Tampere on varmasti Suomen ainoa kaupunki, jossa suojatiellä liikkuja saa pelätä henkensä puolesta. Suojatie on tehty nimenomaan jalankulkijoiden turvaksi, mutta ei turmaksi, niin kuin tamperelaiset autoilijat luulevat.
Kovin kummallinen käsitys on Tampereen poliiseillakin suojateiden käytöstä. Kesällä poliisi tehotarkkaili suojateiden käyttöä, mutta kuin ollakaan, antoi sakkoja suojateitä käyttäville jalankulkijoille siinä kuin autoilijoillekin.
Kertokaa nyt jo viimein tamperelaiset poliisit, saako jalankulkija käyttää suojatietä ilman sakkojen pelkoa vai ei.
Tampereen autoilijat eivät kunnioita suojatietä
topakkatäti
0
261
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1235594
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954831Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404784Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3682245- 1232159
- 1081837
- 2561587
- 3731328
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv11166Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591161