Yleensä reissaan niin valoisaan vuodenaikaan, ettei lamppua ole välttämättä lainkaan mukana. Nyt koetan löytää pientä paristo- tai akkukäyttöistä valaisinta, jolla näkisi lukea. Vaatimuksia on pienuus ja keveys (en ole grammanviilaaja, mutta olen höyhensarjalaiskokoa itse) ja se, että näkee tarvittaessa lukea (keski-iässä hämäränäkö jo heikkenee) vaikka useamman tunnin. Kestävyys ja toimintavarmuus ovat tärkeitä myös. Ei tule äärimmäisiin olosuhteisiin, joten riittää, että toimii pluslämpötiloissa, ei tarvitse kestää upotusta veteen.
Kesällä pidin kiinteässä leirissä halpaa telttalyhtyä, ja sen paristot kestivätkin pitkään. Epätasainen valo häiritsi kuitenkin.
Valoksi kelpaa myös hyvä kirjaan kiinnitettävä klipsilamppu tms., eli luovia ehdotuksia otetaan vastaan, jos jollain on testattua kokemusta.
Telttalyhty, jolla näkee lukea?
kirja_tai_sudoku
2
226
Vastaukset
- taskinenn
Siihen käy pieni otsalamppu, säädettävä valo niin ei ole liian kirkas. Otsalampun voi ripustaa pammastaan roikkumaan jos ey halua koko ajan päässä pitää. Eikä paina paljoa.
- kirja_tai_sudoku
Kiitos! Ajattelinkin vähän, että voisi testailla otsavaloja. Hyviä taskulamppuja kävin kokeilemassa, eikä kaikissa ole kiinnitys/asettelumahdollisuuksia. Panoivat paljon, eikä minun tarvitse nähdä hyvin satojen metrien päähän, kun etenen hitaasti. Otsalamppu osoittaa sinne minne pitääkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683159
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)753057Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.682912On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632584Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442112- 601667
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181639- 351625
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,241622- 591556