Tää on tyhmä, mut......

eqwer

No, tää on tyhmä kyssä, mut onko sims2 valmiina mitään goottivaatteita?

7

594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Goottilan Cassandra

      Mitä tarkottaa gootti? oon vähä tyhmä!

      • Ne on niitä ihmeen valkonaamasia hihhuleita jotka laahustaa tuolla kadulla mustissa vaatteissa. Tai jotain tommosta :D


      • TiksiPop
        lammas-jr kirjoitti:

        Ne on niitä ihmeen valkonaamasia hihhuleita jotka laahustaa tuolla kadulla mustissa vaatteissa. Tai jotain tommosta :D

        Lammas-jr, sanoit aivan oikein mut ne käyttää myös mustii meikkei jne.. =P


      • Julii
        TiksiPop kirjoitti:

        Lammas-jr, sanoit aivan oikein mut ne käyttää myös mustii meikkei jne.. =P

        Gootit ei oo mitää valkonaamasii hihhuleita jotka kulkee mustis vaatteis ja käyttää mustii meikkejä... Voi olla gootti, vaik ei puuterois naamaansa valkoseks ja käyttäis mustii meikkei (x mustat vaatteet niillä yleensä on, muttei välttämätä aina. Toi "hihhuli" oli vähän kömpelösti sanottu :b En väitä et ite oon gootti, mut on mussa sellasen piirteitä. Pidän aikas paljon niitten pukeutumistyylistä jne, mut hipit on kans kivoi (x


    • anskuliini

      ainaki miehille on sellanen pitkä musta takki... ja mustat vaatteet alla. asuista. en oo kattonu, et onko naisille

      • Regina

        GOOTIT

        GOOTTILAISEN KULTTUURIN SYNTYHISTORIA

        Goottilaisuus syntyi Englannissa 1970- luvun lopulla. Se oli punkin synkempi muoto. Tunnettu punkkari Siouxie Sioux alkoi kutsua yhtyeensä uutta tyyliä goottilaiseksi. Lehdistö otti termin käyttöönsä ja alkoi luokitella useita yhtyeitä goottilaisiksi. Goottilaiseksi bändiksi päätymiseen riitti yleensä jäsenten musta vaatetus.

        Alkuaikoina goottibändit eivät siis tietoisesti pyrkineet olemaan goottilaisia. Goottilaisten bändien fanit alkoivat kutsua itseään gooteiksi ja heidän edustama suuntaus sai luonnollisesti nimekseen goottilaisuus.

        GOOTTIMUSIIKKI

        Sanoituksilla oli suuri merkitys. Sanat voivat kertoa kuolemasta, vampyyreistä tai vain sijoittua öisiin pelottaviin maisemiin.

        Bändeistä tärkeimpiä vaikuttajia ovat olleet Siouxie and the Bandshees, Bauhaus, Joy Division, The Sisters of Mercy ja Rosetta Stone.

        Suomessa goottilaisuuden harjoitus on aina ollut vähäistä, eikä goottiskenestä voida puhua kuin Helsingissä ja Tampereella. Tunnetuin suomalainen goottibändi on Two Witches, joka on ollut erityisen suosittu Etelä- Amerikassa.

        PUKEUTUMINEN

        Vaatetuksen perusvärinä on musta. Lisäksi miehet käyttävät usein valkoista paitaa. Toisinaan mukaan saatetaan liittää myöskin verenpunaista tai violettia samettia. Yleisiä vaatemateriaaleja ovat pitsi, sametti, lateksi ja nahka. Suomessa naisilla on usein joko lyhyt hame verkkosukkien kanssa tai pitkä leveähelmainen mekko. Hiukset ovat yleensä poikkeuksetta mustat.Sekä naiset että miehet käyttävät hopeisia koruja. Ankh-risti (silmukkaristi) on erityisen yleinen. Se on egyptiläinen ikuisen elämän symboli.



        LUOVUUS JA AATTEET

        Monet gootit ovat luovia ihmisiä ja harrastavat musiikkia, kirjallisuutta ja kuvataiteita. Kauhu ja vampyyrit kiehtovat monia heitä. Jotkut saattavat jopa käydä kävelyretkillä hautausmaalla tai yrittävät tavoitella vampyyrin ulkonäköä mm. puuteroimalla ihon mahdollisimman valkoiseksi.

        Gooteilla ei ilmeisesti ole mitään yhteistä aatetta, vaan ainoat asiat, jotka yhdistävät heitä, ovat musiikki ja pukeutuminen. He kaikki saattavat siis olla täysin erilaisia ihmisiä.

        Siinä on, toivottavasti helpotti... x)


      • morticia

        yleensä gootti pojilla on valkonen paita muuten mustat vaatteet.mut poikkeuksiikin on kyllä.joillakin naisillakin on musta nahka takki.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      557
      1818
    2. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      887
    3. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      84
      873
    4. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      806
    5. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      729
    6. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      2
      717
    7. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    8. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      68
      695
    9. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      74
      638
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      543
    Aihe