http://yle.fi/uutiset/ruotsi_ottaa_yha_vastaan_nelinkertaisen_maaran_turvapaikanhakijoita_suomeen_verrattuna/8304887
Ruotsin budjetti on tosiaan 200 miljardin paikkeilla eikä Ruotsi velkaannu, kuten suomi.
Ylen älyköt unohtavat Ruotsin kantokyvyn ja sen, että heidän vientiteollisuus porskuttaa paljon laajemmalla vientivolyymillä kuin suomen, jonka vienti ei vedä ja velkabudjetilla mennäään jo ties kuinka monetta vuotta peräkkäin.
On se jännää, minkälaisia älykkö-idealisteja meillä on valtamedioissa.
Ruotsin budjetti on tosiaan 200 miljardin paikkeilla eikä Ruotsi velkaannu, kuten suomi.
Ylen älyköt unohtavat Ruotsin kantokyvyn ja sen, että heidän vientiteollisuus porskuttaa paljon laajemmalla vientivolyymillä kuin suomen, jonka vienti ei vedä ja velkabudjetilla mennäään jo ties kuinka monetta vuotta peräkkäin.
On se jännää, minkälaisia älykkö-idealisteja meillä on valtamedioissa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
YK: Ruotsista kehitysmaa vuoteen 2030 mennessä
Yhdistyneiden kansakuntien mukaan vuoteen 2030 mennessä Ruotsi voidaan laskea kolmannen maailman maaksi.
Vuonna 2010 Ruotsi oli HDI-asteikolla (Human Development Index, Inhimillisen kehityksen indeksi) sijalla 15, mutta YK arvioi maan putoavan vuonna 2015 sijalle 25 ja vuonna 2030 Ruotsin ennustetaan olevan vasta sijalla 45. Ruotsi on yksi niistä harvoista maista, joilla esiintyy näin rajua laskua HDI-indeksissä verrattuna vuoteen 2010. Inhimillisen kehityksen indeksi mittaa elinajanodotetta, koulutusta ja elintasoa kussakin valtiossa.
Monet köyhät ja takapajuiset maat kuten Kuuba, Meksiko, Baltian maat ja Bulgaria menevät YK-raportin mukaan Ruotsin ohi kehityksessä tulevina vuosikymmeninä. Jopa täydelliseen konkurssiin ajautuneen Kreikan ennustetaan olevan HDI-asteikossa Ruotsia edellä parinkymmenen vuoden päästä, sijalla 13.
Meillä oli täydellinen valtio. Rikas valtio, mukava paikka asua, ja muutamassa vuodessa tämä valtio tulee olemaan poissa, kommentoi Dispatch Internationalin päätoimittaja Ingrid Carlqvist asiaan.
Sweden to become a Third World Country by 2030, according to UN
"On se jännää, minkälaisia älykkö-idealisteja meillä on valtamedioissa."
Ja sekin on aika jännää kuinka tämä valtamedioiden luoma mielikuvituskuva suomen kansan lähes hysterian asteelle menevästä hyysäysinnosta pystytään ajamaan läpi lähes sataprosenttisesti samaa totuudesta eriytynyttä matu-ropakantaa rummuttamalla.
Se hyysäys into ei ole todellisuudessa innokasta, vain päivastaista.
YK:n raportissa/tutkimuksessa "A Hypothetical Cohort Model of Human Development" ennustetaan Ruotsin "inhimillisesen kehityksen indeksi" HDIn laskevan vertailussa kolmansien maiden tasolle, Libyan, Malesian ja Venezuelan seuraan, vuoteen 2030 mennessä.
Syitä Ruotsin HDIn romahtamiseen on mitä ilmeisimmin kokoajan kasvava rikollisuus, huonontuvat koulutusjärjestelmän tulokset nämä seurauksena massiivisesta maahanmuutosta, maista jotka ovat kaikkein "köyhimmät ja takapajuisimmat" . Tätä kehityssuuntaa vastutaneet suomalaiset poliitikot ym. on meillä Ruotsin esimerkkiä noudattaen, julkisuudessa tuomittu äärioikeistolaisiksi. "Äärioikeisto" muutenkin tuntuu olevan Euroopassa muotisana, jopa pelkkä EU kriittisyys tuntuu olevan äärikoikeiston toimintaa.
Viittaus Ruotsiin esimerkkinä median toiminnassa, on perusteltavissa tapauksella jossa ruotsalainen professorismies oli anonyyminä, keskustelupalstalla tai blogissaan, kritisoinut maahanmuuttokäytäntöjä. Expressen kaivoi miehen henkilöllisyyden selville hakkereiden avulla ja meni kameroineen miehen oven taakse tekemään haastattelua rasistista, yrittäen siis mustamaalata yksityishenkilön julkisuudessa.
http://rikureinikka.puheenvuoro.uusisuomi.fi/170035-model-nation-sliding-to-third-world-ruotsista-kehitysmaa
Ruotsin vienti porskuttaa, koska se ei sekaantunut sekasikiö eurovaluuttaan. Saksaan suomea ei ole viisasta verrata, koska saksa pyörittää euroaluetta täysin itsekkäästi omien himojensa mukaan. Eun keskuspankki rakennuksenakin jo on kammottava. Ettekö tiedä sen historiaa? Ettepä tietenkään, kun tämä euvvostoliitto on valheiden pesäpaikka.
"Ruotsin vienti porskuttaa, koska se ei sekaantunut sekasikiö eurovaluuttaan."
Ruotsi antoikin kansansa sekaantua päätökseen eurosta eikä tehnyt päätöksiään omahyväisesti väkisin mörköä seinille maalaamalla:
https://www.youtube.com/watch?v=Diu6dY6x6sM
Eihän Suomella olis mitään ongelmia kun uudistukset ois tajuttu tehdä 7 vuotta sitten. Kiitos v*tun idiooteille, jotka viivytteli asian kanssa vuosia, niin nyt pitää kerralla sitten kunnolla riipasta.