Ruotsi hyötynyt maahanmuutosta yli 90 miljardia euroa. S24-rasisti, vihaa Suomea niin paljon, että ei halua samaa rahaa tänne. Ootekko, tymiä, tyhmiä vai tyhmiä ?
Heippa taas kansakunnan itkupillit
LemppariSetänneTässäTaas
11<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei ku me rakastetaan Ruotsia niin paljon, että ne saa pitää nää rikastajat.
"Ootekko, tymiä, tyhmiä vai tyhmiä ?"
Toi lienee niin perimmäinen ja asetelmallinen kysymys, että nyt on syytä harkita.
Joo, ihme juttu kun mamut ovat "rikkautta" mutta sitä rikkautta jaetaan väkisin muille maille, esim. Kroatia ja Unkari ovat sodan partaalla kun kumpikaan ei halua rikastua vaan tunkee rikkauden antajia edestakaisin. Ja sekä Saksa että Ruotsi puskevat heitä Suomeen.
Tälläisissä "tutkimuksissa" sotketaan tarkoituksella käsitteitä. Totta kai esim. meilläkin vaikka venäläiset ja virolaiset halpatyöläiset rikastuttavat rakennusyrittäjiä. Mutta, onko siellä raksoilla somaleita tai irakilaisia? En ole nähnyt yhtään ja olen ollut raksahommissa eikä kyllä kukaan kaverinikaan.
Jos "tutkitaan" erikseen työperäistä maahanmuuttoa ja pakolaisuutta, tuloksia ei pysty enää millään vääräntämään plussan puolelle pakolaisten osalta, päinvastoin: jos porukasta on työttömänä 70-85% jokainen laskutaitoinen tajuaa että se ei voittoa tuo sitten millään. Ja nekin jotka on töissä on kelatulkkeja y.m. Eli ammateissa joita ei edes olisi ilman pakolaisuutta. Palkan maksaa valtio, eli veronmaksajat. Ottakaa ihmiset selvää, näissä asioissa valehdellaan ihan tolkuttomasti, vaikka ette uskoisi "rasisteja" tutkikaa tilastoja ja käyttäkää maalaisjärkeä.
Siihen on olemassa syy miksi mikään maa ei halua somaleita ja irakilaisia. Tai siis mikään muu maa kuin tyhmääkin tyhmempi Suomi. Voisin lyödä koko omaisuuteni vetoa siitä tänne tänä vuonna tulleista oleskeluluvan saaneista tulijoista on kymmenen vuoden päästä töissä maksimissaan 15%.
"Maassamme asuvien Somalian kansalaisten työllisyysaste on 13,2%. Koska somaleita näkee usein tulkkeina, monikulttuurikoordinaattoreina ja vastaavina, on syytä olettaa, että "oikeissa" (ts. muitakin kuin työntekijää itseään hyödyttävissä) töissä heitä on huomattavasti vähemmän. Huonommin menee ainoastaan irakilaisilla (13,1%) ja myanmarilaisilla (9,8%), joskin viimemainittuja on Suomessa niin vähän, että luvut eivät välttämättä ole vertailukelpoisia."
http://www.halla-aho.com/scripta/tyollistymisesta.html
ALOITTAJA TAITAA OLLA MELKOISEN SEKAISIN JA TIETÄMÄTÖN LÄJÄ PASKAA
Sinä taas kuulut pakkopaitaan ja kastroitavaksi!!!
No nyt on kyllä mooke7777:n luokse päässy tulemaan toi ärripurri kylään, ai kauheeta ! Osaatko jo istua potalla ilman apupyöriä ?
Aloittaja ei ole ihan tyhmä mutta jättää huomiotta ajanjakson noin 1985- nykypäivä joka on humanitaarisen vastaanoton aika.
Olen lukenut sen paperin-nivaskan ja 80-luvulle asti maahanmuutto oli enemmän kuin suomen Nokia.
Jos lasketaan aika 1980 - tää päivä on tulos katasrofi.
Lähti muistakkseni vuodesta 1950 tai 1945 se sinun MERKITTÄVÄ tutkimus
No paljokos ne on maksaneet? Taitaa mennä miinukselle!
Noissa tutkimuksissa ei yleensä ole otettu kustannuksia huomioon.
kannattaa varauksellisesti suhtautua tuollaisiin tutkimuksiin, koska usein ihmiset ajavat vain omaa etuaan.
Ruotsi ON voinut hyötyä mutta mitä siitä on enää jäljellä?