HUIPPUPALKKAISELTA LIIKASELTA VUODEN NAURUPIERU

Pitkällä aikavälillä Suomeen tulevista suurista pakolaismääristä on hyötyä, sanoo Suomen Pankin pääjohtaja Erkki Liikanen Ylen Ykkösaamussa.

Hänen mukaansa ulkomaalainen työvoima tervehdyttää suomalaista väestörakennetta ja auttaa hyvinvointivaltion rahoittamisessa tulevaisuudessa.

Liikanen sanoo, että nykyinen yhtäkkinen pakolaisaalto on kuitenkin vaikeasti hallittavissa.

Eurostatin tuoreen julkaisun mukaan Euroopan unionista haki turvapaikkaa huhti-kesäkuussa yhteensä 213 000 ihmistä. Liikasen mukaan Suomeen tulevien turvapaikanhakijoiden asiat pitää käsitellä oikeudenmukaisesti ja oikeusvaltion periaatteiden mukaisesti.

- Pääpaine pitäisi kuitenkin pitää kansainvälisillä tahoilla, jotka toimivat lähellä kriisialueita, Liikanen sanoo.
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Liikanen uskoo Suomen pankin ja EK:n tutkimuslaitoksen talouslukuihin, koska on itsekin erittäin hyväpalkkainen eliitin jäsen, jolle huonot talousluvut ja työväenluokan, työttömien ja Suomen 900.000 köyhän yksipuoliset leikkaukset tuovat lisähyötyä. Tästä syystä hyväosaisten ekonomistien tilastotietojen tulkintaa ei kannata noin vain niellä, heille itselleen on hyötyä huonoista talousluvuista. Ne auttavat kasvattamaan työssäkäyvien ja työttömien sekä perusturvaa saavien vs. elinkeinoelämän, varakkaiden ja pääomatuloja saavien tuloeroja.

Äänestä

Erkki Liikasen voi nykyään Juhana Vartaisen tapaan liittää kokoomuksen joukkoihin. Noilla tuloilla ja niiden nyrjäyttämällä maailmankuvalla duunari ja huono-osainen ovat vastavoimaa jota vastaan on käynnissä ideologinen sota.

Yritysten kilpailukyky on alhaisen verotusten takia Suomessa EU:n parhaita, myös pääoma-ja varallisuuteen kohdistuvat verot hyvin alhaisia, työläisen verotus taas korkeimpia, ja nyt vielä palkkoja ja palkkaan verrattavia neuvoteltuja etuja halutaan leikata. SSS:llä ja eliitillä siis täysin pielessä olevat argumentit.

Miksi melkein kukaan ei kerro suomalaisille, että nettovelkamme on vain 36 mrd ja korkotulot ja -menot ovat suunnilleen tasan. (Keskisuomalainen)

Hallituksella ei siis ole syytä olla huolissaan Suomen velkaantuneisuudesta. Tarkoitus onkin siis vain siirtää valtaa ja rahaa kepulle, EK:lle ja rikkaille.

Äänestä
  • "Yritysten kilpailukyky on alhaisen verotusten takia Suomessa EU:n parhaita, myös pääoma-ja varallisuuteen kohdistuvat verot hyvin alhaisia, työläisen verotus taas korkeimpia, ja nyt vielä palkkoja ja palkkaan verrattavia neuvoteltuja etuja halutaan leikata. SSS:llä ja eliitillä siis täysin pielessä olevat argumentit".
    .

    Suomalainen yrityshän ei halua siirtää mitään saamistaan eduista palkkoihin, hintoihin tai tuotekehitykseen. Tässä näemme tulokseen Nopea talouden liukumäki kehitysmaatasolle.

    Suomalaiselle yrittäminen ei ole elinkeino vaan rikastumiskeino, toisin kuin muualla EU:ssa, jossa voitot pidetään paljon pienempinä. Ei ihme että yrityksiä siirretään Viroon, pikavoitot mielessä, ja firman pihalla on oltava pari bemaria, audia ym. ökyautoa.

    Äänestä

  • Yritysten yhteisö ym. verojen lasku tai alhaisuus ei ole näkynyt ainakaan pääomatuloissa. Suuryritysten mediaaniveroaste alle 7% ja maksetuista osingoista meni osinko- ja lähdeveroihin 3% v. 2013. Ts. 17 mrd osingot joista veroihin 600 miljoonaa. Syynä se että suuryritysten voitot verotettiin kevyen verotuksen maissa ja veroparatiiseissa ja osingoista suurin osa maksettiin ulkomaille hallintarekisterin kautta, suuromistajille, säätiöille, rahastoille, vakuutusyhtiöille, työeläkeyhtiöille, jne jotka eivät maksa osinkoveroja

    Äänestä

  • Nyt on siis mahtava tilaisuus vetää välistä, eli laskea palkkoja, jotta yritykset voivat nostaa johdon bonuksia ja osinkoja. Aiemmin jo suunniteltujen helpotusten avulla saadaan yritysten voitot siirrettyä jo päätettyjen verokikkailujen avulla pois verottajalta. Kyllä hallituksen salainen päätavoite on romuttaa pohjoismainen hyvinvointiyhteiskunta. Rikkaille on olennaisen tärkeää saada kunnon hajurako työtä tekeviin. Hallituksessa aivan ilmeisesti piilotettuna naisvihaa..

    Äänestä

  • Itse en Familonin tuotteita enää osta, ne eivät ole suomalaisia. "Kympillä kuussa lisää suomalaista ja.." paska voidaan jo lopettaa. On jännää että vaikka Muumimukit, Marimekon tuotteet ym. tehdään halpa-Aasiassa murto-osalla Suomen tai minkään länsimaan kuluista niin tuotteiden hinnat pysyvät ennallaan. Tarkoittaa sitä että voitot vain yrityksille moninkertaistuvat ja ne piilotetaan veroparatiiseihin verosuunnittelulla. Me emme tule koskaan pystymään kilpailemaan halpamaiden kanssa, kuten eivät tule muutkaan länsimaat, ellei hyvinvointiyhteiskuntiamme ajeta alas, kuten oikeiston ideologinen missio on. Isot raharohmuyritykset on siis päästettävä lähtemään ja tilalle saatava pieniä- ja keskisuuria kotimaan sektorin yrityksiä, joilla ei ole mahdollisuuksia siirtää toimintojaan halpamaihin. Isoille yrityksille annettavat tuet pitää heti lopettaa ja vaatia jo annetuista vuosien takuut, etteivät tuet katoa kun yritys karkaa ulkomaille.

    Äänestä

  • Liikanenhan poistuu Suomesta piakkoin tehdeksään itselleen paremman eläkkeen, mutta Vartiainen jää ja pää keikkuen kun ei puhu kurjistaa palkansaajia yhä enemmän.

    Eiköhän tämä ollut tässä - ja loppua voi odottaa tulevaisuudessa - duunarilla ei sitten ole mitään mahiksia vaan iso-rikkaat siivoavat pesän - näin se menee ja poliitikoiden suostumuksella.

    Itse en edes äänestänyt näitä laho-päitä virkoihin.

    Äänestä

  • SSS-porvarihallitus puhuu suoraan sanoen paljon paskaa tuottavuusvajeesta, jonka se kopioi suoraan EK:lta. Esimerkiksi Saksan ja Ruotsin työvoimakustannukset ovat menneet jo Suomen ohi, ja Ranska on samalla tasolla. Olemme siis tuottavuudessa palkkojen ja työvoimakustannusten suhteen normaalia Pohjois- ja Keski-Euroopan tasoa. Tähän viitekehykseenhän Suomen oikeisto meidät kaikessa muussakin haluaa kiinnittää, ei Itä-Eurooppaan tai Etelä-Eurooppaan.

    OECD:n tilastoista löydetään tämä tieto, jos sitä ei EK-väritetä. Myös Suomen pankki ja muiden pankkien ekonomistit käyttävät oikeistoväritettyä dataa, koska se palvelee elinkeinoelämän, pääomapiirien, varakkaiden ja rikkaiden ideologiaa paremmin. Se on syy laskea työntekijöiden palkkoja ja palkanlisiä, tai lisätä työaikaa, joka tuo edellisille ryhmille lisää voittoja mm. osinkojen muodossa.

    Totuus on kuitenkin:

    Suomen julkinen sektori on Pohjoismaiden pienin

    Valtion tuottavuusohjelmasta, oikeammin henkilöstön vähennysohjelmasta, tai kuntien liikelaitoksista keskusteltaessa jää aina mainitsematta kolme asiaa:

    1) Suomen julkinen sektori on pieni; ylivoimaisesti pienin Pohjoismaista

    Tanska 34 % palkansaajista

    Ruotsi 34 %

    Norja 32 %

    Suomi 23,3 %

    2) Suomessa on eniten yrittäjiä Pohjoismaiden joukosta, 12% työvoimasta. Esimerkiksi Tanskassa prosentti on 4. Itse asiassa Suomessa on suhteessa enemmän yrityksiä kuin USA:ssa.

    3) Lisäksi Suomen veroaste on Pohjoismaiden alhaisin.

    Kahta ensimmäistä en ole havainnut esitetyn julkisuudessa lainkaan. Nämäkin olisi hyvä ottaa yhtenä näkökulmana huomioon, kun vaaditaan vauhtia tuottavuusohjelmaan.

    Suomen yritysten yhteisövero on EU-tasollakin yksi alhaisimmista, USA:ssa yritysvero on 35%.

    4) Suomessa on EU-tasolla huomattavan alhainen yritys- ja pääomaverotus sekä omaisuuteen/varallisuuteen kohdistuva verotus

    Tilastot osoittavat: Suomessa jo nyt alhainen yritys- ja pääomavero

    Suomi verottaa yrityksiä ja pääomaa vähemmän kuin EU-maat keskimäärin.

    http://yle.fi/uutiset/tilastot_osoittavat_suomessa_jo_nyt_alhainen_yritys-_ja_paaomavero/6561684

    "Suomen yritys- ja pääomaverot ovat itse asiassa jo nyt Euroopan unionin keskiarvon alapuolella. Näin todistaa Tilastokeskuksen yliaktuaari Olli Savela blogikirjoituksessaan. Tilastokeskuksen Tieto&Trendit-lehden blogissa Savela esittelee keräämiään tutkimustietoja yritys- ja pääomaverotuksesta.

    Savela kertoo blogissaan Eurostatin tilastoista, joiden mukaan vuonna 2010 työhön ja kulutukseen kohdistuvien verojen osuus kaikista verotuloista oli Suomessa muutaman prosentin EU-maiden keskiarvon yläpuolella.

    Sen sijaan pääomaan kohdistuvien verojen osuus kaikista veroista oli Suomessa selvästi unionin keskiarvoa alempi. Kun pääomiin kohdistuvien verojen osuus oli EU-maissa keskimäärin 20,4 prosenttia, Suomessa se oli vain 15,4 prosenttia. Euroissa ero tarkoittaa Savelan mukaan neljää miljardia euroa.

    Pääomaverotusta voi tutkia myös suhteuttamalla se bruttokansantuotteeseen. Näinkin laskettuna pääomaverotus on Suomessa alhainen. Suomessa suhde oli 6,5 prosenttia, kun EU-maissa keskimäärin suhde oli 7,8 prosenttia.

    Hallitus on päättänyt laskea Suomen yhteisöveroa 24,5 prosentista 20 prosenttiin. Jo ennen suurta pudotusta, ovat yritysverot Suomessa EU-maiden keskiarvoa alhaisemmat monilla eri laskutavoilla.

    Yksi Savelan esittämistä laskentatavoista on laskea kaikki yrityksiä koskevat verot ja vähennykset yhteen ja vertailla maita näiden perusteella. Näin tehtyjen laskelmien mukaan yritysten veroaste oli viime vuonna EU-maissa keskimäärin 25,4 prosenttia, kun se Suomessa oli 23,3 prosenttia".

    - Sipilä ja SSS-hallitus puhuvat siis täyttä jaskaa Suomen tuottavuusvajeesta. Kaikki Sipilän sipilöinnit pitää nyt tehdä nopeasti, sillä SSS-porvarihallituksella on kerrankin poliittinen tilaisuus lisätä elinkeinoelämän ja pääomapiirien valtaa ja voittoja, sekä vastaavasti heikentää ammattiyhdistysliikkeen ja työntekijöiden valtaa, työehtosopimuksia ja sovittuja työehtoja sekä palkanlisiä, kun porvarien vastavoimia ei ole hallituksessa. Koska AY-liikkeen jo useita vuosia sopimat hyvin maltilliset palkankorotukset ovat parantaneet kilpailukykyämme, nyt on viimeinen hetki tehdä tämä kädenojennus EK:lle, ennen kuin Suomen nousu alkaa näkymään.

    Kyseessähän on väliaikainen taantuma, jonka syinä on Nokian puhelinliiketoiminnan myynti, eräiden keskeisten teollisuudenalojen alamäki, Venäjäpakotteet, eurokriisi ja EU:n yleinen taantuma, joka on jo ohitettu.

    Oikeisto on katsonut ajan tulleen ottaa selkälenkki ammattiyhdistysliikkeestä ja vasemmistosta. Tässä tarvitaan tarkasti muokattua tilastodataa Suomen taloustilanteesta ja suoranaista disinformaatiota ja suurta trollausta valtamediassa.

    Äänestä

Liikasen eliitti saa puoli-ilmaista työvoimaa 2-3 €:n tuntipalkalla suomalaisten työntekijöiden sijaan. Tällä tavalla saadaan murrettua AY-liike ja työntekijöiden yhtenäisyys. Hyvinvointivaltion alasajotalkoot käynnissä. Maahanmuuttoaalto tuli todella sopivasti, eiköhän se ollut Bilderberg ryhmän 2015 kokouksen asialistalla tapana alasajaa Suomenkin työehtojärjestelmä. Pakolaisille ollaan annettu ilmaisia kyytejä Unkarin rajalta asti Suomen rajalle. Muunmuassa Ruotsissa ilmaiset junakuljetukset Tornioon tai ilmaiset laivaliput Turkuun ja Helsinkiin. Takana iso raha ja suuret odotukset hyvinvointivaltin alasajoon, joka on riistäjistä suuri uhka.

Äänestä

Rakenneuudistus on kokoomuksen mainostoimiston keksimä ideologinen fraasi. Edellinen kokkarien hallittu rakennemuutos päättyi vuosisadan pahimpaan talouslamaan. Nyt ollaan taas pahimmassa taantumassa. Koska näistä pölvästeistä päästään eroon.

Äänestä

Ei vieläkään mene päättävillä henkilöillä jakeluun ,että yritysten suurin rahavuoto ulos on johdossa. Jatkuvasti oikein kuorolauluna ek johtajana yritykset itkevät työn kalleutta, samaan aikaan johtajien palkkioita korotetaan kymmenillä prosenteilla. Pelkillä noilla korotuksilla työllistää jo monta uutta työntekijää tai uudistaa konekantaa, eli edelleen voisitte pomotasoiset katsoa peiliin ja opiskella mitä yhdenvertaisuus, tasapuolisuus ja solidaarisuus tarkoittavat.

Turha on laivassakaan huudella konehuoneeseen ,että maksaa liikaa, moottori on oltava jos mielii eteenpain. Yrityksissä sama, työt on jonkun tehtävä ja tekijän saatava työstään palkkaa. Johtajiston pienennys, jäljellejäävien palkkioiden reilu alennus ja turhat edustustilit pois. Säästöä tulee vaikka kuinka paljon

Äänestä

Julkinen sektori. Ja siellä erityisesti kuntien kerrosvirkamiehet, pikkupäälliköt, tarkastajat ja ylitarkastajat, opetustoimessa erityisesti sivistystoimi ja sen hallinto, sosiaalitoimessa sama, terveydenhuollossa sama. Jne jne jne. Puhumattakaan KELAn ja VALTIONHALLINNON ylijäämäjengistä -kaikki vielä hyväpalkkaisina kokoomuksen äänestäjiä ja rohmuamassa julkisen sektorin alapään suorittavien tuottavien työntekijöiden resursseja. Pyramidin alapäästä on leikattu kaikki mahdollinen samalla kun hyväpalkkaisten paperinpyörittäjien ja valvovien pikkupomojen massa pullistaa julkisen sektorin pyramidin yläosaa, kunnen se sortuu. Kaikkia noita pitää ruokkia duunarien ja yrittäjien verotuloilla. Ei kokkareet halua kannattajiaan pois viroistaan ja äänestäjistään, joten leikataan edelleen niitä suorittavan työn tekijöitä sieltä alapäästä ja pursutetaan sitä pyramidin yläosaa.

Äänestä

helppo se on pelata muiden rahoilla

Äänestä

Menee muutama satavuotta ennenkuin ns" pakolaisten " kustannukset saadaan katettua, velkarahaa siihenkin, ei noillä Älymystöläisillä päätä pakota ,he eivät töihin tulleet vaan ilmaisen rahan perässä ,muutama kebab paikka ei kata kuluja ja nekin jättävät veronsa maksamatta.

Äänestä

Ruotsalainen historioitsija ja toimittaja Lotta Gröning arvostelee kovin sanoin Suomen maahanmuutto- ja pakolaispolitiikkaa kolumnissaan Expressen-lehdessä. Kolumni on poikkeuksellisesti julkaisu suomeksi.

-Meitä on useita, jotka ihmettelevät Suomen integraatiopolitiikkaa. Suomi on aivan samoin kuin me pieni maa, jolla on suuria maa-alueita ja joka tarvitsee monimuotoisuutta sekä siirtolaisia voidakseen selviytyä maailmanlaajuisista haasteista. On tuntunut oudolta, että Suomi, joka muutoin on niin samankaltainen kuin me, on joutunut samaan kategoriaan kuin Itä-Euroopan maat mitä tulee kansainväliseen solidaarisuuteen. Tämä, varsinkin ajatellen, että Suomella toisen maailmansodan aikana oli suuri tarve saada apua omille kansalaisilleen, joiden täytyi paeta sotaa. Vielä oudompaa on ollut se, että Suomi on nostettu esimerkiksi Ruotsille keskusteluissa, jotka käsittelee siirtolaisuuden vähentämistä. Kuinka voivat maat, jotka ovat niin lähellä toisiaan, tulla niin erilaisiin johtopäätöksin mitä tulee kansainväliseen solidaarisuuteen, Gröning ihmettelee.

Hän sanoo, että erityisesti poliitikot Ruotsissa ovat jo pitemmän aikaa olleet ärsyyntyneitä Suomen turvapaikkapolitiikasta. Gröning muistuttaa, että vuoden 2014 aikana Suomi otti vastaan vain 3 651 pakolaista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SUOMIKONKASSAENNEN kirjoitti:

Pitkällä aikavälillä Suomeen tulevista suurista pakolaismääristä on hyötyä, sanoo Suomen Pankin pääjohtaja Erkki Liikanen Ylen Ykkösaamussa.

Hänen mukaansa ulkomaalainen työvoima tervehdyttää suomalaista väestörakennetta ja auttaa hyvinvointivaltion rahoittamisessa tulevaisuudessa.

Liikanen sanoo, että nykyinen yhtäkkinen pakolaisaalto on kuitenkin vaikeasti hallittavissa.

Eurostatin tuoreen julkaisun mukaan Euroopan unionista haki turvapaikkaa huhti-kesäkuussa yhteensä 213 000 ihmistä. Liikasen mukaan Suomeen tulevien turvapaikanhakijoiden asiat pitää käsitellä oikeudenmukaisesti ja oikeusvaltion periaatteiden mukaisesti.

- Pääpaine pitäisi kuitenkin pitää kansainvälisillä tahoilla, jotka toimivat lähellä kriisialueita, Liikanen sanoo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu