Tien siirto

Hampaan_paikka-putoo

Taloni sijaitsee aivan maantien varressa,talo rakennettu yli 100v. sitte ja 60- luvulla Tvh/Tvl oli päättäny että vedetääs maantie ton talon seinää hipoen vaikka olis ollu tilaa linjata se kauempaakin. Tärinä aiheuttaa kaikenlaista vaurioo, pölyhaittaa on tietysti ja melua. Ely- keskus asennutti "yhteistyökumppanillaan" tärinämittarit, tulos: tärinää ilmenee mutta ei vaikuta rakenteisiin. Kerran oli ely- keskuksen tiemestari ja "asiantuntija" paikalla toteamas tärinää ku kuorma-autoilija ajeli edestakas talon ohi, tiemestarin toteamus: tärisee, asiantuntija: ei tärise. Onko kenelläkään kokemusta tai tietoo miten pitäs menetellä ku tien pitäjä eli ely-keskus vastustaa tien siirtoa? Käräjöimällä?

5

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lyhyt_kotitie

      Tuossahan on ollut jo 50 vuotta aikaa hakea korvauksia. Luultavasti ne on ehditty maksaakin silloin 60-luvulla.

      Eikö muuten ole kiva kun valtio auraa talvella nurkalle asti? Pääset itse vähillä lumitöillä.

    • Hampaa_paikka-putoo

      Ei o korvaus asioista tietoo ku oon basta muutaman vuoden täs asunu eikä noi ely-keskuksen ihmisetkää ole niistä puhunu.

      • oisitkysynyeukoltas

        Ei tullut ostaessa mieleen että tie menee nurkalta?
        Mielestäni mieluinen asuinpaikka pitää valita ennenkuin ostaa talon eikä jälkikäteen alkaa miettiä että onko mukava paikka asua. Kokeilemalla on melko hankalaa ja voi tulla kalliiksi!


    • Hampaan_paikka-putoo

      Oho, ei siis basta vaan vasta.

    • kukaan.ei.huomaa

      Otat joku hiljane hetki yöllä ja tuuppaat tietä sivuun senverran kuin tarvii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      82
      1625
    2. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      40
      1269
    3. En malta odottaa mies että tulet minuun

      Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu
      Ikävä
      87
      976
    4. Siltojen varjoissa

      Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja
      Ikävä
      201
      926
    5. Mitä meille oikein

      Tapahtuu vai tapahtuuko mitään?
      Ikävä
      53
      862
    6. Mitä hellittelynimiä

      Sinulla on kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      853
    7. Pitsaa selliiä

      Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon
      Kuhmo
      20
      830
    8. Vanhemmalle naiselle

      Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.
      Ikävä
      61
      814
    9. Olet vain kiltimpi

      Ja rauhallisempi ja rakastavampi. Se vetoaa
      Ikävä
      37
      779
    10. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      34
      774
    Aihe