Käytetyn auton osto

Autonomistaja2

Kiinnostaisi tietää kun tuli ostettua käytetty auto, joka maksoi alle 3000€ eli liikkeessä sanoivat, ettei minkäänlaista takuuta ole. Nyt ilmeni viikon auton omistuksen jälkeen vilkkuviiksen vika ja mahdollinen sähkövika takavaloissa. Ensimmäisestä asiasta ei keskusteltu kaupassa, koska sitä ei huomattu, mutta takavaloissa olevasta kosteudesta keskusteltiin, että voi aiheuttaa sähköongelmia.
Eniten mietityttää nyt se, että katsastusaika oli alkanut 8.9.2015 ja ostin auton 16.9.2015. Onko siis niin jos vien auton nyt pian (kuinka pian viimeistään) katsastukseen ja siitä ilmenee jotain ettei auto menekään läpi, että voisin myyjäliikkeen kanssa käydä keskusteluja? Autoa kuitenkin kaupattiin katsastettuna. Ihmettelen vain miksei autoa ollu katsastettu liikkeen toimesta kun mahdollisuus jo oli- (Tyhmä olin kun en tätä asiaa koeajossa ja ostotilanteessa ymmärtänyt)
Niin tosiaan suurin kysymys on, että jos ei mene katsastuksesta läpi niin korvataanko edes jotain mahdollisia remontteja ja kuinka nopeasti minun pitää viedä auto katsastukseen?

4

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kewadq

      Takuuta ei ole, mutta virhevastuu on. Kuitenkin myös ostajalla on selonottovastuu. Ainakin takavalojen kosteusongelma sinulla oli siis tiedossasi ostohetkellä, joten siihen et voi enää vedota. Käytännössä myös katsastusasia on sellainen, jonka jokainen lukutaitoinen osaa paperista lukea.

      Eli siis voit yrittää keskustella myyjän kanssa sellaisista asioista, jotka
      - ei ollut sinun tiedossa kaupantekohetkellä
      - eivät ole kohtuullisen helposti selvitettävissä
      - ei ole syytä olettaa, että vika on syntynyt vasta kaupanteon jälkeen

      Kolmen tonnin romu on joka tapauksessa kolmen tonnin romu, ja jokainen tietää (tai ainakin pitäisi tietää) että sellaiseen tulee vikoja. Jos vilkku toimi kaupantekohetkellä, etkä löydä siitä mitään purkkaviritystä jolla vika olisi tilapäisesti piilotettu, niin aika hankala sitä on saada myyjän korvattavaksi.

    • niinpä-niin

      Nuo ap:n mainitsemat viat eivät tosiaankaan ole erityisen yllättäviä tai vakavia 3000 euron (kutakuinkin loppuun) käytetyssä autossa. Jos myyjäliike ei nimenomaan ole väittänyt ja vakuuttanut vilkkuviiksen / takavalojen olevan ja pysyvän (ikäistään paremmin) kunnossa, niitä vikoja ei kyllä millään ilveellä saa myyjän maksettaviksi. Ja nuo katsastusaikakuviothan ap tiesi kaupan tehdessään. Sorry to say, ap sai mitä osti. Turha natista.

      • sitäpä-vaan

        Mitenniin loppuunkäytetty?!?! Eihän ap kertonut mikä auto kyseessä. Ei kaikilla ole lusikoita perseessä ja ostele 50 000€ autoja kuten te kokoomuslaiset


    • Nakke3

      34 000 km ajetun auton oston jälkeen Hyvinkään Laakkonen hoiti nätisti pikkuvikojenkin korjaukset (jarruvalojen polttimot jne.) koko 6 kk loppuun asti paikallisessa merkkiliikkeessä täällä 400 km päässä. Eiköhän se ole näin, että jos ostaa vanhan romun niin voi varautua vanhan romun vikoihin. Tämä lienee kaikille normaalijärjellä varustetuille itsestään selvää?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      241
      14045
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      60
      7177
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      199
      6835
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      100
      4726
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      74
      4657
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      24
      4575
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      74
      4337
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4112
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      100
      3896
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3701
    Aihe