Oppositio, vidut Suomesta..

Hallitus on tehnyt, mitä hallituksen pitää tehdä. Se on ottanut aloitteen ja antanut samalla aikaa etsiä ratkaisuja monesta suunnasta monin eri tavoin. Osaako oppositio tehdä, mitä opposition pitää tehdä? Nykyisellä oppositiolla on paljon vastuuta menneestä. Osaako se ottaa ja kantaa vastuuta tulevasta?
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hallitus ei ole puuttunut elinkeinoelämän rakenteellisiin vääristymiin globaalitalouden haasteisiin vastattaessa. Pönkänny vain monopolina kansallisena impivaarana pyörivää osuuskuntatoimintaa. Komissio, IMF on varoittanut tällaisten rakennelmien rakentamisesta jotka yksipuolistavat talouselämää. Ennemmin tai myöhemmin romahtaa, toimintamallit rahoituksen, kaupan ja ulkomaan kaupan osalta eivät ole kestäviä. Eikä niistä kestäviä tule niin kauan kuin suomea ei muutu, miksi avattaisikaan kun poliitikot istuvat vasemmistoliitosta kokoomukseen näiden toimintamallien takaajina.

Äänestä
  • ei laiteta..

    Äänestä

vain niin kaikki muuttuu hyväksi !

Äänestä
  • oikein hyväksi.

    Äänestä

Esimerkiksi Alkot tulevat olemaan lähes kokonaan kiinni, Palvelualojen ammattijärjestö PAMin järjestöpäällikkö Heidi Lehikoinen toteaa perjantain stopista.

Äänestä

Henkinen laiskuus vallannut Suomen kansan. Meillä on mennyt pissa päähän. Liian paljon saatu hyvän elämän helppoutta liian nopeasti. Suomi ollut aina parhaimmillaan kun menee kurjasti. Vielä ei yhteistä tahtotilaa löydy. Verotus ei ole koskaan kaikille tasapuolista. Ei ole elämäkään eikä myöskään sää ole koskaan kaikille mieleen.

Äänestä
  • Miksi tekisin töitä kun lähes saman rahan saa kotiinkin?

    Äänestä

  • 2600 euroa ????????????????????

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lakkoon kirjoitti:

Hallitus on tehnyt, mitä hallituksen pitää tehdä. Se on ottanut aloitteen ja antanut samalla aikaa etsiä ratkaisuja monesta suunnasta monin eri tavoin. Osaako oppositio tehdä, mitä opposition pitää tehdä? Nykyisellä oppositiolla on paljon vastuuta menneestä. Osaako se ottaa ja kantaa vastuuta tulevasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu