Täällä on useita tyhjiä kouluja ym. joten tervetuloa Alajärvelle.
Mitäpä jos itse alajärvisenä olisit turvapaikkaa hakemassa?
Mitäpä tekisit?
Valtio/veronmaksajat ovat mukana totaalisesti sillä kaveria ei jätetä-ainakaan Alajärvellä-olipa sitten kotimaa muuallakuin Suomessa.
Tyhmempiäkin sijoituksia on täällä tehty -ja tehdään yhä.
Mitäpä jos itse alajärvisenä olisit turvapaikkaa hakemassa?
Mitäpä tekisit?
Valtio/veronmaksajat ovat mukana totaalisesti sillä kaveria ei jätetä-ainakaan Alajärvellä-olipa sitten kotimaa muuallakuin Suomessa.
Tyhmempiäkin sijoituksia on täällä tehty -ja tehdään yhä.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Alajärvi on hyvin perussuomalainen kunta. Siksi pakolaisia ei tänne varmaan tule.
Kyllä täällä on paljon perussuomalaisia,ja pakolaaset kyllä tietää sen, ei ne uskalla tulla. Kyllä kansa tietää.
Lehtimäen kunnantaloon on tulossa 150 irakilaista.Taimelan koululle 40.
Näin meidän yli ajetaan!
http://tulevaisuus.org/keskustelu/viewtopic.php?p=55647
Kyllä riittää meille omat perinteet! Ei mitään muita jumalia!
http://tulevaisuus.org/keskustelu/viewtopic.php?p=55647
Kaupinkartanoon mahtuis noin 50 sieltä mummot sijoittaa muualle ja Levijoen koululle voisi myös sijoittaa. Kyllä täällä tilaa on, kun vain tahtoa löytyy, ei muuta kuin toimeksi.
Oletko "sijoittaja" miettinyt eteenpäin meidän kaikkien elämää. Ei riitä että VAAN sijoittaa!!! ensinnäkin näissä keskusteluissa, jos niitä jaksaa lukea mainitaan hyvin vähän todellisista syistä, miksi porukkaa matelee tänne rajan yli.
Asiallisia faktajuttuja harvoin näkee täällä.
Etelä-Pohjanmaalla olen seurannut mielipiteitä Pohjalainen lehdestä ja niissä löysin todellisia perusteluja asian tiimoilta.
Ensinnäkin jakaakseni muutamaa todellista syytä muukalaisten maahantuloon, on että Suomesta ei saa lähettää Irakista tulleita takaisin, niinkuin Ruotsista, kun ei ole allekirjoitettu sellaista lappua, eli sopimusta. Mietityttääkin nyt tässä vaiheessa, miksi Irakilaisia yleensä annetaan tulla rajan yli. Syyrialaisillahan hätä on suurin, ja heille siinä tapauksessa pitää säätää (olemattomia) oleskelupaikkoja, ja pitää lisätä toinen leipäjono suomalaisten jonojen viereen. Leipää siinä jonossa jonottavat eivät ehkä tule saamaan. Sitähän ei ole tarpeeksi omille kansalaisillekaan! Kai nyt sentään vieraanvaraisuus yltää omiin kansalaisiin ensin ja sitten muille jos jää?
Toiseksi ovat nämä Syyriasta tulleet oikeastaan jo nälänhädän uhreja, 5 vuotta takaisinpäin, eli ei heillä ole, ilmastointimuutosten vuoksi, sadonkorjuutuuria. Siis eivät he ylipäätänsä olisi menestyneet maassansa, ja heitä tulee nyt vain lisää tänne pohjolaan juuri noista maista, jotka käörsivät ilmastonmuutoksista. En ymmärrä, miksi tätäö asiaa ei nosteta esille!!!
Mitä leipäjonoja nyt Alajärvellä muka on.
tyhjät koulut on myyty ,meni heti,
Tuolla Maatalousoppilaitoksella on tyhjää tilaa,sinne sopii 200-300 nakkaamalla.
Lehtimäellä on tyhjillään olevia kiinteistöjä, sinne.
On se kumma kun täällä on jo nyt ollut virolaisia ja venäläisiä esimerkiksi jo vuosia niin yhtäkkiä jokin toinen kansa joka on hätää kärsimässä aiheuttaa tällaisia tunteita.
Tänne mahtuu joten tervetuloa vaan.
Mun mielestä me alajärveläiset voitaisiin luovuttaa asunnot pakolaisille ja asua itse noissa tyhjissä kouluissa? Mielestäni se antaisi todella positiivisen kuvan maailmalle!
Siitä vaan itse ensimmäisenä muuttamaan tyhjiin kouluihin. Lähitulevaisuudessa tapahtuu seuraavaa:
1. Rikollisuus lisääntyy
2. Naisiin kohdistuva väkivalta lisääntyy
3. Katukuva muuttuu
4. Sosiaalimenot kasvavat jne...
Tämä näkyy selvästi kahden vuoden sisällä
Voi ei, katukuva muuttuu!? Sitä en kestäisi!
Alajärven lestat ei paljoa siskojaan jakele tummahipiäisille sen enempää kuin kotimaiselle lenkillekään.
lestaatit paneskelee vaan itse näitä daamejaan, eivät anna näitä naapureille
Laittakaa päättäjät seinää vasten! Pakolaiset maksaa paljon, ei ole meillä varaa tälläiseen! Lue alempana artikkeli Suomen kohdalla.
http://jam.pp.fi/blogi/292.htm
Tuo laskelma oli noin kolme vuotta sitten. Nyt on paljon rankempi tilanne! Ja pahenee vaan! Avatkaa päättäjien silmät. Suomen tulevaisuus on kysymyksessä!
Toisihan vastaanottokeskus kaivattuja työpaikkoja jopa kymmeniä. Lisäksi pakolaisetkin kuluttavat ja käyttävät paikallisia palveluita. Mutta ei meidän rasistipäättäjät tajua... Eikä monet tavallisista tallaajistakaan. Pelätään jos jonkun ihonväri on eri kuin itellä. Tarvittais vähän uutta verta jo ihan terveyssyistäkin.
Elä luule luuta lihaksi.
Yksi trolli jaksaa vetää Lestadiolaiset joka asiaan mukaan, huhhuh. Jos on jotain henkisiä patoumia ja/tai katkeria tunnevyöryjä niin kannattaa mennä ammattiauttajan puheille.
ette tule saamaan pakolaiskeskusta koska poliisiasema on liian kaukana. nimittäin heidän keskuksissaan käydään harva se päivä selvittämässä maahanmuuttajien omia välejä sekä muita järjestyshäiriöitä. lisäksi ette uskalla kulkea enää ulkona iltaisin edes aikuisetkaan yksin puhumattakaan lapsista. Terveysasemille pääseminen vaikeutuu koska vapaita aikoja ei yksin riitä enää kantasuomalaisille. näin kirjoitti henkilö joka joutunut seuraamaan pakolaiskeskuksen toimintaa ihan läheltä. Mikäli joku henkilö haluaa auttaa, voi ilmottautua lahjottajiksi ja toivottaa vaikka omaan kotiinsa asumaan tervetulotoivotuksin , mutta vain omasta puolestaan !!!!
Alajärvellä on poliisiasema. Eli asia voidaan lyödä lukkoon. :-) Kyllähän tänne pari sataa sopis.
Hieno homma että saadaan hieman vaihtelua ja naiset saa monenlaista iloa näistä nuorista miehistä. Jospa alkaisi peitto heilua useimmin oman ukon kanssa kun partalapsi on ensin hoonannut hämähäkin seitit pois.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/arabikulttuurin-asiantuntija-isssa-lahi-idassa-raiskaus-on-aina-naisen-syy/2184399?pwbi=ff296799986c680f7fc1aab0bf1a4e88
”Arabikulttuurin asiantuntija IS:ssa: Lähi-idässä raiskaus on aina naisen syy”
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2015113020752057_ul.shtml
”Isisin julmuudella ei ole rajoja:
Seksistä kieltäytyvät naiset saatetaan polttaa elävältä”
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/342188-tapanilan-raiskausepaily-haastehakemus-salattiin
”Tapanilan raiskausepäily: haastehakemus salattiin”
”Tapanilassa lokakuun 7. päivä tapahtuneesta raiskauksesta on epäiltynä 26-vuotias ulkomaalaistaustainen mies.”
Nuori turvapaikanhakija vangittiin Hesperian puiston raiskauksesta epäiltynä
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2015113020754076_uu.shtml
Viimeisimmät pari päivää ollut samanlaisia uutisia. Ehkä ei olekaan ihan vimpan päälle hyvä juttu keräillä tänne kaikkia beduiineja.
http://www.savonsanomat.fi/uutiset/kotimaa/is-eivat-tunnu-valittavan-mitaan-meidan-maamme-tavoista/2192050?pwbi=7a49c78e6a3abb5ff0b9a3bcefbbb598
”Poliiseilla karuja kokemuksia turvapaikanhakijoista – IS: "Eivät tunnu välittävän mitään meidän maamme tavoista"”