Itsekkäät sivarit

SiVisPacemParaBellum

Jotkut yksilöt ovat päätyneet vakaumukseltaan pasifismiin, missä tapauksessa omista itsekkäistä vakaumuksellisista syistä yhteinen ja yhteiskunnan etu jää toissijaiseksi. Kaikkein tehokkainta ja toimivinta rauhantyötä on sotaan varautuminen ja sitä kautta sodan mahdollisuuden ja todennäköisyyden vähentäminen konkreettisesti ja tosiasiallisesti. Ainoa toimivaksi todettu tapa vähentää sotia ja väkivaltaa on pitää yllä toimivaa ja tehokasta armeijaa joka on järjestyneen ja kehittyneen yhteiskunnan merkki ja tukipilari. Sivarit ja totaalit asettavat oman henkilökohtaisen etunsa ja mielipiteensä sekä idealisminsa / vakaumuksensa yhteiskunnan yhteisen edun edelle. He eivät kykene asettamaan yhteisön etua oman etunsa edelle.

3

74

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kateelliset-taas

      Sivareista tulee muiden johtajia kuten Halla-Ahosta. Olet vain kateellinen. Toinen luokka on sitten Haglundit ja Immoset, joista myös tulee kelpo johtajia puolueelleen tai iskujärjestöön vai oliko se SS (Suomen Sisu).

      • SiVisPacemParaBellum

        Erittäin harvasta sivarista tulee muiden johtajaa, toki poikkeuksiakin on, kuten Halla-Aho. Halla-Aho muuten itse on katunut ja katuu sivariksi ryhtymistään, on asiasta kertonutkin avoimesti että kyseinen ratkaisu on ollut suuri virhe häneltä ja on pahoitellut asiaa, ikä ja ymmärrystä kun on tullut lisää niin on ymmärtänyt asian paremmin. Halla-Aho on ollut nuorempana ilmeinen idealisti ja nuoruudessa saattaa tuollainen idealistinen maailmankuva jyrkkine mielipiteineen olla tavallista, mutta hän on siitä kypsynyt ja tullut järkevämmäksi ja realistiksi ajatusmaailmaltaan, nuoruuden kärkkäimmät mielipiteet ovat pehmenneet ja käsitys maailmasta parantunut. Halla-Aho onkin ainoita sivareita joita todella oikeasti arvostan. Tässäkin poikkeus vahvistaa säännön siis.


    • stooritValmiina

      Monetkaan sivarit tai c-paperimiehet eivät ole ihan pasifisteja. Ja osa kehittää hassun "selviytymistarinan" miten ennen oli sivari, mutta nyt on nähnyt valon ja on valmis johtamaan lampaitaan/puoluettaan/lahkoaan/whatever. Hassuinta siinä on miten hyvin nuo stoorit menevät läpi :D Jenkeissä saarnaajat käyttävät tuota strategiaa menestyksekkäästi, mutta toimii tuo näköjään muuallakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      92
      4047
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      66
      2995
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2486
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2306
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      182
      2007
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2004
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1969
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      94
      1378
    Aihe