Rakasta Isää Kaikkivaltiasta!

lvx

o kaksituhatta vuotta sitten meille kerrottiin näin:

1. Rakasta Luojaasi yli kaiken
2. Rakasta lähimmäistä kuin itseäsi.

Miksi luojaa tulisi rakastaa yli kaiken? Luoja on rakkaus, hän on kaiken rakkauden lähde joka maailmassa on. Hän on kaiken elämän alku ja loppu. Rakastamalla häntä me rakastamme samalla myös täydellistä oikeudenmukaisuutta ja armoa. Vasta sen jälkeen kun rakastamme täydellistä oikeudenmukaisuutta ja armoa voimme rakastaa lähimmäistämme! Sillä jos rakastamme lähimmäistämme yli kaiken, silloin me sorrumme olemaan rakastamaan niitä jotka eivät ole 'meidän läheisiämme'. Tämä johtaa välttämättömästi tietynlaiseen nationalismiin, oman 'kansan' rakastamiseen, oman kuppikunnan arvostamiseen.

Me kaikki olemme rakkauden lapsia! Ei ketään saa asettaa paremmaksi kuin toista!

Rakastamalla luojaamme yli kaiken, me myös ymmärrämme että meidän tulee antaa rakkautta tasapuolisesti kaikkia kohti! Tämä tarkoittaa sitä että kun rakastamme lähimmäistämme, ja näemme että hän tekee väärin, me kerromme hänelle että hän tekee väärin, emme hyväksy hänen tekoaan, sillä se ei ole oikeudenmukaisuuden nimissä oikein!

Siunausta kaikille.
Jeesus Kristus on todellinen Jumalan Poika.

10

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tupakoiva oiva

      Kuules hihhuli, olet vähän väärällä palstalla.

      • lvx

        Mitä uskonto sinulle on oiva?

        Uskonnot ovat oppikeräelmiä joissa on tarkoituksena päästä johonkin päämäärään. Kristinuskossa se on lyhyesti täydellinen rakastaminen. Usko on henkilökohtaista 'halua ja toivoa ja yrittämistä' että siihen päästään. Kaikki tämä lähtee siitä että on rakkaus tähän päämäärään.

        Jos minä olen väärällä kanavalla, niin kerro hyvä mies, mitä uskonto sinun mielestäsi pitäisi olla?


      • se..
        lvx kirjoitti:

        Mitä uskonto sinulle on oiva?

        Uskonnot ovat oppikeräelmiä joissa on tarkoituksena päästä johonkin päämäärään. Kristinuskossa se on lyhyesti täydellinen rakastaminen. Usko on henkilökohtaista 'halua ja toivoa ja yrittämistä' että siihen päästään. Kaikki tämä lähtee siitä että on rakkaus tähän päämäärään.

        Jos minä olen väärällä kanavalla, niin kerro hyvä mies, mitä uskonto sinun mielestäsi pitäisi olla?

        >>täydellinen rakastaminen


      • lvx
        se.. kirjoitti:

        >>täydellinen rakastaminen

        Se on päämäärä, Jeesus Kristus on sen määritelmä, yritämme tulla yhtä hyviksi kuin hän.


    • Tervehdin sinussa olevaa valoa!

      • lvx

        Sananl 16:1 Ihminen suunnittelee mielessänsä, / mutta sanat antaa Herra.

        Antakaamme valomme näkyä, jotta pimeys väistyisi.


    • Kauhistunut

      On sinulla vaan aika kauhea käsitys rakkaudesta!
      kauhistelen...

      Yleensähän Jumala ei tahdo ihmisen menevät toiselle ihmiselle osoittelemaan hänen "synneistään". ja sin' kutsut toisten synneistä osoittelemista rakkaudeksi.

      Jumala kutsuu sitä omavanhurkaudeksi ja ylpeydeksi.

      Sen sijaan Jumala kutsuu meitä rakastamaan toisiamme, mikä taas on kaukana siitä, että osoittelee toiselle toisen synneistä.

      Jos et tiedä mitä rakkaus on, niin toivon sinun joskus saavasi sitä hitusen osallesi.

      • lvx

        Missä menee välinpitämättömyyden ja välittämisen raja, missä se menee? Tuleeko meidän hyväksyä kaikki mitä meidän veljemme tekevät?

        Tällä hetkellä esimerkiksi Iranissa aiotaan kivittää eräs nainen, eli haudataan hartioista alaspäin maahan ja aletaan heittelemään kivillä. (joku puhui pari päivää sitten siitä, mutta en löytänyt viestiä nyt). Voimme sanoa, että se on sen maan kulttuuria, ja siihen ei pitäisi mennä puuttumaan, sehän on vähän sama kuin menisi kiinalaiselle sanomaan että vasemmalla kädelläkin voi syödä. Mutta jos he tuovat sen kulttuurin tänne, oletko valmis siunaamaan tämän kivitystoimenpiteen Suomessa, oletko valmis katsomaan kuin toinen kivitetään hengiltä?

        Johonkin meidän on raja vedettävä.

        Jos rakastat veljeäsi enemmän kuin Jumalaasi, silloin myös sorrut hyväksymään ja myös tekemään hänen tekojensa tavalla, vaikka ne olisivat kuinka karskeita.

        Mutta meidän tulee rakkauden kautta sanoa että emme näe hänen teoissaan rakkautta, pyytää häntä selittämään, että onko mahdollista että emme vain ymmärrä, ei meidän ketään pidä tuomita, ei syntiä saarnata toiselle, vaan lempeydellä auttaa veljiämme eteenpäin.

        Jos esimerkiksi joku meistä ei osaisi ruokailutapoja niin emme ala häntä syntiseksi siitä haukkumaan, vaan että opetamme hänelle ruokailutapoja!

        Ei kukaan meistä ilman Jumalan apua pysty täydellisesti rakastamaan, mutta meidän on yritettävä, jokainen kuten parhaiten pystyy, ja luottaa siihen että Jumala auttaa meitä ongelmissamme.


    • Kenellä meistä on tuollaista rakkautta, oikeasti?
      Olen tullut siihen tulokseen että ei kenelläkään. En ainakaan ole sellaista huomannut...
      Ainoastaan Jumala itse voi sitä meissä vaikuttaa. Antamalla meille omaa rakkauttaan, jolla voimme rakastaa Häntä takaisin, ja toisia ihmisiä.

      • lvx

        Meillä kaikilla on kykeneväisyys tähän rakkauteen, se ei ehkä näy meissä, ei kenessäkään, tällä hetkellä, mutta Jumala on antanut meille sydämmen, jonka kautta voisimme oppia rakastamaan. Täydellisesti.

        Kukaan meistä ei siihen täydellisesti tällä hetkellä pysty, mutta se ei ole syy olla yrittämättä. Kuten sanoit, ainoastaan Jumala voi auttaa meitä saavuttamaan tämän, mutta meidän on itse otettava vastaan Jumalan rakkaus jotta pystymme jakamaan sitä eteenpäin.

        Kukin niin hyvin kuin pystyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      185
      6341
    2. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      213
      3676
    3. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      20
      3277
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      60
      2931
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      94
      2658
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      3
      2544
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      32
      2273
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      33
      2023
    9. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      75
      1825
    10. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      57
      1796
    Aihe