totuus uskovaisista

suuremmataivot

uskovaiset vastaavat aina kyllä tai ei oman edun mukaan

31

2111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valitettavasti

      Pieni "älynväläyksesi" kertoo vain sinusta itsestäsi. Tuo kun ei ole totuus uskovista missään tapauksessa.

      • skinnybob

        jos elää harhassa ja aivot luo voimakkaan tunteen että toimii oikein on johdateltavissa tunne tilojen voimakuuksilla


      • jahhaa
        skinnybob kirjoitti:

        jos elää harhassa ja aivot luo voimakkaan tunteen että toimii oikein on johdateltavissa tunne tilojen voimakuuksilla

        Ei elämä ja maailmankaikkeus harhaa ole. Suuret voimat jyllää ja ihminen yrittää tajuta mutta loppupeleissä aina häviää suuremmalle.


    • Matikkanero43

      Jumala on olemassa myös sinua varten, rakas ihmislapsi:)

      • jumalallarahaa

        Jos minulla on rahaa, jumalakin rakastaa.


      • jahhaaa
        jumalallarahaa kirjoitti:

        Jos minulla on rahaa, jumalakin rakastaa.

        Taitaa olla ihan päinvastoin.


    • tilaisuuksissa

      voimakkaita tuntemuksia karismaattinen johtaja tunkee sormen peppuun kyllä siinä hurahtaa uskoon

    • llluoja

      Totta kai ne vastaa niin, sillä ihminenhän on luonut uskonnot ja jumalat.

      • jahhaaa

        Ihminen on varmaan sitten luonut materian, universumin ja maapallon ja elämän täällä myöskin.


    • kristittyilolla

      Jumala on rakkaus. ei sillä ole mitään tekemistä omien etujen kanssa.

      • jumalaeisitäluo

        Olotilasi lähde on vääristynyt.


    • TOTUUSONJEESUS

      Olisi mielenkiintoista keskustella. Olen perheestä jossa isä vasemmistolainen ja åiti oikeistolainen johtuen tietysti sukuhistorio8ista. Rauhassa itsenäisesti saatiin lapsena tutkia ja politiikka selvisi minulle piankin.
      Kummisetäni oli psykiatrian professori ja osa sukua MAAN VAIKUTTAJIA vasemmistolaisia.
      Nuorena etsin..luin kaikkia huuhaatya ja muuta ..
      Addiktoiduin alkoholiin ja pornoon. Löysin vihkosen ,jossa kehotettiin kittämään Pyhää Henkeä (oli uskoville ,mutta mistä olisin tiennyt ) kiitin ääneeni KIITOS PYHÄSTÄ HENGESTÄ kun oli tilaisuus ja kerran voima tuli javapautti addiktioista ja menin seurakuntaan ,jossa luovutin elämäni Jeesukselle, sain synnit aNTEEKSI JA rauhan SYDÄMEEN IHMEELLISEN
      Paljo suuria rukousvastauksia ja johdatusta on ollut ja yli 30 vuotta...........

      • kentiestämä

        Se on viisautta.


      • ehethe

        Se on yaldabaothin ansaan lankeamista.


    • Matchbook

      Buffalo-New York Jets 31-37. KIITOS Jumala!

    • HulluPulupoika

      Mulla on märät lakanat, mitä mä teen? Äiti kerro nyt!

      • metsäkyyhkynen

        Muuta metsään, missä olet kuin kotonasi.


    • jahhaaa

      Mikähän se "oma" etu sitten on?????

      • enminäniinsanonut

        Se katsos on muiden hyväksikäyttöä, tilanteiden muuttuessa.


      • Anonyymi
        enminäniinsanonut kirjoitti:

        Se katsos on muiden hyväksikäyttöä, tilanteiden muuttuessa.

        On vain omien aivojesi tuottamaa harhaa tilanteiden muuttuessa.
        Et ole sisäistänyt uskoa ja omat tekosesi johtaa ajatuksiasi. Kun ajattelet kaikessa omaa etuasi, ei tuosta putkesta katsoja muita vaihtoehtoja huomaakaan.


    • OlenIloinenTänään

      Jumala on Tie, Totuus ja Elämä.

      • iloisempi_ilman_teitä

        Jumala on valhe, josta toiset kärsivät.


      • dfdgfhgj

        Kyse on uskonnollisesta psykoosista vääritellyn kirjan lukemisen seurauksena.


    • aloittaja, lopeta valehtelu

    • Toivo.Lång

      Ei nää ole mitään taulukkojuttui. Tunnen hyvii ja aitoi ihmisii eri uskontoryhmiin kuuluvistaa ihmisistä, myös uskonnottomia ja ateisteja joukossa.
      Kaikkien kanssa tulee miten kuten toimeen olemalla niin pitkälle oma ittes kuin vain voi. Olemme pohjimmiltamme laumaeläimiä.
      Tämän sisäisen asenteen ihmiset kaikkialla maailmassa tunnistavat sinusta helpoimmin.

    • Mikäihmeenhiiri

      Niin sinäkin teet. Turha puhua uskovaisista.

    • Narasimba

      Uskovaisuus ei tarkoita kirkon (tms.) kirjoilla olemista, vaan AITOA YHTEYTTÄ Luojan ja luotujen välillä.

    • Anonyymi

      eikö AITO USKOVAINEN voi käydä kirkossa ?

    • Anonyymi

      Mun Jumalalle en kelpaa. Mun Jumala ei pidä siitä jos ei ole hyvät hampaat!

    • Anonyymi

      Uskovaisia on monenlaisia. Se minkälaisissa olosuhteissa he ovat eläneet merkitsee paljon minkälaisia heistä kehittyy. Vanhempani tapasivat kristillisissä nuorissa. He eivät kuitenkaan käyneet juuri kirkossa rukoilemassa, vaan turvautuivat Jumalaan rukoilemalla kotona. He osasivat myös tarkastella omiakin tekemiään virheitä rehellisesti, eivätkä pitäneet itseään täydellisinä. Se on tärkeä ominaisuus jokaiselle.

    • Hyvä aloitus. Raamatussa meitä kehoitetaan/ käsketään puhumaan totta. Tuon oman edun voi käsittää myös siten, että ajattelee ” tehkää toisille, niinkuin tahtoisitte heidän teille tekevän”?

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1184
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      860
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      795
    4. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    5. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      613
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      542
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      537
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe