Kannattiko lakkoilla tänään? Te jotka lakkoilitte aiheutitte suuret menetykset suomelle. Hävetkää!
Typerä lakko
Työssä_ja_ylpeä
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Oliko tänään jossain LAKKO? Miksei mediassa ole aiheesta mitään?
Hallitus ja EK vaan yrittää lietsoa eripuraa kansan riveissä....
Pidin rokulipäivän eikä hävetä pätkän vertaa
Hallitus sais kurittaa enemmän tuota julkista puolta. Ei suomi ole sosialistinen maa.
Eilisellä vapaiden ammattiliittojen mielenilmauksella puolustettiin demokraattista sopimisvapautta.
Oikeistohallituksen pakkolainsäädäntöpuheet rikkovat Suomen perustuslakia, Yhdistyneiden Kansakuntien työjärjestön yleissopimuksia ja veisivät Suomen jonkinlaiseen kansallisosialismista ja fasismista ammentavaan yhteiskuntaan. Sellaisessa tavallisilla työntekijöillä ja palkanmaksajilla ei ole sopimisvapautta, vaan hallitus suuressa viisaudessaan säätää pakkolailla miten pitää menetellä.
entäs sitten, ne rahat olisi kuitenkin mennyt pakolaisille.
Ammattiliitot ajattelee vain vasemmiston parasta. Seuraavissa vaaleissa nähdään taas kuinka paljon rahaa menee vasemmiston tukemiseen.
Ammattiliitot ajaa jäseniensä parasta. Sekös hyväksikäyttäjiä korpeaa.
SAK = Suomi alas kertaheitolla.
Mikä ihmeen lakko? Missä muka?
Kyllä kannatti, ainakin kätilöiden osalta.
Lakko kannattaa aina ja se on työläisen lähes ainoa keino saada asioita kuntoon! Te tissiposketkin ehkä tajuatte sen joskus, että lakoilla on saatu teidänkin työviikot kuusipäiväisestä lyhennettyä nykyiseen n. 38h/vko ja paljon paljon muuta!
Tuskin ääliösukupolvi näitä asioita koskaan tajuaa, koska heille on nämä tuotu valmiina pöytiin. Vasta 30-luvun mallinen pamputus- ja nyrkkiirautakoulutus saisi heidät ymmärtämään mistä on joskus päästy eroon.
Hävettää kun vanhat jääräät jaksaa uskoa johonki paskoihin liittoihin jotka ajaa vain vasemmiston etuja.
Noo kyllä se siitä. Toivotan onnea sinulle.