Nytkö se Sipilä vasta herää

Tämän velkamäärän kanssa, jonka laskutaidottomat ja naiivit Katainen ja Urpilainen saivat aikaiseksi. Nytkö vasta pumpulissa kasvanut mies herää unestaan? Tämähän on ollut päivänselvää jo vuosia mihin hallitsematon maahanmuutto kreikan tukeminen ym. johtaa. Tyhmistä päättäjistä joudumme kärsimään me kaikki ja lasku tulee olemaan kova.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Katainen tuhosi Suomen talouden. Kataisen käskystä velkaa otettiin rikkaiden veronalennusten rahoittamiseksi. Muistan kun Katainen kerran haastattelussa sanoi, että kansa ei edes huomaa elintason laskua kun veronalennuksia rahoitetaan velkaa lisäämällä. Ääni muuttui kuitenkin Kataisen kellossa kun Merkel pakotti Kreikan leikkaamaan puolet eläkkeistä ja kolmasosan palkoista. Velka tulikin lyhyessä ajassa Suomen ongelmaksi.

Kataisen aikana olisi pitänyt pitää vaan korkeampaa verotusta, jolloin nyt olisi 10-15 miljardia euroa vähemmän velkaa. Tuota säästynyttä rahaa olisi voinut käyttää nyt elvytykseen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


todellisuuteen___ kirjoitti:

Tämän velkamäärän kanssa, jonka laskutaidottomat ja naiivit Katainen ja Urpilainen saivat aikaiseksi. Nytkö vasta pumpulissa kasvanut mies herää unestaan? Tämähän on ollut päivänselvää jo vuosia mihin hallitsematon maahanmuutto kreikan tukeminen ym. johtaa. Tyhmistä päättäjistä joudumme kärsimään me kaikki ja lasku tulee olemaan kova.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu