tarvitsemme maahanmuuttoa ja työvoimaa, 33

Tohtoreiden työttömyys kasvaa nopeammin kuin muiden Helsingissä
Kaupunki 18.9.2015 19:27 Päivitetty: 18.9.2015 20:09
Kaisu Moilanen Helsingin Sanomat

Tohtoreiden työttömyys kasvaa suhteessa nopeammin kuin muunlaisen koulutuksen omaavien työttömyys.
Yhteensä työttömiä maistereita, tohtoreita ja lisensiaatteja oli vuoden 2014 lopussa lähes 5 000
8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

JEP. Outoa jos otsikon nimissä vieläkin jotkut uunot vannovat asiaansa.

Äänestä

jep jep kyllä tarvisemme työvoimaa killin kellit tätä samaa paskaa on jauhettu monet vuodet ja entistä vähemmän on töitä kellään? ja sit nää mamut niistä ei ole minkään tekijäksi ei minkään!!!! korkeintaan aurausmerkeiksi saatana

Äänestä

Ei hyvä ihminen, herää jo!
Suomessa on työttömiä puoli miljoonaa ja ylikin, Töitä ei ole kerta kaikkiiaan enää. mamuille, joka päivä tv stä saa kuulla miten ihmisiltä loppuu työt....käännä kelkkansa

Äänestä
  • Sellaisia lapiohommia, joihin mamut kykenisivät, ei ole ollut enää aikoihin. Papereita vaaditaan jo joka alalle.

    Äänestä

nimen omaan työvoimaa eikä mitään loisijoita saatana nämä tulijat edes tiedä nimeään papereita oli mutta ne jäi irakiin ja somaliaan perkele yksinkertanen äo testi mutta eihän nää osaa nimeään kirjoittaa vitun raketti- insenöörit

Äänestä

ja paavon pallit..jos nämä työllistetään mitkä on työttömänä ja haluaa tehdä töitä nin sitten olen valmis tuohon..jos maa ei pärjää omillaan sen ei tarvitse pärjätä..

Äänestä

Voi ei, ja aina vaan pahenee. Muutama viikko sittenhän nämä siirtolaiset "tiedettiin" sangen korkeasti koulutetuiksi vaikkei edes tiedetty keitä ne on.

Äänestä

onneksi olemme saaneet 30 000 muslimimiestä paikkaamaan työvoimavajetta


Postin yt-neuvottelut päättyivät: työpaikkoja katoaa lähes 700
Torstai 17.3.2016 klo 13.16 (päivitetty klo 13.41)

Päättyneiden neuvotteluiden tuloksena työpaikkojen määrä vähenee muutosten myötä yhteensä 682:lla, joista irtisanottavien osuus on enintään 181. Lisäksi osa-aikaistamisia tulee 198 henkilölle.
------------
Noin 7 000 työntekijää sai palkkaturvaa
Maanantai 14.3.2016 klo 15.22
Uudenmaan ELY on hoitanut tammikuun alusta lähtien koko Suomen palkkaturva-asioita.
Tiina Korhonen aloitti uuden yksikön päällikkönä. Uudenmaan ELY on tehnyt vuoden alusta yli 400 palkkaturvapäätöstä.

Palkkaturva-asioiden keskittämisellä vuoden alusta Uudenmaan ELY-keskukseen haetaan etuja asiakkaille, ELY-keskuksesta kerrotaan.
Palkkaturva korvaa työntekijän palkka - ja muut vastaavat saatavat työnantajan maksukyvyttömyyden varalta. Ajankohtainen turva oli Suomessa viime vuonna noin 7 000 työntekijälle.
------

valimo suljetaan, 160 irtisanotaan - "Paskat tunnelmat"
Keskiviikko 16.12.2015 klo 14.18 (päivitetty klo 16.03)
Sulzer Pumps Finlandin valimo suljetaan vuoden 2016 syyskuun loppuun mennessä.
Kotkan Karhulassa sijaitsevan Sulzer Pumps Finland Oy:n valimo suljetaan.
--------
Aalto-yliopiston yt:t päättyivät, vähennystarve enintään 190
Maanantai 18.1.2016 klo 09.28
Aalto-yliopiston yt-neuvottelut ovat päättyneet.
Tämänhetkisen arvion mukaan vähennystarve on enintään 190 henkeä. Alun perin vähennystarpeeksi arvioitiin 350.
----------
Itä-Suomen yliopisto aloittaa taas yt-neuvottelut

Tiistai 8.12.2015 klo 10.22

Yliopisto leikkaa enintään 200 henkilötyövuotta.

Itä-Suomen yliopisto aloittaa yt-neuvottelut. Yt-neuvottelut ovat jo toiset tämän vuoden aikana ja kuudennet koko yliopiston vajaan kuusivuotisen historian aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


takarivintaavi kirjoitti:

Tohtoreiden työttömyys kasvaa nopeammin kuin muiden Helsingissä
Kaupunki 18.9.2015 19:27 Päivitetty: 18.9.2015 20:09
Kaisu Moilanen Helsingin Sanomat

Tohtoreiden työttömyys kasvaa suhteessa nopeammin kuin muunlaisen koulutuksen omaavien työttömyys.
Yhteensä työttömiä maistereita, tohtoreita ja lisensiaatteja oli vuoden 2014 lopussa lähes 5 000

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu