KEPUn Sipilä sekoili jälleen isojen lukujen kanssa

KEPUn kympille Juha Sipilälle isot luvut ovat tunnetusti olleet liian vaikeita.

KEPUli Juha Sipilä sanoi sunnuntaina Ylen Pääministerin haastattelutunnilla, että valtio velkaantuu melkein miljoonan euron tuntivauhtia.

Ihan näin synkkä tilanne ei ole ainakaan tänä vuonna. Valtiokonttorin sivuilla kerrotaan, että tänä vuonna Suomen valtion nettovelkaantuminen on 5272 miljoonaa euroa. Tämä tarkoittaa tänä vuonna siis 601 000 euroa tunnissa.

Sipilä sanoi myös, että Suomi on velkaantunut lähes miljoonan euron vuosivauhtia (tunnissa) jo seitsemän vuotta.

Sekään ei pidä aivan paikkaansa.

Velkaantuminen kääntyi nousuun vuonna 2009, ja nopeinta se oli vuosina 2009 ja 2010. Vuosina 2009-2014 velkaantuminen oli keskimäärin 6,8 miljardia euroa vuodessa, eli noin 775 000 euroa tunnissa. Jos tämä vuosi lasketaan mukaan, tahti hidastuu hieman.

Sipilä huomautti myös, että Suomi velkaantuu euroalueen nopeinta vauhtia, Kreikka mukaanlukien.

Suomi velkaantuu kyllä Kreikkaa nopeammin, mutta Kreikka on erikoistapaus maan lainapaketin ansiosta. Eurostatin uusimmista tilastoista ilmenee, että viimeksi kuluneen vuoden aikana kahdeksan EU-maan velkasuhde on kasvanut Suomea nopeammin.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onko noin monia virheellisiä väitteitä pääministerin mahdollista upottaa puheisiinsa muuten kuin tietoisesti? Tätä varmasti pohditaan nyt monessa paikassa.

      • Tämä on hyvä kysymys. Samoin voi miettiä, miksi Sipilä halusi dissata talousnobelisti Stiglitziä, joka aivan perustellusti esitti hallituksen "faktoista" poikkeavia asioita.


      • hupsist
        Känä kirjoitti:

        Tämä on hyvä kysymys. Samoin voi miettiä, miksi Sipilä halusi dissata talousnobelisti Stiglitziä, joka aivan perustellusti esitti hallituksen "faktoista" poikkeavia asioita.

        Stiglitz tai Arhinmäki= sama paska eri paketissa.
        Molemmat sosialistiheput velaksi eläjien eliittiä.


      • Kysyvä

        Taloustieteen nobelin saanut henkilö ei siis käsityksesi mukaan ymmärrä taloustieteestä? Samoin kuvittelet, että virkaheitto dippa-inssi ymmärtää kansantaloudesta paremmin?


      • teoria-käytäntö
        Kysyvä kirjoitti:

        Taloustieteen nobelin saanut henkilö ei siis käsityksesi mukaan ymmärrä taloustieteestä? Samoin kuvittelet, että virkaheitto dippa-inssi ymmärtää kansantaloudesta paremmin?

        Taluos ei ole tiedettä, se on erilaisia teorioita. Tämä heppu on sitä mieltä, että kannattaa otta velkaa ja elvyttää sillä. Se vaan ei täsä tilanteessa auta. Sama ukkohan esitti Kreikan velkojen anteeksiantamista.

        Eli DI on järkevämpi kuin tuo lisää velkaa heppu. Vasurien ohjelmahan oli sama, ei vaan saanut Suomalaislta paljoa kannatusta


      • iso_kusetus_menossa

        Lukee vain EK:n kirjoittamia lausuntoja. Sisältävät tarkoitushakuisesti vääristeltyjä tietoja.


    • syvätrivitpuhuu

      Noh noh, eipäs nyt hätiköidä. Jukka Sipilä on mies paikallaan. Ei kauaa tarvii seistä Kempeleen ärrällä, niin voi asiasta vakuuttua.
      Jos kuulkaas Jorma Sipilä entisenä sähköinsinöörinä ja nykyisenä miljonäärinä on kerran keksinyt, miten kelasta ja kondensaattorista voidaan rakentaa värähtelypiiri, ja sillä miljoonansa rehellisesti tienannut, niin siinä on meille miehenmallia kylliksi! Ja tuon tempun ja keksinnön rinnalla pienen pohjoismaan valtion budjetin rihtaaminen ja kuntoonlaitto on aivan pikkuhomma ja onnistuu kyllä. Kaikkia on mahdoton miellyttää, mutta Juha Sipistö miellyttää varmaan useimpia, eläkeläiskommunistista kokoomuslaiseen kassa-apulaiseen. Tai näin on ainakin äänestyksessä päätetty.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      78
      4129
    2. Niin voimakkaat tunteet

      Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi
      Ikävä
      18
      2776
    3. Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen

      sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk
      Ikävä
      24
      2674
    4. Puhe on halpaa

      Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.
      Ikävä
      44
      1876
    5. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      25
      1686
    6. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      152
      1490
    7. Oletko harrastanut

      seksiä kaivattusi kanssa? 🤔
      Ikävä
      125
      1471
    8. Miksi miehet hermostuvat tyhjästä?

      Olen tässä viimeisen vuoden sisään pudottanut melko reilusti painoa mikä on sitten saanut useammankin lähipiirin aiemmin
      Sinkut
      100
      1396
    9. Nainen, se on vain karu totuus, että

      sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja
      Ikävä
      281
      1385
    10. Joko aiheuttamani pettymys

      on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.
      Ikävä
      90
      1329
    Aihe