseen perustuvasta orjuuttavasta velkarahajärjestelmästä, Eu:sta ja eurosta ? (Tilalle terve oma rahajärjestelmä)

Eu, Euro ja sitä pyörittävä kansainvälinen pankkikartelli ja sitä tukevat paikalliset lakeijat (rikolliset) ovat syyllisiä ja syy tähän talouskurimukseen.

Miksei terveen rahajärjelmän ja euro eron puolesta järjestetä mielenosoituksia ?

Sillä,
Hämmästyttävän moni elää sellaisessa harhakäsityksessä, että työllä (tai tuotannolla) tehdään tai luodaan rahaa.

Pankki luo lainattavan pääoman laillisella kirjanpitokikkailulla ”tyhjästä”.

Pankki lainaa vain sen summan, joka lainasopimuksessa lukee. Mutta korkojen takia on pankkiin palautettava enemmän rahaa kuin sieltä on saatu.

Tämä tarkoittaa sitä, että korot maksetaan omasta tai toisen lainaamasta pääomasta.

Tämä tarkoittaa sitä, että ne jotka ovat ottaneet velkaa eilen ja tänään ovat lainan takaisinmaksamisessa täysin riippuvaisia niistä, jotka ottavat velkaa huomenna.

Tämä tarkoittaa sitä, että pankit pyörittävät ponzia. Tarkemmin sanottuna velkapyramidiponzihuijausta.

Toisin sanoen, nykyisessä järjestelmässä kenenkään työpanoksella (oli se sitten suuri tai pieni) ole mitään merkitystä!

TÄLLAISESSA JÄRJESTELMÄSSÄ ON TÄYSIN MERKITYKSETÖNTÄ KUINKA PALJON, VÄHÄN TAI KAUAN TYÖTÄ TEKEE; KIERROSSA OLEVA RAHAMÄÄRÄ EI KASVA SENTTIÄKÄÄN.

SUOMEN TALOUTTA EI PELASTETA AHKEROIMALLA ENEMMÄN ! (tämä on matemaattinen mahdottomuus)

Sillä ainoastaan sillä rahalla on merkitystä, joka pankista lainataan ja kiertoon kulutetaan.

Tuohon rahan luomiseen VAIN liikepankeissa velkakirjaa vastaan pitää saada korjaus, ei kv. pankkikartellin tukemista kaikenlaisella turhalla uhmalla puoleen tai toiseen.

Tämäkin nykyinen porvarit vs. työläiset välinen taistelu on vain oireisiin puuttumista, jolloin varsinainen syyllinen eli, kv. pankkiiri vain nauraa partaansa ja hieroo karvaisia käsiään, onnellisena siitä, että on saanut haltuunsa rahanluonnin oikeuden.

https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1372
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1338

Äänestä

Ei tarvittaisi toteuttaa mitään säästöjä vaan Suomeen kaksi valuuttaa Markka ja Euro . Tulevat palkat ja korvaukset maksetaan markkoina. Yritykset säästävät palkkakustannuksissa koska markka olisi arvoltaan huonompi vaikka alussa tilanne olisi 1:1. Pankeissa olisi sekä euro että markka tili.

Äänestä

Eniten huolettaa miten pakolaiset suhtautuvat kun eivät pääse Helsinkiin perjantaina junalla, toivottavasti ei Suomen maine nyt aivan mene pilalle tämän lakon takia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


34534634534534523 kirjoitti:

Punikit on vahva sana mutta toisaalta kyllä äärioikeisto -sanaakin viljellään aivan surutta: mustamaalaten milloin liberaaleja, isänmaallisia, yrittäjiä; milloin mitäkin.

Mutta ei käytetä sitä sanaa.

Käytetään siis muotoa: työläiset pysäyttävät Suomen 18.9. 2015

Eikö olisi oikein, ja kohtuullista että Suomen Kansan valitsemien päättäjien päätöksiä kunnioitettaisiin?

Uudet vaalithan on taas pian ja sitten voi olla taas toisenlainen hallitus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu