KEPUn Sipilä sekoili jälleen isojen lukujen kanssa

KEPUn kympille Juha Sipilälle isot luvut ovat tunnetusti olleet liian vaikeita.

KEPUli Juha Sipilä sanoi sunnuntaina Ylen Pääministerin haastattelutunnilla, että valtio velkaantuu melkein miljoonan euron tuntivauhtia.

Ihan näin synkkä tilanne ei ole ainakaan tänä vuonna. Valtiokonttorin sivuilla kerrotaan, että tänä vuonna Suomen valtion nettovelkaantuminen on 5272 miljoonaa euroa. Tämä tarkoittaa tänä vuonna siis 601 000 euroa tunnissa.

Sipilä sanoi myös, että Suomi on velkaantunut lähes miljoonan euron vuosivauhtia (tunnissa) jo seitsemän vuotta.

Sekään ei pidä aivan paikkaansa.

Velkaantuminen kääntyi nousuun vuonna 2009, ja nopeinta se oli vuosina 2009 ja 2010. Vuosina 2009-2014 velkaantuminen oli keskimäärin 6,8 miljardia euroa vuodessa, eli noin 775 000 euroa tunnissa. Jos tämä vuosi lasketaan mukaan, tahti hidastuu hieman.

Sipilä huomautti myös, että Suomi velkaantuu euroalueen nopeinta vauhtia, Kreikka mukaanlukien.

Suomi velkaantuu kyllä Kreikkaa nopeammin, mutta Kreikka on erikoistapaus maan lainapaketin ansiosta. Eurostatin uusimmista tilastoista ilmenee, että viimeksi kuluneen vuoden aikana kahdeksan EU-maan velkasuhde on kasvanut Suomea nopeammin.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko noin monia virheellisiä väitteitä pääministerin mahdollista upottaa puheisiinsa muuten kuin tietoisesti? Tätä varmasti pohditaan nyt monessa paikassa.

      • Tämä on hyvä kysymys. Samoin voi miettiä, miksi Sipilä halusi dissata talousnobelisti Stiglitziä, joka aivan perustellusti esitti hallituksen "faktoista" poikkeavia asioita.


      • hupsist
        Känä kirjoitti:

        Tämä on hyvä kysymys. Samoin voi miettiä, miksi Sipilä halusi dissata talousnobelisti Stiglitziä, joka aivan perustellusti esitti hallituksen "faktoista" poikkeavia asioita.

        Stiglitz tai Arhinmäki= sama paska eri paketissa.
        Molemmat sosialistiheput velaksi eläjien eliittiä.


      • Kysyvä

        Taloustieteen nobelin saanut henkilö ei siis käsityksesi mukaan ymmärrä taloustieteestä? Samoin kuvittelet, että virkaheitto dippa-inssi ymmärtää kansantaloudesta paremmin?


      • teoria-käytäntö
        Kysyvä kirjoitti:

        Taloustieteen nobelin saanut henkilö ei siis käsityksesi mukaan ymmärrä taloustieteestä? Samoin kuvittelet, että virkaheitto dippa-inssi ymmärtää kansantaloudesta paremmin?

        Taluos ei ole tiedettä, se on erilaisia teorioita. Tämä heppu on sitä mieltä, että kannattaa otta velkaa ja elvyttää sillä. Se vaan ei täsä tilanteessa auta. Sama ukkohan esitti Kreikan velkojen anteeksiantamista.

        Eli DI on järkevämpi kuin tuo lisää velkaa heppu. Vasurien ohjelmahan oli sama, ei vaan saanut Suomalaislta paljoa kannatusta


      • iso_kusetus_menossa

        Lukee vain EK:n kirjoittamia lausuntoja. Sisältävät tarkoitushakuisesti vääristeltyjä tietoja.


    • syvätrivitpuhuu

      Noh noh, eipäs nyt hätiköidä. Jukka Sipilä on mies paikallaan. Ei kauaa tarvii seistä Kempeleen ärrällä, niin voi asiasta vakuuttua.
      Jos kuulkaas Jorma Sipilä entisenä sähköinsinöörinä ja nykyisenä miljonäärinä on kerran keksinyt, miten kelasta ja kondensaattorista voidaan rakentaa värähtelypiiri, ja sillä miljoonansa rehellisesti tienannut, niin siinä on meille miehenmallia kylliksi! Ja tuon tempun ja keksinnön rinnalla pienen pohjoismaan valtion budjetin rihtaaminen ja kuntoonlaitto on aivan pikkuhomma ja onnistuu kyllä. Kaikkia on mahdoton miellyttää, mutta Juha Sipistö miellyttää varmaan useimpia, eläkeläiskommunistista kokoomuslaiseen kassa-apulaiseen. Tai näin on ainakin äänestyksessä päätetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45281
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11223
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      176
      10821
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6501
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      2850
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2202
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      32
      1485
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1470
    Aihe