SIINÄ SE ON

Vuonna 1998 oli uskiksia ainoastaan 7%

http://www.cosmoetica.com/B98-JH1.htm


Kiitos Nasselle
12489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

tiedemiehistä Mirka.

Toisekseen tuota tutkimusta on kritisoitu mutta ei sinänsä vääräksi tai paikkansapitämättömäksi osoitettu.

Toisaalta luvut ovat 1998 joten jos trendi on säilynyt samana, uskiksia on nyt entistä vähemmän.

Äänestä

tiede edelleen nojaa suurimmaksi osaksi vanhoihin perusteisiin.

Äänestä
  • viestissäsi tyhjentävästi kerroit mitkä ovat "uudet perusteet"

    Maiqquu, ole ystävällinen ja perustele kun esität väittämän.

    Äänestä

  • Nasse kirjoitti:

    viestissäsi tyhjentävästi kerroit mitkä ovat "uudet perusteet"

    Maiqquu, ole ystävällinen ja perustele kun esität väittämän.

    se ole totta? ; )

    Äänestä

  • vuotari.marika kirjoitti:

    se ole totta? ; )

    minkä määrittelet vanhaksi?
    Mutta ei ainakaan niin vanhoihin kuin uskonnot.

    Äänestä

  • "tiede edelleen nojaa suurimmaksi osaksi
    vanhoihin perusteisiin".

    Tuollainen riihen seinästä repäisty heitto
    ilmaisee maailmankuvasi heiveröisyyden.

    Valitettavasti.

    Äänestä

  • Kristinusko se vasta vanhoihin perusteluihin perustuukin. Siinä ei ole kertakaikkiaan mitään tolkkua.

    Äänestä

Hyvät profeetta uskon veljeni ja sisareni ovat nähneet näkyjä että ennen Jeesuksen toista tulemusta/Jumalattomien maailmanloppua, seurakunnat tyhjenevät tyhjenemistään, se on valitettavasti näkynyt myös meidän Helluntaiseurakunnassa, mutta yllättävää kyllä nuoria käy enemmän nuorten illassa kuin aikaisemmin! Mutta yllättävän moni nuori on synnin haureissa, juopottelemassa perjantai iltaisin, ja ovat kutsuneet minutkin mukaan, mutta kun olen vastannut että olen uskovainen he ivaavat ja pilkkaavat ja haukkavat SUURTA JEESUS KRISTUSTA ilkeillä nimityksillä, mutta totuus on se että Jumala nauraa teidän synneille! Jumala merkitsee kaikki synnit elämän kirjaan jonka mukaan ihmiset tullaan tuomitsemaan, ei Jumalaa oikeastaan kiin-

nosta mitä ihmiset tekevät koska elämän kirja kertoo kaiken viimeisellä tuomiolla! Eli jos te haluatte pilkata Jeesuksen seuraajia, uskovaiset saavat aina pilkasta vähän kultaisia merkintöjä elämän kirjaan kun taas pilkkaajille merkitään hieman punakynää mikä koventaa tuomiota, Jumala rakastaa kaikki mutta eritoten niitä ihmisiä jotka myös rakkaudellaan arvostavat kaikkia ihmisiä, oi minkälainen maailma olisi ilman uskovaisia veljiä ja sisaria!

Äänestä
  • Mitä jos oletkin väärässä. Tukenasi ei ole kuin harhainen mielikuvituksesi. Sinut on vain aivopesty. Koita herätä kuvitelmistasi ja alkaisit elää normaalia elämää.

    Äänestä

  • Mirka.... .... kirjoitti:

    Mitä jos oletkin väärässä. Tukenasi ei ole kuin harhainen mielikuvituksesi. Sinut on vain aivopesty. Koita herätä kuvitelmistasi ja alkaisit elää normaalia elämää.

    Niin on. Minä en usko muiden höpötyksiä, kun niillä on tukena vaan harhainen mielikuvitus. Muut on aivopesty. Minuapas ei. Onneksi en ole uskis. Heheh!

    Äänestä

  • Mirka .... .... kirjoitti:

    Niin on. Minä en usko muiden höpötyksiä, kun niillä on tukena vaan harhainen mielikuvitus. Muut on aivopesty. Minuapas ei. Onneksi en ole uskis. Heheh!

    Lääkitys rassaa. Mut en ole uskis, kai. Vai miten se oli???

    Heh, onneksi oon Mirka … …

    Äänestä

Toivottavasti uskonnot häviäisi nopeasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mirka .... ... kirjoitti:

Vuonna 1998 oli uskiksia ainoastaan 7%

http://www.cosmoetica.com/B98-JH1.htm


Kiitos Nasselle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu