Selasin paikkakuntamme lähes kaikki 10-100 henkeä työllistävien yritysten taloustiedot viimeiseltä 4. vuodelta ja KAIKKI oli tappiollisia keskimäärin tällä ajanjaksolla. On tietysti päivänselvää , että nämä firmat ei maksa pääomatulo veroa vuosikausiin , vaikka toiminta saataisiin pikkuisen plussan puolelle tulevina vuosina.
Veron alennus ei siis auta yhtään , vaikka se olisi nolla. Yhteisövero on hyvin tärkeä tulo kunnille ja tämä puree kuntatalouteen pitkään.
Asia herättää kysymyksen , miten tämä firmat muka työllistää tai investoi lähivuosina edes teoriassa????????
Pörssiyhtiöt kerää rahat ja liimaa tarran tuotteeseen , pikkufirmoissa oikeat työt tehdään ja se ei näköjään kannata.
Veron alennus ei siis auta yhtään , vaikka se olisi nolla. Yhteisövero on hyvin tärkeä tulo kunnille ja tämä puree kuntatalouteen pitkään.
Asia herättää kysymyksen , miten tämä firmat muka työllistää tai investoi lähivuosina edes teoriassa????????
Pörssiyhtiöt kerää rahat ja liimaa tarran tuotteeseen , pikkufirmoissa oikeat työt tehdään ja se ei näköjään kannata.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yrittänyt kertoa.
Nytkin isoon ääneen haukutaan työnantajia että kääritään tuotto ja siirretään veroparatiiseihin.
Myös sitä huudetaan että yrittäjien pitää tulla talkoisiin, haloo hei.
Yrittäjät ovat antaneet oman panoksensa jo 4 vuotta, nyt on työntekijöiden vuoro.
EIKÖ LEIKKAUKSET OLE RIITTÄMÄTTÖMIÄ JA OIKEUTETTUJA
KUMPI ON PAREMPI
LEIKATTU TULO VAI SE ETTÄ VIRMA MENEE KONKKAAN JA VÄKI TYÖTTÖMÄKSI
Kuntiin tuulivoimaa. Ne maksaa ainakin voimalan kiinteistöveroa, tonttivuokria, työllistävät rakennusvaiheessa ja muutaman pysyvästi sen jälkeen.. Ai niin eihän niitä saada rakennettua kun kaikki saa valittaa jokaisessa välissä ilman perusteita. Lupaviidakko venyy vuosien mittaiseksi kun ne perusteettomatkin valitukset joudutaan käsittelemään. Sama ongelma kaikessa rakentamisessa.
Muuten hyvä idea, mutta kun kaikki nuo kuntaan tulevat tulot maksetaan valtion verovaroilla. Tuulisähköhän on niin kallista, että se pyörii vain tuen turvin. Eikä tammikuun pakkasilla silläkään.
Ei kannata julistaa asioita, jos ei niistä tiedä mitään, eikä ole linkkiä asialähteeseen. Tuulimylly tuottaa erityisesti pakkasilla, vaikka maanpinnalla on tyyntä, 100 metrissä käy silloinkin kova tuuli.
http://www.tuulivoimatieto.fi/pakkanen
Niinpä komppaan aloittajaa! Kannattaa muuten katsoa vaikka oman työpaikkansa taloustiedot saattaa tulla yllätys? Eli jos yritys on oy tilinpäätöstiedot on kaikkien luettavissa, kirjoita firman nimi ja perään taloustiedot yleensä tulee ainakin Finder ja Asiakastieto mistä näet tuloksen, omistajat ym
Tosiaan omalla alallani alihankinta-metalli yritykset on kuralla!!!!