Sisätilanlämmitin.

ccruce

Mikä on paras ja turvallisin kohta cruzessa asentaa sisätilanlämmitin? Ei varmaankaan ihan mihin tahansa paikkaan kannata mennä poraa tunkemaan.

7

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etupenkki

      Paras paikka sisälämmittimelle on pelkääjän puoleinen etupenkki ja suuntaus tuulilasille. Muuten ei lasi sula, kuin pikkupakkasella.

      • sulatjalasi

        No onneksi ei sula lasi, muuten olisikin melko vilpoista ajella.


    • toimii_hyvin_näin

      Calixin lämppärin "ratalankaisen" jalan voi työntää kumimaton reunan alle ja suunnata tuulilasia kohden, ei tarvita reikiä mihinkään.

    • kysymystenaatelia

      Laittaisin sen auton sisälle.

      • ccruze

        miten olisin pärjännyt ilman tuota tietoa?


    • CRR

      Hei !
      Minä olen laittanut matkustajan eteen vasemmalle sivuseinään, sinne lehtikotelon etupuolelle ja suunnannut sen vinoon puhaltamaan hiukan oikealle ja ylös. Sitä sivumuovia voi taivuttaa hiukan ja tunnustella kädellä sieltä takaa, että ei ole mitään tiellä. Nyt on peltiruuveilla, mutta joskus ajattelin laittaa oikeat ruuvit ja mutterit varmuuden vuoksi. Epäilin sen etupenkin reunan lämpiämistä aluksi, mutta ei ole lämmennyt liikaa. Tosin kaksiasentoisen lämmittimen pidän pienemmän tehon asennossa työpaikan turhan pienen pylvään sulakkeen vuoksi. Lasit pysyvät tosiaan auki ainoastaan pikkupakkasilla, mutta pehmittää kuitenkin jään isommillakin pakkasilla helpommin skrapattavaksi. Ja sisätilat ovat mukavan lämpimät. Kun auton käynnistää, se sitten kyllä pian pitää ikkunat auki kovemmillakin pakkasilla, paitsi silloin, kun automatiikka sulkee aina välillä tuloilman ja sivuikkunat huurtuu, hiukkasen etuikkunakin. Mutta vain hetkeksi.

    • josmahtuu

      Hanskalokerossa on hyvässä jemmassa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      91
      7432
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3582
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1836
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1040
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      913
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      27
      901
    7. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      797
    8. Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa

      1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄
      Ikävä
      60
      729
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      722
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      26
      652
    Aihe