Sekoomus haluaa olla pohjolan sotaisin puolue.
VIRITETÄÄN ANSOJA
Seppo Pyöriäinen
2173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
puolue haluaa limittää Suomen amerikkalaiseen sotateollisuukeinotteluun yhä kiinteämmin; sotateollisuudessahan kansalta kerätyt veromarkat kierrätetään herrasväen taskuihin! Pitämällä jatkuvasti yllä isompia ja pienempiä sotia ja sodan ja turvattomuuden uhkia sekä pelottelukampanjoilla perustellaan tämä sosiaalinen kuokkiminen! Kokoomuspuolueen kansanedustajissakin on amerikkalaisen sotateollisuuden osakkeenomistajia, he jopa kerskuvat omistuksillaan!
Kokoomuksen sotaisuutta korostavat vielä sen militantti, uusliberaalinen "nuorisojohto" sekä puolueen edustus eurooppalaisten koservatiivien joukossa!
Militarisoinnilla on myös yhteiskunnallinen aspekti, tuotantoprosessiin osallistuvien luokkien uudellen järjestämisessä yhteensopivaksi globalisaation vaateiden vuoksi!!!
taitaa olla taas vikaa, kunnei lähde vitsit!