Homous: ahdistus

SairasAhdistus

Kukaan muu ahdistunut (ja masentunut) seksuaalisen identiteetin takia? :(

Oon kaapissa oleva homo, häpeän ja tosi ahdistunut asiasta. Kohtalontovereita?
Miten selviytyä elämästä hengissä?

12

205

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 0906

      Varmasti löytyy kohtalontovereita, mutta eivät ole tänne löytäneet.

      Kerropas vähän, miksi homous ahdistaa ja hävettää? Ei siinä ole mitään väärää, jos tuntee vetoa samaan sukupuoleen.

    • Mätäpää

      Elämästä ei yleensä selviä hengissä, mutta kannattaisko sekin vähä elon aika käyttää siihen että on avoimesti sellainen kuin oikeasti on? Homoudessa nykyään ole mtn ihmeellistä, paljon pahempi jos on esim mielenterveys ongelmia. Rohkeasti kaapista ulos, loppujen lopuksi aika harvaa kiinnostaa paskan vertaa koko homma.

      • hhgty

        Homoutta pidettiin ennen mielenterveysogelmana, mutta sitten se ihmeellisesti loppui olemasta sairaus... Samanlaista ei tapahdu oikeassa lääketieteessä.


      • Mätäpää

        Niin aivan kamalaa että ihmisen seksuaalista suuntautumista on pidetty joskus sairautena :( onneksi nykyään on asiat jo vähän paremmin.


      • Anonyymi
        hhgty kirjoitti:

        Homoutta pidettiin ennen mielenterveysogelmana, mutta sitten se ihmeellisesti loppui olemasta sairaus... Samanlaista ei tapahdu oikeassa lääketieteessä.

        Niin kuten sanoit ennen mielenterveys ongelma . Olisko niin että typerät ihmiset luokittelevat sen mielenterveys ongelmaksi .sen ajan tiede oli vielä lasten kengissä,.
        Tänään on toisin. En ole nähnyt. yhtäkään homoa joilla olisi mielenterveys ongelmia. Heillä on vaan puolison valinta samaa sukupuolta kun ovat itsekkin . Siis ei keltään pois
        Heillä on hyviä ammatteja missä tekevät työtään kirurgeja, lääkäreitä , asianajajia, pankinjohtajia liikemiehiä kokkeja bussikuskeja . Se lista on pitkä siis homous on kahden aikuisen ihmisen päätös elää yhdessä sen kanssa jota rakastaa.
        Tunnen muutamia ja heissä ei todellakaan ;ole heteroihin verrattuna yhtään eroavaisuuksia.
        Suomalainen juntti yhdistää aina homouden seksiin , siis heidän suhteissaan ei ole sen enemmän edes seksiä kun heterojen suhteissa vaan aito rakkaus perustaa koti. Yhdessä .
        Ja juuri tämä asia on junteille hyvin tärkeä painostaa aina , vaikka homous ei tarkoita edes.sitä mitä juntti mielikuvissaan. Miettii
        . Jotain vikahan on oltava ihmisissä kun ovat paasaamassa homousesta alati. Annetaan heidän olla ja elää , ja sitä voisi ehkä tehdä muutakin kun vatvoa toisten asioita


    • Paseksuaalisateenkaari

      Jos asut pk-seudulla, niin kannattaa hakeutua sateenkaaripiireihin tutustumaan tilanteeseen ihan rauhassa. Kaapistatulolla ei ole mikään kiire, mutta se voi vähentää ahdistusta ja saat samalla selville, ketkä ovat oikeita ystäviäsi. Minulla on monia kontakteja sateenkaariporukoihin, joten jos haluat, voin henkilökohtaisesti ohjata sinut muiden kaltaistesi seuraan (tai tulla itse mukaasi vaikka seuraavaan Gaymer's Night:iin?) Homous ei ole enää tänäpäivänä kovin iso juttu suurimmalle osalle ihmisistä, joten älä ainakaan ole peloissasi. Et ole yksin :)

    • wqaefr

      Hakeudut kaltaistesi seuraan ja siinä kaikki.

    • kuusi.ja.mänty

      Mikä homoudessa ahdistaa? Kerro yksityiskohtaisemmin ja mielellään konkreettisemmin.

    • Anonyymi

      Homoilussa ahdistaa ihmisen sisäinen tietoisuus, että se on LUONNOTONTA.

      Mene keskustelemaan siitä terapeutin kanssa, joka pitää homoutta luonnottmana eikä ole sellainen sateenkaarihöperö.

      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Aito rakkaus kahden ihmisen välillä ei ole koskaan luonnotonta . Mutta luonnotonta on eräiden kova kiinnostus aiheeseen homoseksualisuus. Jossain jotain pielessä kun pohtii asioita joidenkin vieraiden ihmisten suhteista . Siis miksi. Minua ei koskaan ole askarruttanut kenenkään homous, sitä vastoin homoja vastustavien mielen terveys jotain pahasti vialla kun puututaan toisten ihmisten asioihin siihen mittaan että menee yli äyräitten . Joten siitä puhe mistä puute , joten juntti voi ihan vaan vapaasti tulla hänkin kaapista ulos , niin ei tarvitse höpöttää samaa mantraa vuosikausia.


    • Anonyymi

      Ensinnäkin sinulla varmaan jo kasvatus aikana annettu se häpeä jos vanhempasi ovat puhuneet alentavasti homoista,
      Tunsin kerran erään pojan jolla oli nämä huolet häntä ahdisti koko maailma , ja sanoi että tuntee itsensä falskiksi koska toiset luulee että hän on hetero ja vaan hän tietää että hän on homo.

      Sanoin hänelle että tulisi ulos kaapista ja kertoisi ystävilleen. Tilanteensa , sillä jos ihmiset hänestä pitävät tänään , niin hän on esiintulostasi jälkeen ihan sama ihminen kun ennekin , mikään ei ole muuttunut .
      Oikeat ystävät ja vanhemmat hyväksyvät mihmisen ihan sellaisena kun hän on ja vielä,parempi kun ahdistus poistuu .
      Ja ne jotka eivät hyväksy ovat niitä yksinkertaisuuksia jotka elävät ennakko luulojensa kanssa , siis ei oikeita kavereita
      Siis sinun oman itsesi vuoksi , tule ulos kaapista ja uskalla, olla homoseksuaalinen ja koska se on sinun identiteettisi. Niin ole ihan vaan oma itsesi , aina tuleemolemaan homofoobeja maailmassa mutta että, kun uskaltaa olla oma itsensä niin mitkään homofoobit eivät sitä voi estää.
      Se on sinun ihan ikioma oikeutesi saada olla se mitä, olet.
      Homot eivät mitenkään ole erilaisia ihmisinä , ainoastaan hyvin pieni osa heillä,on kehossa toisenlainen kun enemmistöllä , sen ei pitäisi olla kenenkään elämässä ongelma vaan kukin meistä syntyy eri ominaisuuksilla
      Ei sunun tarvitse hävetä, itseäsi mitenkään ,ne ne jotka tuomitsevat ovat niitä joiden pitäisi hävetä , ei sinun. Joten ulos kaapista ja ole oma itsesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3463
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      40
      2277
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2168
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1927
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1528
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1339
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1252
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      259
      1200
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1155
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1119
    Aihe