Karkun Evankelisen Opiston v.1975 mamut

Historia-toistuu

Karkun Evankelisen opiston entinen rehtori Atso Eerikäinen muistelee edellistä, tänne v.-75 suuntautunutta mamujen invaasiota näin.
>>"1975 Suomen Lähetysseuran ylläpitämän Oshigambon lukion oppilaat pakenivat Sambian kautta Neuvostolittoon ja monet sieltä Suomeen. Oppilaat sijoitettiin kristillisiin kansanopistoihin, kuten Karkun Evankelinen Opisto, jonka rehtori siihen aikaan olin. Opetin opistoomme sijoitetuille parillekymmenelle lukiolaiselle pojalle ja tytölle suomenkieltä, jonka he oppivat auttavasti hämmästyttävän nopeasti, vain parissa kuukaudessa, jotta pystyivät seuraamaan normaalia suomenkielistä opetusta. Seuraavana vuonna he aloittivat varsinaiset ammattiopinnot ammattikouluissa ja lahjakkaimmat yliopistoissa ja kauppakorkea-koulussa.

Selvää oli, että opintojen päätyttyä jokainen palasi takaisin juuri itsenäistyneeseen Namibiaan. Yhdestä oppilaasta tuli jopa valtionvarainministeri. (Kuulin myöhemmin uutisen, että hän oli ajanut eräällä virkamatkalla miinaan ja kuollut)." >> http://eijariitta.puheenvuoro.uusisuomi.fi/202701-jos-edes-puhuttaisiin-oikeilla-sanoilla
___
Pahaa pelkään että tällä kertaa ei käy näin hyvin. Nuo Irakista tulevat ISIS-opetetut nuoret miehet ei koulun penkillä viihdy, vaan haluavat heti länsimaista rahaa kouraan. Aika harvasta myös tulee Irakin valtiovarainministeri.

6

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaikki-keokarkkuun

      Vanha kunnon Karkun Evankelinen Opisto on sekin nykyään nimetty tällaiseksi kivan moderniksi geokätköilijöiden "Keokarkku" nimiseksi kohtauspaikaksi. http://www.keokarkku.fi/

      Onkohan siellä vielä olemassa puutikkaat naisten asuntolan ikkunan alla? Siellä käytiin muutamanakin iltana 70-luvulla koputtelemassa tyttöjen ikkunoihin.
      Mitään tyttöjen tirskumista ja kikatusta kummempaa ei niillä vonkausreissuilla saatu. Mutta olis ne päiväsaikaan ja koululta pikkuisen ulkona, niin olisi ne hihittelyn perusteella voinut vaikka antaakin.

    • artjkrakg

      Sastamalan kovin nussimalaitos evankelisen likkojen asuntola.

      • Piukat-krist-pimut

        Siunattua tervettä lihaa. Kelpaa myös vientituotteeksi, kehitysmaihin.


    • ustauna

      Kohta ei saa valkoihonen miäs ennää.isompi vehkeiset vaa kelpaa..

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      1970 luvulla Suomeen tuli pakolaisia lähinnä Vietnamista. Ovat sopeutuneet hyvin suomalaiseen yhteiskuntaan. Integroitumista edisti että ovat työteliäitä ihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      41
      5627
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      55
      5545
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      103
      4449
    4. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      16
      3843
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      44
      3733
    6. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      131
      3462
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3250
    8. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      168
      2926
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2689
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      42
      2541
    Aihe