MARKKA KELLUMAAN

Ero EU:sta ja emusta on parasta mitä meille voi seuraavan vuoden aikana tapahtua.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Samaa mieltä.

Äänestä
  • on surkeaa katseltavaa kun kansan päättäjät ovat ulkona kuin lumiukko ,todellisesta syystä joka on meidän virheelisestäkin virheellisempi ulkopolitiiikka.
    Jo pelkkä EU hun liittyminen oli suurin virhe ,missä menetimme Karjalan manttaalit jotka olisi ollut vain neuvottelukysymys kun olisimme lähteneet kehittämään idän politiikkaa ja uutta Venäjää avoin mielin.lopullinen isku tuli tuohon suurimpaan ja törkeimpään rikokseen liittymisestä,kun uskoimme lännen probagandan Venäjän pakotteistä ja Venäjä uhasta.Boikoteilla me menetimme valtavat kaupat ja tulevaisuuden mahdollisuudet idässä.
    On vaan tosiasia että Suomi ei tule ikinä elämään EUn armoilla,he eivät vaan ole kiinnostuneita meistä jotka olemme erottamattomasti kiinni Venäjästä ei pelkästään historialliseti ja kauppapoliittisesti vaan myö selkärangastamme joka on yli tuhatkilometrinen raja .
    Virokin tulee pärjäämään EUn rättipyykkejä pesemällä ,koksa se on vanha eurooppalainen kolonia eli siirtomaa,mutta me jäämme eroon Ruotsista ja Venäjästä ja meidän maamme täyttää pakolaisvirta valtaisa ,mitä meidän historiamme ei tunne edes karjalan evakoiden kohdalla.
    Meidän taloutemme kohtalo on kaatua rytisten Venäjän kainaloon jossa kovan kärsimyksen ja vuosien pakollisten puhdistusten jälkeen voimme taas elää kansakuntana ,mutta ei enää Eurososialistisessa unionissa.

    Äänestä

Toistaiseksi Suomi ja suomalaiset pelkäävät että mikä tulisi olemaan Saksan reaktio, jos Suomi alkaa valmistautua markkaan palaamiseen. Näköjään vielä tämä 400.000 työttömän rajakaan ei ole niin paha kantaa, etteikä Angela Merkelin raivon pelkääminen olisi vielä suurempaa.

Annan oman arvioni, että kipuraja menee rikki 450.000 työttömän kohdalla. Ja sinne ei ole enää kovin pitkä matka. Raja rikkuu ensi kesän korvalla. Silloin tämä työttömien massa ja päälle 200.000 maahanmuuttajan massa ovat niin kalliita ylläpitää että Sipilän hallituksen on pakko reagoida.

Mahdollisesti EU-rakastaja Kokoomus pitää heittää ulos hallituksesta, ja otetaan SDP sisään. Sitten devalvoidaan, ja tehdään se vauhdilla.

Äänestä
  • Loppujen lopuksi nälkä ja kylmä on ne parhaat konsultit. Silloin lakataan äkkiä pelkäämästä olkinukkeja. Tai siis Saksan itä-punikkia, olkiakkaa.

    Äänestä

  • Purkaako tuo itä-Saksan kasvattiakka jotakin alitajuista traumaansa tuolla avosylisyydellään.. sehän on fyysikko , pitäisi osata laskea...

    Äänestä

  • Jotenkin sen Merkelin päässä oleva laskukone laskee, että toi pas-kan sisäänotto nyt vaan kannattaa. Pakottamalla kaikki EU-jäsenmaat ottamaan maidensa asukkaiksi 15% Afrikan mustia ja Lähi-Idän arabiterroristeja.

    Niin siitä syntyvällä sosiaalisella kurjuudella ja sekasotkulla ja sekaannuksella saadaan muilutettua Euroopan maat käytännössä Saksan kantapään alle. Euroopan Neuvostoliiton liittovaltioksi.

    Äänestä

Jos emme olisi eu:ssa ja olisimme pysyneet markassa, niin se olisi devalvoitu pari kertaa.
Saman asian ajaisi, kun palkkoja pudotettaisiin saman verran mitä olisi devalvoitu, eli noin 60%, koska tavallinen devalvaation taso on ollut n. 30%.
Kyllä vienti vetäisi ja kaikilla olisi töitä ja ajaisimme itäautoilla, kuten aina ennenkin.

Äänestä

  • yleinen harha luulo on että palkat ovat suudesti nousseet euro aikana kun itäautot vaihtui bemadeihin. 80luvun lopulla nähtiin jo auto kannan uusiminen kun joka toinen suomalainen vaihtoi uuteen autoon kun pankit jakoivat löysää rahaa kelle vaan sama näytelmä tuli auto kaupassa euro aikana kun minimi korkoinen laina astui käyttö lainoihin.

    Äänestä

  • pankin-autot kirjoitti:

    yleinen harha luulo on että palkat ovat suudesti nousseet euro aikana kun itäautot vaihtui bemadeihin. 80luvun lopulla nähtiin jo auto kannan uusiminen kun joka toinen suomalainen vaihtoi uuteen autoon kun pankit jakoivat löysää rahaa kelle vaan sama näytelmä tuli auto kaupassa euro aikana kun minimi korkoinen laina astui käyttö lainoihin.

    Et osaa lukea, etkä kirjoittaa, joten tuskin ymmärrät maailman menosta mitään. Yritä tavata tästä linkistä, että mitä siinä oikein sanotaan. http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288585366261.html

    Äänestä

  • tilasto keskuksen mainitseva 54 prosentin palkkojen korotus ei ollut keski arvo sillä missä lääkärit ja kirves miehet saivat edellä mainitun korotuksen niin perus duunari sai noin puolet mitä kärkipää. ja siitäkin hintojen kallistuminen vei vähintään puolet. eli kaikki eivät vaihda bemadeihin palkan korotuksien seurauksena.

    Äänestä

>>Kyllä vienti vetäisi ja kaikilla olisi töitä ja ajaisimme itäautoilla, kuten aina ennenkin.>>

Minä ainakaan en ajanut itäautolla vuoden 1991 devalvaation jälkeen, kulkuneuvona oli Bemari jo silloin.

Ruotsi teki oman devalvaationsa 1992, laskemalla Kruunun arvon kellumaan. Vuodessa Kruunun arvosta putosi pois 30% verran, eli Kruunu devalvoitui. Sillä devalvoinnin vedolla Ruotsi on mennä porskuttanut tähän päivään asti. Suomikin pärjäsi kelluvalla markallaan 2002 vuoteen saakka, ennenkuin EURO-betonipallo lyötiin nilkkaan kiinni.

Kelluva kruunu on taannut koko ajan että Ruotsin puu- ja metalliteollisuus on ollut kilpailukykyistä. Ruotsi on napsinut meiltä PALJON paperiteollisuuden ja metalliteollisuuden tilauksia.

Suomen hintakilpailukyvyn puute, se paise, se ei puhkea ennen kuin markka palautetaan, ja lasketaan se kellumaan. Koko kansakunnan tilanne alkaa helpottua saman tien, kuten kävi 1991 ja 1992 vuosina.

Äänestä

Ei Kreikkaan oli tullut mitään kriisiä jos valuutta olisi ollut Drakma, eikä maata olisi joutunut eu eikä mikään muukan taho auttamaan. Suomessa alkaa tästä päivästä Kreikan tie. Ensin mielenosoituksilla yhden päivän lakko ja jatkoa tulee seuraamaan ja lopulta muu eurooppa sanellee säästösäännöt Suomellekkin.

Äänestä
  • Euroopan mahtimaan Saksan reaktioita Suomessa pelätään.

    Ei tarvii kuin sanoa puoli sanaa "FI-markan" suuntaan, niin Rva Merkel repii per-seensä. Silloin alkaa Donnerwetter und Blitzen lennellä, ja Merkel uhkaa koko Unionista erottamisella.

    Äänestä

  • Ei niin, kreikkalaiset olisivat jatkaneet rutiköyhinä almujen narraamista turisteilta. Kun vasemmisto väärensi taloustiedot ja Kreikka pääsi Emuun, niin alettiin elämään velaksi oikein kunnolla.
    Siellä osteltiin bemareita velkarahalla ihan kuin islantilaiset, joiden korttitalo jo romahti.

    Kreikkaa ei missään nimessä olisi pitänyt päästää Emuun, tai olisi ainakin pitänyt välittömästi erottaa, kun väärennökset paljastuivat ja siihenastiset velat olisi pitänyt panna ulosottoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimiherkki kirjoitti:

Ero EU:sta ja emusta on parasta mitä meille voi seuraavan vuoden aikana tapahtua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu