Kaikki muut uskovaiset ja ei-uskovaiset menevät helvettiin. Vanhoillislestadiolaiset menevät taivaaseen.
Terveisin
SRK (Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys)
Terveisin
SRK (Suomen Rauhanyhdistysten Keskusyhdistys)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eikös se taivas ole varattu pelkästään helluntai-lahkolaisille.
Taivas on auki jokaiselle, jonka sisimmässä asuu JEESUS. JEESUKSELLA on Henki, joka TULEE ihmisen sydämeen 100%, kun ihminen kokee Kutsun..polvistuu syntisenä JEESUSVAPAHTAJAN eteen ja luovuttaa LUOVUTTAA elämänsä Jeesukselle.
Tämä on koettavissa ja sen kokeneella ei ole ongelma sanoa ääneen: JEESUS ON MINUN HERRA.
Nyt ihminen on syntynyt uudesti ylhäältä, usko on saatu lahjana ja ennen käsittämätön Raamatun texti alkaa kirkkaasti aueta..
Kaikkeen tähän vaaditaan ensin JEESUKSEN kutsu tuntemaan Hänet henkilökoht. Kyseessä on siis IHME.
No pitääkös Jeesus lomia niiden kutsujen välillä?
milloin Hän onlakannut kutsumasta, eikö Hänen koko asiansa ole kutsua yksilöitä ja koko ihmsiyyttä, eli miksi puhutaan niin usein aivankuin se olisi kiven alla se Jeesuksen kutsu.
Se, että ajatellaan, että vain meidän seurakunnassa on oikeita ja pelastuvia uskovia on Raamatun vastaista lahkohenkistä ajattelua. VL-porukassa huomattavasti enemmän tätä vääristynyttä ajattelua.
Avauksessa kuvatulla tavalla saatana, SRK ja vanhoillislestadiolaiset saarnamiehet meille opettavat.
Eikö se evankeliumi kuulukaan kaikille kansoille? Tehän olette kuin Jehovat 144.000 pelastuu vain jäsenkirjalla.
On ne melkoisia pikkuperkeleitä ja Raamatun rienaajia noi vanhoillislestadiolaiset.
Helluntai-lahkolaiset ja lestadiolaiset eivät tule toimeen keskenään missään paikassa, eivät taivaassakaan näköjään.
Niinkö meinaat.
Ei helluntailaisten ja lestadiolaisten tarvi taivaassa toimeen tullakkaan, kun taivaassa ei ole ainoatakaan lestadiolaista tai helluntailaista. Viimeistään silloin kun uskova lähtee täältä ajasta ikuisuuteen, jää se helluntailaisuus ja lestadiolaisuus pois. Taivaassa on vain Jeesuksen omia.
Miksi siis täällä ajassakaan meidän tulisi olla jotain muuta kuin vain ja ainoastaan Jeesuksen omia?
Onneksi lestaadiolaiset eivät juurikaan ajattele noin. Eikä heillä ole enää senkaltaista opetustakaan. Kyllä se opetus on selkeästi se, että joka Kristuksen luokse tulee syntejään katuen, saa armon ja pääsee sisälle taivasten valtakuntaan.
Aloitus on pilkkaajan tekemä - luulisin.
##Onneksi lestaadiolaiset eivät juurikaan ajattele noin. Eikä heillä ole enää senkaltaista opetustakaan.##
Miksi valehtelet?
Mikä taivas sellanen on missä on paskanjauhajia
kanjauhajien taivas sitten. Biotalous on muotia nyt.