500tkm ajettu Chevrolet Chevy Van 6.2

ChevyVan

Jostai syystä tommone vani vaa vaikuttaa ihan saatanan hienolta vehkeeltä ja ei oikee kauheesti kiinnosta jotkut vanhat farmari focuckset, transportterit jne.

Rakennusalan hommia tulevaisuudessa yms niin paljon tulee tavaraa kuljetettua ja oli ihan ideana että vois öitäkin silloin tällöin nukkua autossa, ellei muuten vaan niin silloin ainakin kun on reissussa jossain.

Eli jos vähä joltai kokeneemmilta sais infoa.
Eniten tietysti kiinnostaa viat, korjauket ja mikä luultavasti pamahtaa ja milloin.
Tällä hetkellä tähtäimessä Vani mikä on suht siistin näkönen sisältä ja ulkoa, mutta kilsoja kertynyt jo yli 500 000. Vani on vuosimallia -92.
Mitäs tästä pitäis kysellä/tietää?

4

246

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vantheman

      Tärkeintä olisi tarkistaa, että kone ja laatikko toimii. Huolehdi siitä, että autolla ei ole ajettu koeajopäivänä. Kylmäkäynnistys kertoo paljon. Haalarit myös mukaan ja kunnon tarkistus alustan pelteihin. Kaikki muu on pientä siihen verrattuna, että joutuu hankkimaan uuden tekniikan tai hitsaamaan puoli pohjaa.

    • Willy1

      Takaovien alareunat, lokarin kaaret ja helmat suurimmat ruostepaikat. Pohja ei yleensä edes hirveästi ruostu, kun on sen verran korkealla.

      Itsellä 6 vania ollut, tai 2 tälläkin hetkellä. Ikinä ei ole ollut pohja mätä.
      Kilometrejä ei tarvitse pelätä, jos on huollettu.

      Chevyyn kulutus-osat on halpoja suomessakin. Varsinkin, jos on joutunut esim. euro-autoon osia ostamaan. Jenkeistä tilaamalla saa vielä halvemmalla. Tuossa hyvä linkki: http://www.rockauto.com

      • Willy1

        Lisäys vielä.
        Tämän hetkisestä käyttöVanista en edes tiedä kilometrimäärää.
        Ollut mulla vajaa 10 kk. Mittaristossa itse tehdyt mittarinpohjat, jossa ei ole tehty reikiä matkamittarille, eikä trippimittarille.
        Kilometrilukema ei ole mua niin paljon kiinnostanut, että olisin rei'ittänyt mittarinpohjat. :) Pääasia, että toimii.
        6,2 kyseessä.


    • entisöinti

      Ei helevetis!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      69
      2233
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1794
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1161
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      919
    5. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      807
    6. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      680
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      675
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      136
      629
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      588
    Aihe