RKP:n ajatushautomo taas asialla!

RKP:n ajatushautomo Magma on taas kerran julkistanut tutkimuksen ruotsinkielen tärkeydestä. Ilman ruotsin osaamista suomenkielisen elämä Suomessa on ankeaa
ellei sanoisi mahdotonta.

Kuka tähän uskoo muut kuin RKP ja sen sinnikkäimmät pakkoruotsin kannattajat ja Lipponen ja Sasi tietenkin?

http://magma.fi/uploads/media/study/0001/01/b52bc3591f27526d4f1c8eb3b18b6b53709ba89e.pdf
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Li Andersson on kertonut, että hän oppi suomea vasta lukion jälkeen joten eiköhän olisi kohtuullista, että ne suomalaiset jotka haluavat oppia ruotsia ja sitä tarvitsevat elämässään saisivat samat mahdollisuudet?

Äänestä

Ei noita Magma-tutkimuksia enää kukaan täyspäinen ja rehellinen kansalainen ota enää tosissaan.

Äänestä

Niinpä, tosi tuubaa...

Ruotsia ei tarvita suuressa osassa
maata, suomi riittää
Englanti riittää pohjoismaisessa
yhteistyössä
Ruotsi estää oppimasta
muita kieliä
Pakollisuus vähentää kiinnostusta
ruotsia kohtaan
Ihmisen kyky oppia monta
kieltä on rajallinen
Motivaation puute opeteltaessa
kieliä, joka vaativat ponnistelua ja
tuntuvat turhilta

Äänestä

Kaksikielisyys on liian kallista. On parempi leikata ruotsista, kun lapsenlisästä, eläkeläisen asumistuesta, työläisen sunnuntaikorvauksesta tai opintotuesta.

Pakkoruotsi pois samoin "virkaruotsi", koska virkamiehen ei ole pakko kuitenkaan palvella ruotsiksi, jos ei halua. Palveluvelvollisuus pitää siirtää koko laitosta koskevaksi.
Pakolaiset eivät saa muuten virkoja. Suomalaista ei myöskään voi tasa-arvon puitteissa pakottaa kielitaitoon, jota maahanmuuttajalta ei vaadita.

Englanti on maailmankieli ja sen täydellinen hallitseminen riittää nykymaaailmassa. Kaikki muu kielitaito pitää perustua henkilön aktiviteettiin ja mielenkiintoon.
Moni saattaa olla kiinnostunut Venäjän kirjallisuudesta ja opiskelee venäjää.

Ruotsin kulttuurista ja - kielestä on hyvin vähän kiinnostuneita.

Opiskelen lääkäriksi, mutta en tule palvelemaan ruotsiksi. Potilaiden on parasta opetella suomi tai englanti.

Äänestä

Totuushan on tietysti päinvastainen. Eli suomenkielisen elämä on ankeampi pakkoruotsituksen takia! Ja aitosuomalainen tulee hyvin toimeen ilman ruotsin taitoa kotimaassa, ulkomailla ja jopa Ruotsissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


4711 kirjoitti:

RKP:n ajatushautomo Magma on taas kerran julkistanut tutkimuksen ruotsinkielen tärkeydestä. Ilman ruotsin osaamista suomenkielisen elämä Suomessa on ankeaa
ellei sanoisi mahdotonta.

Kuka tähän uskoo muut kuin RKP ja sen sinnikkäimmät pakkoruotsin kannattajat ja Lipponen ja Sasi tietenkin?

http://magma.fi/uploads/media/study/0001/01/b52bc3591f27526d4f1c8eb3b18b6b53709ba89e.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu