Ripaska suomalaiseen tapaan

Paikallinen sopiminen on päivän ajatus Suomessa. Ajatus –sanan käyttö on tietysti juhlallinen ilmaus toimelle, joka ei varsinaisesti aivotoimintaa tarvitse. Taloudellisen ahdingon aikoina ratkaisut tulevat yleensä selkäytimestä, jos ylipäätään tulevat. Ensimmäinen kysymys kuuluu tietysti, mitä järkeä paikallisessa sopimisessa on, jos markkinat eivät vedä? Tuskin paikalliset päätökset muuttavat markkinatilannetta sen kummemmin kuin keskitetytkään päätökset. Se, mihin paikallisilla päätöksillä voidaan vaikuttaa, on nopeus, jolla työttömyyttä saadaan lisättyä. Tästä työttömyyden nopeasta lisäämisestä käytetään myös tieteelliseltä kuulostavaa termiä sopeutus.

Porvarillisen ideologian ydinajatus on porvarin etu. Koska juuri porvarit vaativat lähes raivon kaltaisella vimmalla paikallista sopimista, niin paikallisen sopimisen täytyy palvella nimenomaan porvarin etua. Näin siitäkin huolimatta, että paikallisen sopimisen väitetään olevan nykyaikaa tai että paikallista sopimista harrastetaan muiden muassa Ruotsissa ja Saksassa. Alemmuudentuntoiselle porvarille voi toki syyksi käydä pelkästään se, että Saksassa ja Ruotsissa sovitaan paikallisesti, koska suomalaisen porvarin tapauksessa ei voi olla koskaan varma ymmärtääkö hän aina edes omaa etuaan.

Maailma toki muuttuu, mutta niin se on tehnyt aina. Eihän maailman muuttuminen sinänsä edellytä sitä, että kaiken pitäisi muuttua. Egyptin pyramidit ovat yhä Egyptin pyramideja. Ja porvari on yhä porvari, vaikka luulisi, että nimenomaan porvarismin ajan pitäisi olla kuollut ja hyvin kuopattu. Mutta näin ei näytä käyneen. Pikemminkin päinvastoin. Orjuuttaminen on päivän sana: siirtyminen kohti vallan keskittämistä ja sanelupolitiikkaa.

Jotkut näkyvät ymmärtäneen paikallisen sopimisen keinoksi sääntelyn purkamiselle, vaikka äkkiseltään tuntuisi siltä, että nyt niitä sääntöjä vasta syntyykin, kun jokainen ryhtyy niitä tekemään aivan oman mielensä ja tuulensa mukaisesti. Käy kuten liikenteessä. Ennen tiesi taajamaan tullessaan, että piti ajaa korkeintaan viisikymmentä kilometriä tunnissa, mutta nykyään pitää käydä tutustumassa kaupunkiin ensin jalkaisin, jotta tietää millä nopeudella milläkin kadulla saa ajaa. Oma lukunsa on sitten paikallinen poliisi, jolle on annettu valtuudet tulkita ja mitata omalla mittarilla, onko paikallisen seurakunnan talousosaston säätämää nopeusrajoitusta Kappelitiellä noudatettu kirkkovaltuuston ohjeiden mukaisesti.

Suomessa luulisi harrastettavan paikallista sopimista ainakin valtakunnan tasolla. Jos harjoitettu politiikka on niin kutsuttua paikallista sopimista, niin sehän merkitsee sitä, että johtaja käskee ja muilla on korkeintaan muutama tunti aikaa totella.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        119
        1652
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        99
        1478
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        36
        891
      4. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        29
        849
      5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        38
        791
      6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        50
        766
      7. Okei nyt mä ymmärrän

        Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
        Ikävä
        56
        718
      8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        43
        718
      9. Olet myös vähän ärsyttävä

        Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
        Ikävä
        37
        710
      10. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        37
        673
      Aihe