Olen kokemuksen kautta vahvasti sitä mieltä, että Suomessa määrätään tarkoituksella psyykenlääkkeitä itsemurhatarkoituksessa. Potilas on vastaanottokäynnillä selkeästi ilmaissut, että ottaisi eutanasian vastaan, jos sitä tarjottaisiin, ja jopa pyytänyt eutanasiaa. Potilas on selvästi kertonut suunnitelleensa itsemurhaa ja kertonut tavoista, joilla on suunnitellut sen tekevänsä. Tästä huolimatta potilas lähetetään kotiin psyykenlääkereseptin kanssa. Vaikka hän on ilmaissut, ettei kannata lääkehoitoa. Mielestäni tässä tapauksessa olisi reilua kirjoittaa reseptiin "eutanasiaa varten". Psyykenlääkkeillä tehty itsemurha ei ole vahinko tai sattuma, vaan tarkoituksellinen teko, ja tähän tekoon on lääkäri ollut tietoisena toimijana osallisena.
Psyykenlääkkeitä määrätään itsemurhaan
Tbl_pilven_päälle
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joskus psykiatrit yrittävät saada potilaan tekemään itsemurhan esim. jos ovat mokanneet todella pahasti hoidossa.Joillain lääkkeillä voi henki lähteä vaikka vahingossa.Niitä lääkkeitä on kylläkin poistettu markkinoilta aika tehokkaasti.
Samoin masennuslääkkeiden todetaan altistavan itsemurhalle:
http://www,naturalnews.com/049767_Big_Pharma_antidepressants_suicides.html
http://www.naturalnews.com/049860_psych_drugs_medical_holocaust_Big_Pharma.html
http://www.naturalnews.com/049921_psychiatric_medications_homicide_risk_drug_violence.html
http://www.naturalnews.com/psych_meds_murder_prescription_drugs.html
http://www.naturalnews.com/050184_vaccines_Big_Pharma_psychiatric_drugs.html
http://www.naturalnews.com/050235_prescription_drugs_Big_Pharma_anti-depressants.html
http://www.naturalnews.com/050472_psych_drugs_medical_holocaust_mental_health.html
http://www.naturalnews.com/050538_Psych_Drug_Shooters_mass_murders_Big_Pharma.html
Olisi luonnonmukaisempi vaihtoehto:
http://www.naturalnews.com/051017_Omega-3_oils_schizophrenia_dopamine.html
Omega3:n lisäksi seksi ja kalaöljy tehoavat paremmin ja turvallisemmin kuin psykiatriset valmisteet.
Jatkoa:
http://www.madinamerica.com/2015/03/ban-psychiatrically-diagnosing-drugging-children/
Hyvä videosarja psykiatristen valmisteiden haitoista!
Psyykenlääkkeitä yliannostamalla taitaa päästä helpommin vatsahuuhteluun kuin mullan alle. Itsemurhahalukkuutta psyykenlääkkeet kyllä saattaa lisätä, että ehkä sitä sitten helpommin kävelee junan alle.
Katsoiko kukaan sitä dokumenttia miesten elämästä, jossa veturinkuljettaja, joka oli vahingossa ajanut tällaisen itsemurhakandidaatin kuoliaaksi, joutui traumatisoitumisensa vuoksi eroamaan työstään, muuttamaan Lappiin ja alkoholisoitumaan yksinään metsään? Oli silläkin miehellä sitten elämä pilalla.
En usko, että SSRI-aineita määrätään tappamistarkoituksessa. Poikkeustapauksia on aina kaikissa maailman asioissa.
Neurolepteilla tiedetään olevan elinikää merkittävästi, n. 15-35 vuotta, lyhentävä vaikutus käyttöajasta, -annoksesta jne. riippuen, mutta en osaa arvioida kuinka tietoisia peruslääkärit tai psykiatrit asiasta ovat. Enkä halua spekuloida mahdollisella tarkoituksellisella eliniän lyhentämisellä joidenkin henkilöiden kohdalla.
Tilastollisesti itsetuhoisuutta lisäävät sekä niin sanotut masennuslääkkeet (eli SSRI/SNRI...) sekä neuroleptit. Seuraus on myös helppo päätellä, kun ymmärtää aineiden vaikutusperiaatteen ja niiden vaikutukset elämiskokemukseen ja havainnointiin ja siten elämänlaatuun.
Itsemurhien sivullisten kohtalot ovat usein myös hyvin traagisia itsemurhan tehneen lisäksi. Valitettavasti emme tule pääsemään eroon näistä tapauksista ennen kuin valtio mahdollistaa vapaan mahdollisuuden kuolemaan jokaiselle kansalaiselle. Kun itsemurhan voi suorittaa omatoimisesti ja turvallisesti, ei sivullisia tarvitse vaarantaa. Esimerkiksi tällä hetkellä apteekista ei saa ostettua barbituraatteja tai muita aineita, joilla voisi tappaa itsensä nopeasti ja kivuttomasti. Hirttäytyminen on riskialtis tekijän kannalta, koska se voi epäonnistua ja vammauttaa pahasti. Samoin hyvinkin korkealta hyppäämiseen liittyy merkittävä henkiinjäämisriski. Siten ihmiset valitsevat mahdollisimman varmoja tapoja kuolla, joista muutama ovat juuri henkilöautolla rekkaa päinajaminen tai junan alle hyppääminen.
Saamme syyttää vain itseämme kansana ja valtiona näistä tapauksista. Tämä ei tarkoita, että hyväksyisin rekkaa päin ajamisen tai junan alle hyppäämisen, mutta ymmärrän heitä, jotka siihen ovat päätyneet. Valtio on tyhmyyksissään rajannut vaihtoehdot aika vähiin. Tarvitaan muutos ajattelutapaan.
http://www.madinamerica.com/2015/09/study-links-ssris-to-violent-crime-in-youth/#more-65444
Ruotsin tutkimustulos osoittaa, että SSRI lisää väkivaltaa 15-24-vuotiailla.
Samoin psykokirurgiassa asennettavalla tekoälyllä pyritään järjestämään moraaliton yhteiskunta:
http://www.naturalnews.com/050414:artificial_intelligence_childbirth_immortality.html
Gang stalkingin uhreille annettavasta säteilytyksestä:
http://www.magneettimedia.com/kemikaalivanat-aerosolipohjaiset-ja-elektromagneettiset-aseet-ydinaseiden-aikakaudella
Tavoitteena on nopeuttaa aivolobotomiaa, sillä psykiatrien mielestä neuroleptit ovat liian hitaita.