Maahanmuuttajat pelastavat Maailman?!

Olisko jotakin vihannesten pilkontaa tms. hommaa somalialaisille, irakilaisille ja muille maahamme himoitseville älykännykkäpakolaisille? Näillehän myös varmaan kelpaa homma kuin homma - toisin kuin suomalaisille?

Huomatkaa, että tuossa linkin kirjoituksessa nimenomaan sanotaan, että suomalaisille ei nämä hommat kelpaa - kelpaako ne sitten ihan kaikille muille?

En tahdo mitenkään mollata niitä ahkeria ja työtätekeviä maahamme muuttaneita kansallisuuksia, joista tämä ko. juttu kertoo. Mutta sanompahan vaan....

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1442795484716.html
27<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

ensinnäkin irakilaiset ym. arabit hiiltyvät helposti jos esim. heidän työnsä jälkeä arvotelee, heillä on iso ego eivätkä he näe itsessään usein mitään vikaa, vaikkei oma koulutus vastaisi haluamaansa työtä he kokevat olevansa parhaita.

somaleista on nykyiselläänkin 90% työttömiä omasta tahdostaan, esim. helsingissä ei taida olla ainuttakaan somaliravintolaa, vaikka somaleita täällä riittää.

vietnamilaiset venepakolaiset ovat ahkeria ja nöyriä toisin kuin nyikyiset pakolaiset, he eivät koe velvollisuutta rakentaa maata joka otti heidät suojaansa.

media antaa jatkuvasti ymmärtää, että pakolaisten tulo on hyvä juttu ja tyyliin pelastaa suomen, joten miksi ihmissalakuljettajia vangitaan, hehän tuovat hyvää hyvyyttään nämä pelastajat maahamme`?

Äänestä

Lähetin ihan asiallisen kommentin tuohon IS:n juttuun, mutta eipä ainakaan vielä näy kommenttiani julkaistun - meniköhän ö-mappiin?

Äänestä
  • Sinne kelpaavat vain ulkomaista maahanmuuttajatyövoimaa hekumoivat kommentit. Liian kriittiset kommentit jäävät jostakin syystä julkistamatta.
    Miksi suomalaisia haukutaan huonoiksi työmoraaliltaan ym. mutta kirjoitapas
    samalla tavalla näistä elintasopakolaisista....

    Äänestä

  • Samoin kävi minun kommentilleni. Mainitsin vain, että taitavat olla yhteiskunnan elättejä molemmat, sekä nuo pakolaiset ja Närpiön ruotsinkieliset, koska maataloustuillahan nuo pyörivät.
    Sensuuri käy eikä tosiasioitakaan saa kertoa.

    Äänestä

Joo tässä ei käsitelty irakilaisia eikä somppuja...yritetään väkisin tehdä kiina/vietnam akselin ihmisistä samanlaisia "maahanmuuttajia" kuin nämä lusmut jotka nyt tulevat laittomasti maahan. Tuskin suomalaisilla noita vastaan mitään on koskaan ollutkaan vaan kyse on näistä islam uskosista ne ovat se mitä nyt koitetaan saada pysymään poissa täältä.

Äänestä

Hieno juttu ja varmasti nämä työntekijät ovat ahkeria ja kunnon ihmisiä. Mutta ei pidä ikään kuin nyt tällä sankaritarinalla yrittää sumentaa sitä tosiasiaa, että maahamme tulee myös sellaista väkeä, jotka eivät ole oikealla asialla. Sanoihan presidentti Niinistökin, että joillakin on pahat mielessä.

Kirjoittakaa myös sankaritarina niistä ahkerista ja työteliäistä somalialaisista, irakilaisista ym. kansallisuuksien edustajista, jotka ovat ahkeria ja työteliäitä - (ja parempia kuin suomalaiset) työmoraaliltaan ja joiden perhe ja sukukin tekee ahkerasti töitä maamme hyväksi.

Lähetin myös yllä olevan kirjoituksen kyseiseen IS:n juttuun kommentiksi - saas nähdä julkaistaanko?

Äänestä
  • Ehkä suomalaisia yritetään tämän opettavaisen tarinan avulla kasvattaa ilmaistyöntekijöiksi kurkkutarhoihin, ojankaivuuseen ja muihin töihin.

    Äänestä

Kun nämä vitnamilaiset tulivat, heille ei annettu mahdollisuutta valita sijoituspaikkaansa. Menivät mihin käskettiin ja suoraan töihin.
Tapasin pari vuotta sitten nuoren vietnamilaisyntyisen naisen, joka oli tullut tuolta rannikkoruotsais alueelta Helsinkiin opiskelemaan. Olin hänelle tulkkina, koska suomenkieli ei sujunut. Nainen oli aika katkera siitä, että oli koko ajan luullut puhuvansa "suomenkieltä," ja saikin sitten todeta että ei osaakaan maan kieltä. Katkera totuus paljastui ja hidastaa opiskelua koska ensin on opittava puhumaan ja kirjoittamaan suomenkieltä. Sama syy vaikuttaa koko perheeseen, haluaisivat muuttaa ihmisten ilmoille sieltä, mutta työnsaanti ei onnistu muualla Suomessa kielitaidon puutteen takia.

Äänestä

Eivät he tarvitse lisätienestiä, kun suomessa mamu saa automaattisesti 300e // kk käteen.

Äänestä

Onhan meillä Vihreät ja Vasurit, siinä sitä olisi vihanneksia pilkottavaksi... eiköhän tulijoiden joukossa ole useita joilla on jo nkokemustakin siinä pilkkomisessa.

Äänestä

polkevat palkkoja alas ja näin heikentävät suomalaista hyvinvointia maahanmuuton kannattaminen on sama kun ampuisi itseään jalkaan?

Äänestä

Ihan naurattaa kun lukee tuon IS:n jutun kommenttiosastoa - niin ylistävää kirjoitusta, hunaja suorastaan pulppuaa kommentoijien suupielistä, kun on niin ihanaa tällainen maahanmuuttajien työteliäisyys.

Missään vaan ei mainita, mitä näille ahkerille maksetaan palkkaa (vai ovatko ilmaisia?) . Kurkun tuottajahinta on niin surkea, että ei millään voi olla kovin hyvä palkka.

Miksi aina suomalaisia haukutaan, mutta poistetaan kommentit, jos niissä kysytään
että miten somalialaiset ja irakilaiset ym. näihin töihin soveltuisivat?

Äänestä
  • Siellä kommenteissa ei julkaista YHTÄÄN poikkinaista mielipidettä, mikä on aika huvittavaa. Siksi kaikki kommentit ovat aina vain maahanmuuttajien ylistystä. Yhdenkin "väärän mielipiteen" kun sinne kirjoitat, yhtäkään viestiäsi ei julkaista pitkiin aikoihin oli ne mitä tahansa.

    Äänestä

No jo on kumma kun eivät julkaise minun kommentteja tuolla IltaSanomien kommenttiosastossa. :(

Äänestä

Aasialaiset ovat ahkeria, muut mamut ovat vapaamatkustajia!

Äänestä

Jutussa valheellisesti väitetään, että suomalaisille ei nämä hommat kelpaa.
Olen itse kasvihuonepuutarhuri, ja alalle on hakijoita moninkerroin enemmän kun on työpaikkoja.
Nämä aasialaiset saavat todennäköisesti liksaa noin 5 euroa tunti, siinä osa syy miksi suomalaiset eivät rantahurreille kelvanneet työntekijöiksi.

Äänestä
  • Joo, ei hyrrille suomalaiset alamaiset kelvanneet työhön!

    Äänestä

Nämä ovat hurrien omia halpatyövoimalemmikkejä, jotka puhuvat ruotsia.
Ote eräästä kommentista:
"Ruotsinkielisen Pohjanmaan kasvihuoneviljelijät ovat käyttäneet vuosia ulkomaalaisia työvoimanaan. Nämä maahan tulleet asuvat paikkakunnalla. Ovat opetelleet "ruotsinkielen" ja ovat ihan hyvää ainesta. Samalla rkp on saanut uusia äänestäjiä. Tämä toiminta ei liity mitenkään tämän hetkiseen maahantulija tapahtumaan."

Äänestä

Kolmanneksi eniten maataloustukea, 909 361 euroa sai vihannesviljelyä varten närpiöläinen Jan-Erik Sigg AB.

Äänestä
  • Wahlroosin kaltaisia suur-loisia siis.

    Äänestä

Närpiössä suomenhurrien tomaattiviljelyksillä ei ole ainuttkaan muslimia,.somalia,.ym,.huivipäätä. Vietnamin venepakolaiset ja aasialaiset siellä painavat viiden euron tuntipalkalla. Suomenhurrit ovat tämän maan pahimpia riistäjiä.

Äänestä

Mulle periaatteessa kelpaa homma kuin homma.
Mutta toinen periaate on se, että työstä saatavalla palkalla elää (=maksaa asumisen, sähkön, ruoat, hankkii tarpeelliset palvelut).

Mielestäni pelottavin sanonta kuuluu: olen hallituksen lähettämä auttaja.
(=Olen töissä hallituksella ja autan muiden maksamilla verorahoilla).

Äänestä

Haluaisin samansisältöisen kertomuksen kuvilla täydennettynä, jossa nämä Suomen pelastavat uljaat ritarit ovat somaleja, irakilaisia ja muita uljaita herroja valkoisten ratsujensa selässä.

Äänestä

maahanmuutajat näistä maista ovet toista porukkaa ahkereita työläisiä !!!
He eivät ole muhamedin jäjkeläisiä ei uskon että kenkä puristaa siitä
Musliimet ei ole kauaa maassa ennen kuin alkavat vaatimaat muutamaan maan kultuurin lain "naisten vaatetuksen"" ym ym ym
Musliimet ei ole rauhan rakastajia ei !KAIKKI MUUT SIEDÄN EN MUSLIIMIA EN EN !

Äänestä
  • Näin se varmaan on.

    Äänestä

"Maahanmuuttajat pelastavat Maailman?!
Olisko jotakin vihannesten pilkontaa tms. hommaa somalialaisille, irakilaisille ja muill"


Mona Walter CBN:lle: Koraani levittää kauhistuttavaa aatetta
Posted on 26.4.2015 by Paavo Tajukangas // 13 Comments
Oheinen juttu on käännös CBN Newsin sivuilta, jonka toimitus kävi haastattelemassa Mona Walteria Ruotsissa.

Alkuperäinen juttu löytyy täältä: http://www.cbn.com/cbnnews/world/2015/April/Ex-Muslim-Koran-Revealed-a-Religion-I-Did-Not-Like/

”Mona Walterilla on yksi tehtävä. Hänen tehtävänsä on kertoa yhä useammalle muslimille mitä koraanissa todella kerrotaan. Hän sanoo, että jos useampi muslimi tietäisi mitä koraanissa sanotaan, he jättäisivät islamin.

Walter tuli siis Somaliasta Ruotsiin pakolaisena, kun hän oli 19 vuotta. Hän kertoo, että oli iloinen saadessaan tulla moderniin eurooppalaiseen valtioon, jossa naisillakin oli oikeuksia. Mutta nuorena musliminaisena hän ei kohdannutkaan sellaista Ruotsia.

Todellinen opastus islamiin

Walter kertoo, että hän näki radikaalia islamia ensimmäisen kerran vasta Ruotsissa.

– Huomasin islamin vasta Ruotsissa. Somaliassa minä olin vain muslimi, ilman koraania. Mutta kun tulin Ruotsiin ja menin moskeijaan, siellä oli koraani, joten minunkin piti peittää pääni ja kasvoni ollakseni hyvä muslimi.
Walter sanoo, ettei ollut ikinä lukenut koraania nuoruudessaan Somaliassa.

– En tiennyt mistä olin osa. En tiennyt kuka Muhammed oli. En tiennyt allahista mitään. Mutta kun sain selville, olin epätoivoinen. Olin todella surullinen ja epätoivoinen.
Mona Walter kertoo, ettö hän huomasi vasta Ruotsissa, että allah on vihan jumala, että islam ei ole mikään rauhan uskonto.

– Islamissa on kyse siitä, että ne, jotka eivät ole samaa mieltä, niitä vihataan ja ne tapetaan. Kyse on ryöväri Muhammedista, hän oli epämoraalinen verenhimoinen mies. Tämän kaiken muslimit voivat lukea hänen kirjoituksistaan.

– Mitä hän teki juutalaisia kohtaan ja kuinka. Hän raiskasi naisia, tappoi ihmisiä. Hän tappoi kaikki, jotka eivät olleet samaa mieltä hänen kanssaan.
Mona-Walter-150x150Mona Walter jätti islamin kauhuissaan ja hänestä tuli ateisti, kunnes eräänä päivänä perhetuttu kehoitti häntä lukemaan raamattua. Hän muistaa vieläkin kuinka hän ensimmäistä kertaa luki Matteuksen 5:44. jossa Jeesus sanoo, että rakastakaa kaikkia vihollisia ja rukoilkaa niitä, jotka vainoavat teitä.

(Tajukankaan huomautus: Edellinen raamatun säkeen käännös tulee englannista ja voi olla epätarkka, sillä en tunne raamatun suomenkielisen VERSION säkeitä sen tarkemmin. Mutta lukijoissa on varmaan ihmisiä, jotka tietävät mitä Matteuksen tuossa jakeessa tarkasti sanotaan suomeksi)

Kristinusko, uusi perspektiivi

– Minulle oli todella kummalista, että vihollista pitäisi rakastaa, koska islamissa viholliset tapetaan. ”Tappakaa viholliset ja ne, jotka kieltäytyvät tunnustamasta islamia”. Mutta Jeesus puhuikin rakkaudesta, rauhasta, anteeksiannosta ja suvaitsevaisuudesta. Ja jostain syystä tätä minä tarvitsin.
Walter meni tapaamaan pastori Fouad Rashoa Angeredin kirkkoon. Hän on eräs syyrialainen maahanmuuttaja ja eri vaiheiden kautta tuli uskoon. Sen jälkeen Herra antoi Walterille tehtävän kertoa niille muslimeille totuus, jotka eivät sitä vielä tiedä. Hän painoi koraaninsäkeitä paperille ja alkoi jakaa niitä kadulla kulkeville musliminaisille.

Muslimeille apu totuudesta

– Joskus he kuuntelevat, joskus he tulevat todella vihaisiksi ja silloin sanon heille: ”tiedät varmaan, että miehelläsi on oikeus lyödä sinua, jos et tottele häntä”. Ja he sanovat: ”Eivät he niin saa tehdä”, ”Kyllä vain saavat”. Ajattelen, että jos kerron heille Muhammedista ja koraanista ja allahista, joka vihaa, joka tappaa ja alistaa naisia, ehkä he jokin päivä tekevät oman valinnan ja jättävät islamin.
Mutta poliittisesti korrektissa Ruotsissa Walter on joutunut useiden hyökkäysten kohteeksi vain siksi, että on kertonut mitä koraanissa sanotaan.

– Minua on haukuttu islamifoobikoksi, tai että minut on ostettu, ja että olen kotineekeri ja kaikkea tuollaista soopaa. Rasistiksikin minua on kutsuttu.
Walter varoittaa, että islamilainen radikalismi on vakavasti otettava uhka Ruotsissa ja, että ruotsalaisen yhteiskunnan pitäisi välittää enemmän islamin alistamista naisista.

– Ruotsalaiset ajattelevat, että voi, meillähän on uskonnonvapaus. Mutta musliminaisillapa ei ole mitän uskonnonvapautta. He elävät allahin lakien mukaan, eivät Ruotsin lakien mukaan. Uskonnonvapaus on kaikille muille paitsi musliminaisille.
Mona Walter elää murhauhkausten sävyttämää elämää (Tajukankaan huom. Kuten esim Lars Vilks) ja liikkuu toisinaan poliisin suojauksessa. Hän halusi näyttää meille muslimalueita Göteborgissa, mutta oli pakotettu ensin pukeutumaan muslimikaapuun. Jos hän olisi näyttänyt kasvonsa, olisi joku luultavasti käynyt hänen päälleen.

– En voi enää ikinä kulkea näillä alueilla kuin normaalit ihmiset, en tulisi ikinä elävänä ulos sieltä. Muslimit ovat aivan normaaleja ihmisiä, kuten muutkin. Mutta kun he lukevat kor

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tulipahansanottua kirjoitti:

Olisko jotakin vihannesten pilkontaa tms. hommaa somalialaisille, irakilaisille ja muille maahamme himoitseville älykännykkäpakolaisille? Näillehän myös varmaan kelpaa homma kuin homma - toisin kuin suomalaisille?

Huomatkaa, että tuossa linkin kirjoituksessa nimenomaan sanotaan, että suomalaisille ei nämä hommat kelpaa - kelpaako ne sitten ihan kaikille muille?

En tahdo mitenkään mollata niitä ahkeria ja työtätekeviä maahamme muuttaneita kansallisuuksia, joista tämä ko. juttu kertoo. Mutta sanompahan vaan....

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1442795484716.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu